Červená řepa proti virovým onemocněním

obrazekBohužel musíme říci, že červená řepa u nás nemá zrovna nejlepší pověst, i když za to vůbec nemůže. Spousta z nás ji má ještě v živé paměti z kompotu servírovaného ve školních jídelnách. Rozhodně se nejednalo o nějakou pochoutku. Právě naopak. Dětské nosíky se nad ním ohrnovaly a pusinky stáčely do šklebu. Je to škoda, protože i červenou řepu lze v kuchyni upravit velmi chutně a především jde o výživově vysoce hodnotnou zeleninu. Proto odhoďte předsudky ze školních jídelen a zkuste jí přijít na chuť.

Vynikající zelenina pro nápravu acidobazické rovnováhy

Většina lidí jí spoustu potravin obsahujících velké množství soli, tuků a sacharidů. Na našem každodenním jídelníčku se totiž většinou vyskytují průmyslově zpracované potraviny s velkým množstvím konzervantů, chemických barviv, dochucovadel. Právě tyto uměle vyrobené látky nepřinášejí nutričně žádnou hodnotu, jenom tělo zanášejí chemickým balastem a jedy. Proto dochází k překyselování lidského organismu a tělo doslova volá po očistě. Jedním ze skvělých prostředků pro úklid vašeho organismu je právě červená řepa. Je velmi zásaditá a z toho vyplývá, že přispívá ke srovnání acidobazické rovnováhy v těle. Zároveň se řadí i do skupiny silných antioxidantů, proto je schopna vázat volné radikály.

Jaké látky v řepě vlastně najdete?

  • minerály, tedy především železo, hořčík, draslík, sodík, křemík, vápník, selen, jód, měď, mangan, ale také lithium
  • vitamíny, a to především skupiny B, dále vitamíny C a E
  • betakaroten
  • antokyany
  • betain

Největší podíl zmiňovaných látek samozřejmě bude obsahovat, pokud ji budete konzumovat v syrovém stavu.

Řepa patří mezi potraviny vhodné pro detoxikaci

Ideálním detoxikačním prostředkem je šťáva z červené řepy. Právě šťáva ze syrové bulvy je doslova nabitá vitamíny a minerály. Ovšem nevýhodou je silná chuť. Spousta lidí se při ní ošklíbá. Jak to vyřešit?

obrazekZkuste si šťávu ze syrové řepy zředit na koncentraci, kterou dokážete vypít, aniž by vám to působilo potíže. Další možností je šťávu smíchat se šťávou z nějaké další zeleniny nebo ovoce. Výborně se k tomu hodí třeba šťáva z mrkve, která je příjemně sladká.

Pro očistu žlučníku, ledvin a jater je skvělé, když vypijete denně skleničku řepné šťávy, ať už samotné, nebo kombinované.
 

Jak blahodárně působí řepa na lidský organismus?

  • Řepa patří mezi účinné bojovníky proti virovým onemocněním, protože obsahuje hodně vitamínu C.
  • Zlepšuje imunitu.
  • Díky vysoké výživové hodnotě pomáhá nabrat sílu při rekonvalescenci po nemoci.
  • Obsahuje velmi málo kalorií, takže patří mezi vynikající doplňky diet.
     
 

Tipy na konzumaci řepy

Kromě šťávy si můžete ze syrové řepy připravit také salát. Nastrouhanou bulvu promícháte se stejným množstvím nastrouhané kedlubny, čínského zelí nebo i klasické bílého zelí. Tyto kombinace dokážou typickou chuť řepy opravdu hodně zjemnit.

obrazek

Pro někoho ale přesto může být konzumace syrové červené řepy příliš náročným soustem. V takovém případě ji zkuste vařit. Jak postupovat? Jednotlivé řepné bulvy pečlivě omyjte pod proudem tekoucí studené vody. Neloupejte je. Připravte si větší hrnec s vodou, osolte a dejte ho na plotnu. Přiveďte vodu k varu a vložte do ní bulvy. Přidejte do vody kmín nebo fenykl. Stáhněte teplotu tak, aby voda v hrnci jenom mírně probublávala a vařte hodinu až hodinu a půl podle toho, jak jsou bulvy velké. Jak poznáte, že už je uvařená? Píchněte do ní třeba tenkou grilovací jehlicí. Tak nejsnáze poznáte, jestli už je měkká. Slijte vodu a nechte bulvy na talíři vychladnout. Vystydlé řepy oloupejte.

Pak se můžete pustit do jejich dalšího zpracování:

  • Když uvařenou řepu nakrájíte na tenké plátky, máte řepné carpaccio na předkrm.
     
  • Jestliže řepu nakrájíte na kostky, můžete si vyrobit skvělou polévku. Potřebujete k tomu jednu větší cibuli, kterou oloupete a nasekáte nadrobno. Do kastrolu vlijete lžíci kvalitního oleje (olivový olej, řepkový nebo slunečnicový), vsypete cibuli a na plotně orestujete. Přisypete kostičky řepy a ještě lehce zarestujete. Zalijete zeleninovým vývarem a odstavíte z plotny. Necháte vychladnout. Vystydlou polévku nalijete do mixéru a rozmixujete. Můžete osolit, opepřit. Hustší verzi pořídíte přidáním smetany či jogurtu.
     
  • S řepou je ale možné provádět i spoustu jiných kousků, například ji zapéct ve směsi s různými druhy zeleniny.
     
  • Řepu můžete naložit jako kompot.
     
  • Tahle výživná zelenina se dá přidat i do oblíbených smoothie koktejlů z různých surovin. Její výrazná chuť se tam dokonale ztratí a vy uděláte něco pro své zdraví.
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: