Běh – jak začít a pro koho je vhodný?

Obliba běhu se v poslední době velmi zvyšuje. Podle posledních průzkumů je běh dokonce třetí nejoblíbenější aktivitou provozovanou v naší republice v těsném závěsu za plaváním a jízdou na kole. Není se čemu divit, vždyť běh je jedním z nejpřirozenějších způsobů pohybu člověka a k jeho provozování toho zrovna dvakrát moc nepotřebujeme. Bohatě nám postačí jeden pár pevnějších bot, lehké, co nejvíce prodyšné bavlněné oblečení a můžeme vyrazit na trať nebo do terénu.

obrazekKdo všechno může běhat?

Abychom si tento sport užívali, nemusíme být zrovna vrcholovými sportovci. Běh je vhodný pro všechny, jak začínající, tak pokročilé. Ani věk nemusí hrát roli – pokud se na to cítíte, můžete se jít proběhnout i v osmdesáti. Vždyť nejstaršímu účastníkovi letošního pražského maratonu bylo téměř 82 let! Pozor si však musí dát osoby, jež trpí na problémy s klouby či kosterním aparátem. Nadměrná zátěž by jim mohla jejich příznaky ještě více zhoršit, a proto by měly raději zvážit jiný druh sportu, jakým je například plavání či cyklistika, nebo se předem poradit se svým lékařem. Pokud vás i tento fakt od běhání neodradí, měli byste si pořídit nějaký druh stahováku či tejpy, které uleví vašim kloubům a riziko zranění se tak výrazně sníží.

Jak začít s běháním?

První věc, kterou si musíte předtím, než vyběhnete, pořídit, je správný typ obuvi. Boty vybírejte podle toho, zda budete chodit běhat na trať na stadionu nebo se raději vydáte do přírody do náročnějšího terénu. Pokud se vás týká první zmíněná varianta, bohatě vám poslouží odlehčené boty s plytkou podrážkou, neboť trať je vytvořena z měkkého materiálu, a tak bude částečně pohlcovat tlak dopadu. Jestli jste se však rozhodli pro variantu číslo dvě, doporučujeme zakoupit pevnou obuv s vysokou podrážkou, jež na sobě navíc má vyražený hluboký vzor, který bude předcházet uklouznutí a zvrtnutí kotníku na nerovném podkladu.

Pokud se řadíte mezi ty, kteří se sportu naposledy věnovali na základní škole v hodinách tělocviku, nezoufejte. I vám se za pár týdnů podaří dostat na požadovanou výkonnost, jen budete muset toho trochu více protrpět než ti, kteří jsou v tomto sportu už ostřílenější. Před jakoukoli sportovní aktivitou je nutno se pořádně rozcvičit. U běhu jsou samozřejmě nejdůležitější nohy, ale nezapomínejte ani na ostatní části těla, jako jsou boky, krk či ramena, která vám mohou na trati zatuhnout. Vyběhněte zvolna a rychlost postupně zvyšujte. Kontrolujte si pravidelné dýchání a zaveďte si daný rytmus, jenž vám bude vyhovovat. Zkusit můžete taktéž tzv. indiánský běh, který se skládá z opakujících se cyklů běhu a chůze. 

Běh a jeho vliv na zdraví

Viděli jste někdy běžce na dlouhou vzdálenost, který by měl nadváhu či ho trápily problémy se srdcem? Běháním spalujeme velké množství kalorií, a proto se tento sport hodí ideálně pro ty, kteří by chtěli nějaké to kilo shodit. Pokud se navíc běhu budete věnovat po delší dobu, hladina špatného cholesterolu začne klesat, zlepší se vám krevní oběh, upraví se hodnoty krevního tlaku a navíc vaše tělo začne vylučovat endorfin – hormon, jenž navozuje pocit uvolnění a blaha.

Proto běhejte, jak často jen můžete – budete se cítit mnohem šťastnější!

Kategorie: Cvičení, sport Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Žídová | Pátek 30. Září 2016, 14:47
Samotný běh moc nemusím. Na co ale ráda chodím, tak je alpinning. Ten je bezvadný.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Simonka K. | Neděle 27. Listopad 2016, 22:04
Běhám obden vždy ráno před prací. Krásně se probudím a i bez energeťáků a kafe jsem nabitá energií na celý den. Nejdůležitější je protažení před a po běhu. Druhý den nic nebolí.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět