Dekantace vína

Dekantace vína je jedním z nových a pro mnohé spíše ještě neznámých pojmů. Je to jednoduše řečeno činnost, při níž se přelévá víno z láhve např. do džbánku nebo karafy, aby se víno oddělilo od usazenin a zároveň provzdušnilo, následně otevřelo a zharmonizovalo.

Dlouhodobější kontakt s kyslíkem, který je obsažený ve vzduchu, může vínu pomoci otevřít velkou škálu aromatických látek, aby nepůsobilo po prvním nalití do sklenky uzavřeně.

obrazekProč vína dekantovat?

Některá kvalitní bílá vína mohou totiž obsahovat volně rozptýlené částečky, které v bílých vínech vznikají vysrážením kyseliny a které připomínají šupinky či krystaly mořské soli usazené na dně sklenky. U bílých vín,  která zrála delší dobu v sudech, se doporučuje dekantace.

V červených vínech se někdy může vytvořit sedlinka v podobě tmavého prášku či vloček na dně nebo po stěnách lahve. U většiny červených vín se provádí dekantace až několik hodin před podáváním.

Jak víno dekantovat?

Do džbánku nebo karafy, do kterých víno přeléváme, musíme nejdříve nalít malé množství vína a krouživými pohyby ho přelít přes celé dno a stěny nádoby, čímž odstraníme případné nežádoucí aroma, které může vzniknout při uložení džbánku nebo karafy ve skříni. Poté jej vylít do sklenice. Toto víno použité k zavínění džbánku nebo karafy neservírujeme. Ale ochutnáme jej, abychom odhalili možnou vadu a odhadli vhodnou délku dekantace.

Teprve poté do džbánku přelijeme opatrně zbytek celé lahve, ale tak, abychom zabránili i přelití případné sedliny, která se může tvořit v lahvi především u starších nebo méně filtrovaných vín. Někteří odborníci také doporučují otevřenou láhev vína opatrně přelévat nad zapálenou svíčkou tak, abychom sledovali případné sedimenty, které do karafy nepatří. Sledujeme tak průsvit vínem, a když uvidíme, že se k hrdlu blíží sediment, nalévání zastavíme. Zbytek vína se sedlinou raději vylijeme.

 

Zkrátit proces dekantace na minuty či dokonce vteřiny lze pomocí dekantéru

Pro milovníky kvalitního vína se na trhu objevuje dekantér iSommelier. Dekantér filtruje okolní vzduch a odstraňuje z něj nečistoty, jako jsou např. vlhkost, prach a různé pachy. Také izoluje kyslík od dusíku a oxidu uhličitého a víno je tak provzdušňováno stálým proudem vysoce koncentrovaného čištěného kyslíku.

Během několika minut je s dekantérem dosaženo urychlení stárnoucího účinku. Víno se stává velice jemným a je obohaceno svými typickými vůněmi a chutěmi, které vyniknou. Pozvedne se tak chuť vína, zjemní třísloviny a vystupňuje aroma.

Jeho provoz je velmi jednoduchý. Díky dobíjecím bateriím je možné vzít si pohodlně iSommelier kamkoliv potřebujete a naservírovat tak kvalitní vína kdekoliv.

 

Kategorie: Rady a tipy Autor: petr.kral
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Ferka | Středa 10. Květen 2017, 23:44
Zajímavé, až doposud jsem o tom neslyšela.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět