Bylinky na podzimní období

Až už patříte k těm, co mají toto podzimní období s nepředvídatelným a většinou sychravým počasím rádi, nebo jste naopak jeho odpůrci, měli byste se snažit, aby Vaše tělo přežilo tyto časy pokud možno s co nejmenší újmou, jako je nachlazení, chřipka apod.

Které druhy bylinek používat?

Než se podíváme na samotné druhy bylin, měli byste vědět, že je mnohem lepší pěstovat si bylinky doma než je kupovat v obchodě. Vím, že někteří k tomu nemají dostatek prostředků či vhodné podmínky (tím myslím především lidi žijící v panelácích ve městě, kde na bylinky prostě není místo), ale pokud tuto možnost máte, na nic nečekejte a využijte ji. Bylinky, které si vypěstujete sami, mají rozhodně větší kvalitu než ty kupované a k tomu máte naprostý přehled o tom, jak byly vypěstovány. Nezabere to tolik času, kolik by se mohlo zdát, s tím nemějte obavy. Pěstováníobrazek bylinek totiž není tolik náročné, jako pěstování například zeleniny. A když si potřebujete bylinky schovat na zimu nebo již zmíněný a právě teď aktuální podzim, není nic jednoduššího než si je nasušit a uschovat do zásob. 

Pro ty, kteří tuto možnost nemají, je lepší odebírat bylinky od někoho, kdo je pěstuje doma na zahradě – můžete se zeptat známých nebo se přímo domluvit s někým, kdo se na to zaměřuje. Sice Vás to bude pravděpodobně stát více peněz než v obchodě, ale o to bude kvalita bylinek vyšší.Samozřejmě, že i lidé, žijící v paneláku si mohou pár bylinek vypěstovat například v květináči, pokud patří mezi nadšence. Velkou úrodu od toho však nečekejte. Proto pro obyvatele města doporučuji vyhledat bylinnou farmu někde na vesnici, jak je uvedeno výše.

Co se konkrétních bylinek a jejich účinků týče, je potřeba zvýšit jejich užívání obzvlášť teď na podzim, kdy je počasí proměnlivé a sychravé, což našemu organismu nikterak nepřispívá. Toto období je totiž typické pro nachlazení a jiná onemocnění (především virového původu), která nám velice znepříjemňují pobyt v práci či ve škole. Existuje několik odrůd bylin, které jsou jako stvořené pro posílení imunitního systému. Patří mezi ně například:

Echinacea purpureaobrazek

Tuto rostlinu najdete také pod českým názvem „třapatka nachová“, která je pro své silné účinky známá po celé Evropě. Patří k nejúčinnějším bylinkám, které posilují imunitní systém, a je téměř jisté, že pokud ji budete užívat často a pravidelně, podaří se Vám vyhnout se virovým onemocněním. Poznáte ji už podle jejího názvu – její květ má totiž dlouhé, úzké a především fialové okvětní lístky, kterými si třapatka získala své jméno. Dorůstá až jednoho metru (takže „květináčové“ pěstování v tomto případě určitě nedoporučuji) a kvete od července až do září. Kromě toho, že posiluje imunitní systém, se používá i na léčbu močových cest, kožních onemocnění, ale i na špatně se hojící rány. Třapatce se někdy také přezdívá „přírodní antibiotikum“, a to pro její příznivé účinky.

Rakytník řešetlákovýobrazek

Je to další rostlina, která je vhodná pro posílení imunitního systému. Rakytník rovněž nemůžete pěstovat doma, jedná se totiž o keř většího vzrůstu a ke konzumaci se používají výhradně jeho malé, oranžové plody, které kromě jiného obsahují také značné množství vitamínu C (dále obsahuje například karotenoidy, flavonoidy atd.). S rakytníkem by se to však nemělo přehánět a nekonzumovat příliš velké množství najednou. Rovněž se nedoporučuje konzumovat jeho plody v těhotenství.

Lapačo červenéobrazek

Jedná se o bylinu indiánského původu, která rovněž velice podporuje imunitní systém. Lapačo (nebo také lapacho) je stejně jako třapatka charakteristické barvou svých květů, které ovšem rostou na stromě. K přípravě výhradně čaje se však používá jeho vnitřní kůra, nikoli květy. Mezi další pozitivní vlastnosti patří například jeho protizánětlivé, analgetické a antioxidační účinky a zároveň je také vhodný proti parazitům a bakteriím.

Ženšen pravý

Tato rostlina je také velice známá pro své stimulační účinky na obranyschopnost lidského organismu, které byly již několikrát prokázány různými vědeckými výzkumy. Patří k bylinkám menšího vzrůstu (dorůstá výšky pouze 30 až 60 cm), má širší špičaté listy a malé červené bobulky. Její účinnou částí je však kořen, který obsahuje velké množství aktivních látek, jež nazýváme „ginseoidy“, které jsou účinné k vylepšení imunitního systému a kromě toho posilují jak fyzickou, tak psychickou aktivitu.

Zpracování bylinek - čaje

Bylinek samozřejmě existuje obrovské množství, pár už jsme si jich tady vyjmenovali a teď je načase podívat se, jakým způsobem se dají tyto i jiné bylinky zpracovat. Myslím, že tento způsob je prvním, který každého napadne. Není se ale čemu divit, je to totiž také způsob nejlepší a dá se použít téměř na všechny druhy bylinek. Navíc jsou čaje pro toto studené období (a také samozřejmě pro blížící se zimu) naprosto ideální. Představují totiž nejlepší způsob, jak se doma zahřát, když se vrátíte z nepřívětivého počasí tam venku. Do čaje můžete samozřejmě použít i čerstvé bylinky, jenomže vzhledem k tomu, jaké je nyní roční období, nepředpokládám, že by někdo takové měl momentálně k dispozici. Proto je lepší si bylinky nasušit předem – pak jen sáhnete na poličku a můžete si uvařit čaj podle své chuti.

Nejlepší způsob, jak připravovat čaj z bylinek, je nachystat si bylinky do hrníčku se sítkem, zalít horkou vodou, nechat bylinky chvíli působit a pak nezapomenout sítko s bylinkami vyjmout. Rozhodně nedoporučuji sladit obyčejným cukrem – zvolte raději med, nebo přinejhorším sirup. Pokud nemáte chuť na čaj bylinný, můžete si udělat i ovocný – výborný je například borůvkový, který snižuje obsah krevního cukru, nebo brusinkový, jenž pomáhá s pročištěním močových cest. V žádném případě však nedoporučuji pít čaje ze sáčku – většinou totiž neobsahují ani zrnko toho, co by měly, a jedná se pouze o tzv. čajový odpad.

obrazek

Další využití

Bylinky můžete kromě přípravy čajů využít i v jiné části Vaší kuchařky – existují tisíce způsobů. Rozhodně není na škodu hodit jich pár třeba do polévky, ale jsou také skvělým doplňkem hlavních chodů. Pokud máte možnost, určitě svou stravu bylinkami doplňujte, protože nejenže jídlo pak bude chutnat mnohem lépe, ale zároveň tím pomůžete svému tělu dostat se přes podzim a zimu, aniž byste museli utrácet peníze za léky proti nachlazení.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Simona Sout. | Úterý 29. Listopad 2016, 20:03
Tak osobní zkušenost mám z echinaceou. Nejdříve jsem si kupovala kapky. Pak jsem zjistila, že si můžu udělat kapky doma, takže jsem neváhala a před podzimem udělala. Vždy když jsem nachlazená, tak si dávám kapky a nachlazení trvá mnohem kratší dobu, než kdybych je nebrala.
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Dračková | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:37
Echinaceu i rakytník kupuju. Výborné bylinky.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět