Citrón zvládne boj s nachlazením, alergií i rakovinou

Citrón, exotické ovoce, které je pro nás synonymem kyselosti, ale také svěží vůně, příjemné žluté barvy, můžete velice úspěšně využít při sestavování zdravého a vyváženého jídelníčku. Slouží k posílení imunity, podporuje metabolismus, funguje jako prevence mnoha chorob. Bez nadsázky ho můžeme označit jako superpotravinu.

obrazekJaké látky citrón obsahuje?

Oblíbené ovoce hraje nezastupitelnou úlohu při zvyšování obranyschopnosti organismu a jeho detoxikaci, podporuje správnou funkci střev, dokáže rozproudit metabolismus, to vše díky obsahu následujících látek:

vitamínu C

pektinu

bioflavonoidů

kyseliny citrónové a askorbové

draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku

stopového množství železa, mědi, zinku a manganu

Tip pro vás: Chcete citrón použít na stabilizaci vnitřního prostředí ve svém těle? Ačkoli má kyselou chuť, dokáže svým působením proměnit kyselé prostředí v zásadité, což se hodí například při zvýšené kyselosti žaludečních šťáv. Pokud chcete srovnat svoji acidobazickou rovnováhu nebo pomoci při detoxikaci, vypijte nalačno ráno sklenku vody s čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou. Ideální je jedna polévková lžíce šťávy na 300 ml vody. Vodu s citrónem můžete pít před každým jídlem nebo kdykoli během celého dne.

Posiluje imunitu a napomáhá hojení

Dobře známý žlutý plod velice účinně posiluje imunitu. Právě proto se doporučuje v sychravých dnech pít čaj s citrónem. Příjemnou a nenásilnou formou tak bojujete proti kašli, rýmě a nachlazení. Boj s bacily za vás zvládne v citrónu obsažený vitamín C.

Kromě toho citrónová šťáva má i hojivé účinky na kůži. Je totiž účastníkem procesu, při kterém vzniká pojivová tkáň a tvoří se kolagen.

Vitamín C také dokáže zajistit pokles hladiny histaminu, což je látka způsobující alergie, tedy slzení v očích a ucpání nosu. Proto s pomocí žlutého rytíře můžete účinně bojovat i s pylovými alergiemi a astmatem.

Kyselina citrónová také snižuje vylučování vápníku.

Tušili jste, že velký přínos pro lidské zdraví má i citrónová kůra? Najdete v ní například rostlinný antioxidant citrín. Ten pomáhá při bolestech žilních stěn a příznivě působí na křečové žíly. Látka limonen zase bojuje proti rakovinnému bujení a posiluje játra.

 

obrazekBojovník proti volným radikálům a infarktu

Citrón dokáže i velice účinně bránit některým druhům buněčných proměn, jejichž následkem může být vznik rakoviny. Jde o to, že vitamín C je sám o sobě účinným antioxidantem, který dokáže snížit hladinu volných radikálů v lidském těle. Co jsou to volné radikály? Jde o reaktivní atomy kyslíku a dusíku, které mají nespárované elektrony a snaží se proto sloučit s jinou buňkou, kterou tímto napadají. Do určité míry jsou volné radikály prospěšné, ale ve větším množství mohou tělu škodit.

Plod citroníku rovněž posiluje srdce a cévní systém. I odborné studie dokazují přímo souvislost mezi nedostatkem vitamínu C a vyšším rizikem infarktu a cévních komplikací vůbec.

Víte, že když citrónovou šťávu přidáte do úplně vroucího nápoje, například čaje, nenávratně tím zničíte velkou část jeho zdraví prospěšných látek? Může za to právě vysoká teplota. Proto si citrón do čaje vymačkejte až poté, co ho vyloužíte a chystáte se ho pít. Teplota je už mnohem nižší a nezničíte si tak tuto účinnou vitamínovou bombu.

Citrusy pomáhají při hubnutí

Objevuje se také citrónová dieta. Samozřejmě není založena jenom na konzumaci citrónů, i když plodů citroníku během ní jíte větší množství a častěji je zařazujete do jídelníčku. Klade důraz také na dostatek živočišných a rostlinných bílkovin, které obsahuje například drůbeží maso, ryby nebo také luštěniny. Působení citrónu při hubnutí je také podpůrné. Citrón totiž podporuje metabolismus, což je vlastnost nejenom citrónu, ale citrusů obecně. Kromě toho citrón také snižuje chuť k jídlu. Má také velice nízký glykemický index, takže nijak neohrožuje hladinu krevního cukru jako některé druhy sladkého ovoce. Protože pokud sníte kus sladkého ovoce, obsahujícího velké množství jednoduchých cukrů, křivka glykémie může vyskočit a opět spadnout, jako kdybyste snědli dortík, sušenky nebo čokoládu. U citrónu vám ale tento jev nehrozí.

Věděli jste, že některé citrónové koncentráty prodávané v supermarketech nemají s citrónem prakticky nic společného? Jedná se o uměle připravené chemické látky, které rozhodně nekupujte. Nejlepší je kupovat si pravidelně čerstvé citróny, které vám zaručí dostatek kvalitní šťávy. Pokud nemáte možnost kupovat čerstvé citróny, vybírejte si jenom koncentráty ze 100% šťávy.

Působí jako dezinfekce a rozpouští kyselinu močovou

Rozhodně se citrónu nevyhýbejte. Šťávu můžete využít nejenom ředěnou k pití, ale třeba i jako zálivku do salátů. S citrónem se dá připravit i řada chutných jídel, například kuře na citrónu. Může být i skvělou dezinfekcí, například když si citrónovou šťávou vydezinfikujete ústa, což pomáhá proti zánětům dásní a také aftům. Zabraňuje nadbytečnému hromadění vody v těle. Rozpouští kyselinu močovou a tím zabraňuje vzniku a rozvoji dny a bolestem kloubů. Jeho působení na lidský organismus je všestranně prospěšné.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: SimonaHolakova
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Lamíková Ivka | Pátek 28. Říjen 2016, 20:15
Moc pěkný článek. Děkuji za vyčerpávající informace o citronech...používám pouze do čaje a to jen při nachlazení - asi to je chyba.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět