Čím si dochutit jídlo?

Různá dochucovadla a koření jsou dnes běžnou součástí jídel. A jak v našem těle vlastně působí? Je zdravá sůl nebo je lepší ji nahradit něčím jiným? A když už jsme u toho, co třeba cukr! Poslední dobou velmi diskutované téma. K tomu všemu se postupně spolu dostaneme.

Solíme až moc

Kuchyňská sůl neboli chlorid sodný má v malém množství povzbuzující účinky. Z posledních výzkumů ale vyplývá, že sůl používáme daleko více, než bychom měli. Navíc si musíme uvědomit, že ve všech potravinách je soli takové množství, že už vlastně není potřeba sůl tělu dodávat. Téměř neexistuje případ, že by tělo mělo soli nedostatek, mohlo by k tomu dojít jedině při speciální neslané dietě. Pokud to se solí příliš nepřeháníme, tělo si s ní dokáže poradit samo a vyloučí ji ledvinami a potem. V případě, že solíme ve větším množství, tělo sůl naopak zadržuje a dochází k její nadměrné koncentraci v krvi. Dotyčný si k soli pak vypěstovává návyk a při každém nedostatku dochází k depresi. Může to ale v některých případech vést k daleko větším obtížím, kdy mohou být poškozena játra, změny jsou vidět na pokožce a reagují samozřejmě i ledviny.

Obecně lze říct, že sůl v organismu působí dráždivě a zabraňuje látkové výměně a vyloučení odpadních látek z těla. Je známo, že sůl zadržuje vodu a to znamená, že brání vylučování močoviny a zhoršuje ekzémy. Pozor by si měli dávat lidé s vysokým krevním tlakem, protože sůl přispívá k jeho zvýšení. Nadměrné solení je tedy velkým zlozvykem, kterému je nutno předcházet. Pokud jste si na sůl vypěstovali návyk, je dobré sůl postupně ubírat a nahrazovat něčím jiným, čím bychom jídlu mohli dodat nový rozměr a lepší chutě. Jsou to například bylinky, které jídlo skvěle dochutí a ve správném množství mají blahodárné účinky. A tím už se dostáváme k dalšímu bodu.

Koření

Koření bylo odedávna léčivým prostředkem. Koření a bylinky urychlují trávící proces, a to díky jejich vůni a chuti, které způsobují vyšší sekreci slin a trávících šťáv. Podpořena je také peristaltika střev a vstřebávání potřebných látek. Na tom se podílí především meduňka, máta, ale také pepř nebo paprika.  Koření navíc působí proti nadýmání nebo křečím zažívacího traktu. Dle výzkumu koření působí pozitivně i na krevní tlak. Nejčastějším kořením v naší zemi je zřejmě pepř. Je prokázáno, že pepř zlepšuje trávení, omezuje nadýmání a povzbuzuje chuť k jídlu. K tomu má močopudné účinky, takže pomáhá očistit močovou soustavu. Je to významný antioxidant, pomáhá vstřebávat vitaminy ze skupiny B a beta karoten. Stejně tak je u nás velmi často používaný kmín. Jeho semínka jsou bohatá na minerály, jako je vápník, železo, hořčík a zinek.obrazek

Stejně jako pepř pomáhá kmín při trávicích potížích a při nadýmání. Podle posledních výzkumů je účinný proti rakovině a má protizánětlivé účinky. Zvyšuje také citlivost na inzulín a snižuje hladinu krevního cukru. Velmi oblíbené je v poslední době chilli koření. Důležitou složkou chilli je kapsaicin, který způsobuje pálivost. Jeho nejvýznamnější funkcí je, že chrání proti rozvoji nádorových onemocnění a dokáže ničit rakovinové buňky. Chilli je výrazným pomocníkem při hubnutí, protože zrychluje metabolismus a potlačuje chuť k jídlu. Je také prokázáno, že kapsaicin uvolňuje endorfiny, pomáhá při léčení trombózy, podporuje krevní oběh a při diabetu snižuje hladinu krevního cukru. V minulosti bylo chilli nesprávně přisuzováno, že způsobuje vznik žaludečních vředů. Studie ale prokázaly, že opak je pravdou a chilli působí jako prevence před tímto onemocněním.
Existuje spousta druhů koření, a pokud bychom měli popisovat účinky všech, vydalo by to na celou knihu. Jisté však je, že koření a různé druhy bylin jsou zdraví prospěšné a jejich používání je o mnoho zdravější než nadměrné solení.

Příliš mnoho cukru

Cukr patří mezi nejpoužívanější sladidla. Bohužel v dnešní době populace spotřebuje daleko více cukru, než potřebuje. I když nesladíme, je nutné si uvědomit, že cukr se skrývá v mnoha potravinách. Kromě ovoce je cukr obrazekobsažený zejména v limonádách a v pečivu. Pokud si tedy nedáváme pozor na přílišné používání cukru, můžeme tím výrazně ohrožovat naše zdraví. Cukr se totiž podílí na vzniku spousty chorob. Pokud získanou energii z cukru nespotřebujeme, ukládá se ve formě tuku. Vysoký příjem cukru bývá příčinou vzniku cukrovky, choroby srdce, těžké obezity a některých druhů rakoviny. Kromě těchto chorob samozřejmě dochází k častějšímu vzniku zubního kazu.

Pokud máme nedostatek energie, hned nás napadne sáhnout po něčem sladkém. Cukr však může oslabit imunitní systém, což v konečném důsledku nemusí vyjít v náš prospěch. V některých případech může snižovat funkci dvou krevních proteinů, a to albuminu a lipoproteinu, a to vede k neschopnosti organismu metabolizovat cholesterol a tuk. V limonádách jsou často obsažena umělá sladidla a lidé se proto často mylně domnívají, že tato forma je zdravější. Jedná se ale hlavně o chemii a ta není nikdy našemu zdraví prospěšná. Pokud chceme cukr něčím nahradit, měli bychom uvažovat například o stévii. Je to bylinka, která se dá využít k oslazení místo cukru, s tím rozdílem, že má pozitivní vliv na naše zdraví.

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (8)
Seřadit:
Návštěvník | Čtvrtek 23. Červen 2016, 15:58
chvíli jsem používala místo cukru rostlinu jménem Stevie
Souhlasím (2x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

chytrák | Středa 13. Červenec 2016, 11:13
Indiánky ji sice používaly jako hormonální antikoncepci, ale dosavadní výzkumy zatím neprokázaly její závadnost.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Středa 13. Červenec 2016, 11:11
Ano, taky jsem jí chvíli měla, než mi chcípla :-)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Pondělí 01. Srpen 2016, 14:07
Možná by šlo se stévií dělat i nějaké jídla než ji používat jen jako dochucovadlo. Nemáte někdo nějaké recepty?
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Pondělí 01. Srpen 2016, 14:10
http://www.mojestevie.cz/recepty/
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Pondělí 01. Srpen 2016, 14:08
Tady je recept na sirup ze stévie: http://www.prostezdravi.cz/pripravujeme-domaci-sirup-ze-stevie/
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Kmardochová Eva | Pátek 28. Říjen 2016, 20:02
stévie mi teda přijde děsně sladká. Já nesladím ani kafe, ani čaj. Solím málo, ale čili dávám fakt hodně :-D až si někdy říkám, jestli nepřeháním.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Saša8 | Pátek 30. Prosinec 2016, 21:07
Nesladím, trochu solím a dost dávám bylinky. Jsem naprosto zdravý člověk s normální váhou.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět