Druhy čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je jedinečný léčebný systém starý téměř 5 000 let. Kořeny sahají do starodávné čínské filozofie, jejíž základními myšlenkami jsou teorie o Jinu a Jangu a Učení o pěti prvcích. Čínská medicína bere člověka jako nedílnou součást přírody, a proto veškeré její zákony projevující se mimo člověka platí stejně i v jeho nitru. Vycházející principy z tohoto pohledu na zdraví člověka pak ovlivňuje nemoc, neboli nerovnováhu Jinu a Jangu a nesoulad činnosti mezi orgány.

Jin a Jang a Učení o pěti prvcích

Jin a Jang jsou velice významné pojmy starověké čínské filozofie. Jin a Jang jsou ve vzájemném protikladu a nemohou existovat jeden bez druhého. Jang bývá nejčastěji symbolizován jako mužský princip projevující se rozdělováním. Jin je naopak spojován s ženstvím a projevuje se stálostí a jednotou. Podle čínské medicíny existuje na světě pět prvků - rozlišujeme tedy dřevo, oheň, zemi, kov a vodu, což jsou elementy pro lidskou existenci naprosto nepostradatelné a jejich vzájemné působení vytváří podmínky pro všechno dění světa. V lidském těle je pět prvků zastoupeno především řídícími orgány -  játry, srdcem, slezinou, plícemi a  ledvinami.

 

Druhy čínské medicíny

obrazekBaňkování

Pokud tělo potřebuje uvolnit od svalového napětí, přistupuje se k použití tzv. baňkování. Jedná se o aplikaci skleněných či jiných baněk, které jsou přisáty na povrch těla člověka. Pomocí podtlaku baňky napomáhají uvolnění a obnoví funkci této oblasti i činnost celého systému.

Moxování

Tato metoda je často využívána zejména v chladných měsících. Je založena na jemném prohřívání akupunkturních bodů, drah a postupně celých oblastí těla. Pozitivně ovlivňuje tok Čchi neboli energie, která je uložena v drahách po celé těle. 

Akupunktura, akupresura

Během používání obou tradičních čínských metod jsou vyhledávány specifické akupresurní body na povrchu lidského těla. Tyto body leží na dráhách energie, které ovlivňují veškeré dění v těle člověka. Zabodáváním jehliček do těchto bodů či léčba stlačováním pomocí prstů pomáhá člověku odstraňovat původce nemocí a nerovnováhu v těchto dráhách.

Bylinná léčba

Další hojně využívanou metodou je používání bylinek v různých formách -  obvykle je směs individuálně stanovená pro určitého člověka s konkrétním problémem. Nejčastěji jsou bylinné směsi podávány v odvaru, prášku či v různých typech tablet.

Cvičení Čchikung

Nedílnou součástí čínské medicíny jsou cvičení a správná strava. Tento druh cvičení zahrnuje mnoho stylů a sestav pro pěstování zdraví a ovlivňování činnosti orgánů, a tak i navozování dynamické rovnováhy Jinu a Jangu v těle. Je vhodné, aby se cvičení věnoval i terapeut pro zvýšení citlivosti při diagnostice a zlepšení práce s Čchi při terapii.

Kategorie: Alternativní medicína Autor: vivie
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: