Aloe vera nejen na popáleniny a odřeniny

Někdy dochází ke vzácné shodě mezi léčitelstvím a moderní vědou. Takovým případem je bezesporu aloe vera. Nad léčivými schopnostmi této rostliny nepochybují léčitelé ani lékaři. Pokud náhodou máte tuto rostlinku doma mezi pokojovými květinami, zaměřte na ni trochu více svoji pozornost. Zaslouží si to. Představuje totiž opravdovou lékárničku.

Přírodní antibiotikum s vnějším i vnitřním užitím

obrazekListy aloe vera se dají použít na drobná zranění jako odřeniny, popáleniny. Šťáva, kterou z rostliny vymačkáte, slouží k očistě celého trávicího traktu. Vykazuje protizánětlivé, protiplísňové účinky. Vlastně se dá považovat za jakési přírodní antibiotikum, které má jak vnitřní, tak i vnější použití. Dokáže i snižovat hladinu cukru.

Víte, že nejvíce léčivých účinků vykazuje rostlina, která je stará minimálně čtyři roky? Ve své dužině už stihla koncentrovat maximum živin.

Vysoký obsah minerálů i vitamínů

Jakou výživovou hodnotu aloe vlastně má? Obsahuje jak aminokyseliny, bez kterých se lidské tělo neobejde, tak i celou řadu minerálů a dalších látek. Najdete v ní vápník, draslík, sodík, měď, chrom, hořčík, zinek, hliník, železo. Nechybí samozřejmě vitamíny, a to hlavně vitamín C a vitamíny náležející do skupiny B (B1, B2, B6, B9, B12), dále vitamín E. Vyskytují se zde polysacharid acemanan, bílkoviny, steroly, vlákniny lignin a inositol, kyselina salicylová.

Jaké látky a co v aloe vera léčí?

  • polysacharid acemanan – povzbuzuje imunitu, působí proti virům,
  • inositol – pomáhá vyživovat mozkové buňky,
  • lignin – reguluje tělesnou hmotnost a energii, snižuje rizika cukrovky a kardiovaskulárních nemocí,
  • steroly – působí zásaditě v trávicím traktu, brání jeho překyselení,
  • minerály a stopové prvky – ovlivňují metabolické procesy, vylučování hormonů – například inzulínu,
  • kyselina salicylová – snižuje horečku, působí proti bolesti a proti zánětům.


Věděli jste, že se uvádí, že až 80 % nemocí má svůj prapůvod v nerovnováze střevní mikroflóry? Právě proto je nápoj nebo gel z aloe velmi ceněnou tekutinou, která pomůže účinně detoxikovat organismus. To má příznivý vliv i na kloubní nemoci.

Vyléčí akné i uklidní spálenou pleť

obrazekNezanedbatelné je i působení aloe na kožní neduhy. Velmi efektivně totiž dokáže čistit pleť. Proto se často využívá jako součást kosmetických přípravků na pleť trpící akné. Dále dokáže i velice účinně hydratovat pleť. Mnohdy je v dnešní době hydratace pleti velkým problémem, který hodně podceňujeme. Negativně naši pleť ovlivňuje i znečistěné prostředí.

Šťáva z africké rostliny se stává účinnou zbraní i proti spáleninám způsobeným sluníčkem. Zklidňuje podrážděnou pokožku.

Aloe patří i k velmi účinným prostředkům proti vypadávání vlasů. Někdy se doporučuje šťávu míchat s bílým vínem a vtírat do kořínků vlasů. Pozor však na latex ve slupce aloe vera, který může citlivější pokožce způsobit podráždění.

Tip pro vás: Velmi oblíbenou součástí domácích lékárniček jsou spreje první pomoci s obsahem aloe vera. S nimi ošetříte drobná poranění, která se vám mohou přihodit, jako odřeniny, různá drobná škrábnutí. Stejný efekt má u kožních onemocnění a také kousnutí hmyzem. Uleví namoženým svalům.

Aloe vera má dobré využití i v kuchyni

obrazekNasekané listy rostliny nacházejí velmi dobré uplatnění v zeleninových salátech. Šťávu zase můžete přidávat do nápojů včetně třeba žaludečních likérů. Trpíte-li často střevními potížemi, nechutenstvím, zácpami či průjmy, dejte si do ledničky nebo do spíže lahvičku s nápojem z aloe vera coby první pomoc při náhlých příhodách. Stačí listy aloe vera odšťavnit šnekovým odšťavňovačem Kuvings, který kromě ovoce a zeleniny zvládne zpracovávat právě takové rostliny jako je aloe vera.
 

Jak aloe vera pěstovat?

Zaujaly vás účinky aloe a rádi byste si květináč s ní zařadili do své malé domácí botanické zahrady? Nejlepší bude, když ji umístíte na východní nebo jižní stranu u okna, kde se jí bude dařit nejlépe. Domovinou dužnaté rostlinky je Afrika. Proto potřebuje ke svému životu teplejší podmínky a nerozhází ji ani situace, když nemá dostatek vody. Inu, saharské podnebí ji naučilo. Podobá se sice kaktusu, ale z přírodovědného hlediska se řadí k liliovitým rostlinám. Pozor ale na chlad. Nejvhodnější jsou pro ni teploty kolem 25 °C. Také ji příliš nepřelévejte. Říká se, že by půda měla mezi jednotlivými zálivkami téměř vyschnout.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: