Brusinky – skvělý lék nejen na močové cesty

Jedni je milují, protože se jedná o ideální přílohu ke zvěřině, druzí v nich nachází rychlou pomoc při zánětu močových cest. Ať patříte mezi první či druhou skupinu, jistě budete souhlasit, že brusinky jsou takovým malým červeným pokladem. O tom, že brusinky mají velice pozitivní vliv na naše zdraví, věděli dokonce už domorodí Američané a my si dnes připomeneme, proč je dobré mít tyto malé červené plody čas od času zařazené v našem jídelníčku.

Malé plody – velká dávka zdraví

Sice jsme prošvihli období, kdy jsou k dostání na pultech českých obchodů i čerstvé brusinky, ale to nevadí. Sušené brusinky, brusinkový kompot, šťáva, omáčka či džus jsou rovněž skvělou alternativou, jak do sebe dostat vitamíny a živiny, které brusinky obsahují. Pokud byste ale přece jen chtěli dát přednost čerstvým brusinkám, nejčastěji jsou k dostání od podzimu do ledna. To si na ně ale budete muset ještě chvíli počkat.

Hledáte-li dobrou ochranu před nachlazením, vyzkoušejte brusinky! Ve 100 g brusinek je obsaženo na 20 mg vitamínu C. Zároveň jsou brusinky i vynikajícím přírodním antibiotikem!

Proč jíst brusinky?

Jak už jsme výše naznačili, brusinky jsou vitamínovou bombou. Kromě toho, že jsou spojovány především se záněty močového měchýře, brusinky zároveň působí preventivně před vznikem vředů v zažívacím traktu. Díky protipřilnavým účinkům brusinek se bakterie neusazují ani v ústní dutině. Tím látky obsažené v brusinkách zabraňují tvorbě zubního plaku i zánětu dásní.

obrazekV neposlední řadě je třeba zmínit, že jsou bohaté na vitamíny A, E a C. Vzhledem k tomu, že je v brusinkách poměrně hojně zastoupen vitamín A, jejich pravidelný příjem zabraňuje zánětu očních spojivek. Co se týče minerálních látek, nechybí v nich železo, vápník či draslík. Díky obsahu antioxidantů mají pozitivní vliv na srdce a cévy. Nezanedbatelný vliv má pravidelná konzumace brusinek i na snížení hladiny cholesterolu v krvi a na zamezení procesu zužování cév. To ocení zvláště kuřáci.

Věděli jste, že pravidelné pití brusinkové šťávy může výrazně snížit pravděpodobnost, že opět budete trpět onemocněním močových cest? Díky obsahu proantokyanidinu nedochází k usazování bakterií na sliznicích a působí tak preventivně před infekcí močových cest.

 

Dopřejte si brusinky v několika podobách:

  • čerstvé brusinky
  • sušené brusinky
  • brusinkový kompot
  • brusinkový džem
  • brusinková šťáva

Slyšeli jste, že byste si měli dát na brusinky pozor v případě, že užíváte léky na ředění krve? Brusinky by totiž mohly snížit protisrážlivý účinek léku. V horším případě by mohlo dojít k nechtěnému krvácení.

 

Domácí brusinková omáčka

Ingredience:
-    100 ml vody
-    380 g čerstvých nebo mražených brusinek
-    150 g cukru
-    75 ml brusinkového džusu
-    1 střední pomeranč

Příprava:
Připravené brusinky dejte vařit společně s vodou, brusinkovým džusem, cukrem a kůrou z dobře omytého pomeranče (nejlépe v bio kvalitě). Jakmile směs přijde k varu, počkejte za stálého míchání, dokud všechny brusinky nepopraskají. Poté můžete brusinkovou omáčku podávat k masu.

Kategorie: Alternativní medicína Autor: zrzka
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Víšková S | Neděle 30. Říjen 2016, 22:17
Jsou to hlavně brusinky, které mi pomáhají při počínajícím zánětu močových cest. Pokud je pravidelně konzumuju, zánět ustoupí a nemusím mít antibiotika. Takže doporučuju.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět