Alergie na barvu na vlasy

V současnosti si stále více žen nechává barvit vlasy. Důvody jsou různé, některé ženy touží pouze po jiné barvě, než která jim byla vrozená, a další se barví, aby zakryly věkem přibývající šediny. Obyčejné barvení vlasů ale může skončit velmi bolestivým zážitkem v podobě alergické reakce. Pozor by si měli dávat i ti, kteří si vlasy barví pravidelně již několik let a domnívají se, že se jich alergie netýká. Alergie se totiž najednou může objevit kdykoliv během života. Po kontaktu organismu s určitým alergenem prochází tělo tzv. fází senzibilace, během které se informace o zvýšené citlivosti na danou látku v těle ukládají, a každým dalším barvením se imunologická reakce prohlubuje.

 

obrazekCo alergii způsobuje?

U barvení vlasů je problematickou složkou především chemická látka s názvem  parafenylendiamin (PPD). Parafenylendiamin je obsažen především ve stálých barvách, přičemž platí, že čím tmavší odstín, tím vyšší podíl této alergii vyvolávající látky a intenzivnější alergická reakce. Průběh alergické reakce na parafenylendiamin probíhá u každého jednotlivce různě. Prvním varováním, že něco není v pořádku, je pálení pokožky již při samotném barvení. Ovšem u některých jedinců mohou uplynout tři a více dnů, než začne nepříjemné svědění pokožky.

 

Projevy alergie

Barvení vlasů často způsobí dermatitidu na obličeji i otoky v tvářích. Dráždivé účinky způsobují především trvalé barvy, nikoli přelivy. Ty totiž obsahují jiné chemikálie. Výrobci proto varují, že test citlivosti by měl zákazník provést vždy, většina lidí ale toto doporučení ignoruje. Test se provádí 48 hodin před použitím na malém kousku kůže na zápěstí. Pokud se vám reakce poprvé nijak neprojevila, neznamená to, že se neobjeví příště. Alergie na barvu na vlasy, stejně jako každá jiná alergie, může totiž propuknout kdykoliv v průběhu života, na věku nezáleží. Alergie se projevuje různě – od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V dramatickém případě se postižený může i udusit. Proto je nutné vyhledat lékaře, kdykoliv se po barvení hlavy objeví negativní reakce.

 

Když se nechci vzdát barvení

Dobrou zprávou je, že i v případě, že nás tato alergie postihne, nemusíme se barvení vlasů vzdávat. Samozřejmě je nutné naprosto vyřadit chemické přípravky. Řešením jsou rostlinné barvy na vlasy, kterých je v současné době na trhu hned několik. Tyto barvy neobsahují syntetické konzervační barvicí a vonné látky, peroxidy ani amoniak. Barví šetrně a dlouhodobě. K dispozici jsou ve dvou variantách – sypké, kterou můžete sami namíchat, a praktické a pohodlné v předmíchané podobě. Velmi oblíbenou značkou je například Cotril Coareé, která je zcela bez parafenylendiaminu (bohužel ji může objednat jen kadeřnice) či Henna. Dalšími možnosti jsou melíry, které se nedostávají až na samotnou pokožku a nevyvolávají tak alergické reakce. Mírnější reakce se dá také docílit pomocí tabletky Zyrtec, užité před barvením v kombinaci s vypitím šumivého Calcia, vždy ale pouze po poradě s lékařem. Pokud se u vás ale v minulosti již objevila silná reakce na použití barvy, rozhodně neriskujte a obraťte se spíše na přírodní způsob barvení

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Lešánová | Pondělí 28. Listopad 2016, 22:50
Ano souhlasím s článkem. Sama mám velice citlivou pokožku a po jednom barvení jsem musela úplně přestat. Pomohla až přírodní barva.
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět