Co dělat, když vás bodne včela?

Včelí jed známe v podobě bezbarvé tekutiny, která obsahuje biogenní aminy, polypeptidy a enzymy, má typickou vůni a charakteristicky kyselou chuť. Produkuje ho jednotvorná žláza včelích dělnic a k jeho vpravení do těla nepřítele slouží včelí žihadlo. Jed produkuje i včelí matka, která ho však používá pouze v souboji s jinou matkou.

obrazekV lidském těle vyvolává včelí jed skutečně hluboké účinky především na úrovni krevního řečiště a nervového systému. Zdravý jedinec, který netrpí alergií, se však účinků žihadla nemusí obávat. Vědci prokázali, že zdravý dospělý člověk snese bez závažnější újmy až 200 žihadel. Pokud však trpí zdravotními obtížemi a jeho organismus je oslabený, může mu vážné komplikace přinést i jediné žihadlo.

I přes své negativní účinky na lidské tělo je včelí jed lidskému zdraví také prospěšný. Jako součást různých farmaceutických výrobků se uplatňuje a používá v léčbě revmatismu, atralgických bolestí, migréně a dalších onemocněních.

První pomoc, když vás bodne včela

Patříte-li mezi osoby, u nichž se vyskytuje alergie na včelí bodnutí, na nic nečekejte a bodne-li vás včela, okamžitě volejte sanitku. Tu volejte i v případě, pokud jste žihadlo dostali do jazyka, úst nebo oka.

Pokud se u vás alergie dosud neprojevila a všechna včelí bodnutí jste ustáli bez komplikací, pak opatrně nožem nebo nehtem odstraňte co nejrychleji žihadlo a ránu zaledujte. Při odstraňování žihadla buďte opatrní, abyste nezmáčkli váček a nevpustili si tak do rány další včelí jed. Doplňujte tekutiny a odpočívejte v chladnějším stinném prostředí.

Bolest po vpichu, zarudnutí, svědivost a menší otok v okolí vpichu jsou běžné, pokud se u vás však začnou projevovat nějaké zdravotní obtíže, je vhodné navštívit lékaře, případně zavolat ambulanci v závislosti na míře, druhu zdravotních komplikací a celkové zdravotní kondici. Jed totiž může u citlivějších osob vyvolat horečky nebo anafylaktický šok.

Jak bodnutí včelou předcházet?

Jste-li včelař, pak odpověď určitě znáte. Při práci se včelstvem důsledně používejte všechny ochranné prostředky a pracovní pomůcky.

Pokud vás toto téma zajímá čistě z laického hlediska, pak vězte, že včely nejsou ze své podstaty agresivní tvorové. Nepatří ke hmyzu, který by cíleně útočil na člověka. Pokud jí nevyprovokujete, nechá vás na pokoji. Většinu včelích bodnutí můžeme spíše klasifikovat jako nešťastnou náhodu než útok. Na včelu jednoduše šlápneme, protože zrovna v trávě opyluje květiny.

Problém však nastane ve chvíli, kdy včely zaznamenají vetřelce příliš blízko jejich úlu. Pokud se přiblížíte k úlu na méně než pět metrů, pak určitě počítejte s útokem. Před samotným napadením včely nejprve nalétávají a varovně bzučí, až poté přijde na řadu i bodnutí. Pokud se tedy ocitnete nějakým nedopatřením v blízkosti úlu, pak zbytečně nemáchejte rukama, a pokud možno v klidu, ale urychleně, odejděte a dopřejte včelkám klid. Člověku jsou velmi prospěšné a musíme je respektovat. Toto je jejich území a vy tam nemáte co dělat. Naproti tomu pokud potkáte roj, i přes svou impozantnost a hrozivý hukot, včely nejsou v tuto chvíli nebezpečné a zajímá je pouze rojení.

Kategorie: Rady a tipy Autor: Vávrová Romana
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: