Bylinky pro lepší spánek

obrazekNespavost dokáže občas potrápit každého z nás. Vlivem stresu, hektického způsobu života či problémů, které vás trápí, můžete mít větší či menší potíže se spánkem. Každá noc, kdy se vám nepodaří usnout a vaše tělo si neodpočine, se podepisuje na vašem zdraví a hlavně psychické pohodě. Proto problémy se spánkem určitě nepodceňujte. Vyčerpaný organismus se hůře soustředí, zpomaluje se myšlení, výkonnost a tvořivost. Působíme podrážděně na naše okolí a celkově se cítíme mizerně. Proto se v dnešním článku podíváme, jak nám může příroda pomoci usnout a vyspat se dorůžova.

Jde to i bez chemie

Pokud nechcete hned sáhnout po tvrdé chemii, zapomeňte na lékárnu a prášky na spaní. Zkuste na to jít nejprve přírodní cestou. V případě, že nemáte vážné poruchy spánku, jistě vám pomohou osvědčené bylinky. Již naše babičky znaly léky proti nespavosti, pojďme si proto některé tipy a babské rady prozradit. Vzhledem k tomu, že na každého působí něco jiného, možná budete muset vyzkoušet i více druhů bylinek, než objevíte tu pravou pro vás.

Vyzkoušejte naše tipy a sami uvidíte, k čemu se budete v případě potřeby vracet.

Věděli jste, že jedna studie ukázala, že lidé trpící syndromem nespavosti v práci zameškali za jednou čtvrtletí průměrně 97,7 hodiny? Pro srovnání, u zdravých se tento údaj pohyboval okolo 20 hodin.

Pomoc z přírody

Nejznámější a nejúspěšnější v boji proti nespavosti je kozlík lékařský. Obsahuje účinné látky, které dokážou v mozku zvýšit hladinu tzv. GABA kyseliny, která je nezbytná pro psychický klid a schopnost usnout. Kozlík tedy nemá omamné účinky, ale pomůže zklidnit mysl a dát tělu signál, že může v klidu usnout. Spánek je potom kvalitnější a nepřerušovaný. Nejúčinnější formou je lihová tinktura. Přibližně hodinu před spaním si dejte jednu lžičku této tinktury. Poté si můžete dát ještě jednu těsně před ulehnutím.

Další známou zbraní proti vyčerpání organismu je meduňka lékařská. Pokud si uvaříte čaj z lístků meduňky lékařské, vaše tělo i mysl se zklidní a mozek dá povolení k usnutí.

Neméně účinnou bylinou je hluchavka, ze které si můžete udělat nálev. Tento nálev užívejte při potížích 2–3krát denně. Nedoporučuje se ho ovšem užívat dlouhodobě bez přestávky.

Čaj z chmele otáčivého má díky flavonoidům sedativní účinky. Výborná je mimo jiné levandule lékařská, kterou můžete užívat jako čaj nebo si pořiďte polštářek naplněný sušenou levandulí, jejíž vůně vás zklidní a pomůže s usnutím.

obrazekPěstujte si bylinky přímo v ložnici

Seznamte se s interiérovými minizahrádkami Tregren, v nichž si můžete vypěstovat bylinky pro váš klidný spánek přímo ve vaší ložnici. S interiérovou minizahrádkou Tregren vypěstuje své oblíbené rostliny ve vodním prostředí bez půdy. Stačí zahrádku zapnout do elektrické zásuvky, nalít vodu a o vše ostatní se zahrádka Tregren postará sama. Díky tomu lze bylinky (a i jiné rostliny) pěstovat kdekoli v bytě, tedy i v ložnici. Minizahrádka si už sama řídí kyslík, vláhu i osvětlení (lze na noc vypínat), vy jen doléváte vodu.

 

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: