Důležité očkování proti pneumokokové infekci

Pneumokoková infekce zahrnuje celou řadu méně i více závažných onemocnění, mezi které patří například zápal plic, otrava krve, respirační obtíže nebo zánět mozkových blan. Tuto infekci nemusí být snadné rozpoznat, neboť se projevuje stovkami různých příznaků, jež mohou indikovat i mnoho dalších chorob, a proto často určí konečný verdikt až laboratorní testy. Pneumokoková nákaza se šíří vzduchem, nebo i ve vnitřním prostředí jedince s oslabenou imunitou, a očkování proti ní by tedy měli zvážit rodiče malých dětí, lidé trpící lehčími chronickými onemocněními a starší spoluobčané, kteří všeobecně patří mezi nejvíce ohroženou skupinu.

 

obrazekOnemocnění způsobená pneumokokem

Zápal plic

Zápal plic neboli pneumonie patří mezi onemocnění způsobená pneumokokovou infekcí. Jedná se o závažnou chorobu, jež může u osob s oslabenou obranyschopností končit i smrtí. Mezi první příznaky patří horečka a nechutenství, ke kterým se zanedlouho přidávají problémy s dýcháním doprovázené silnou bolestí a tlakem na prsou. Bohužel ani očkování proti pneumokokové infekci nás nemusí před tímto onemocněním stoprocentně ochránit, neboť kromě kokových bakterií je způsobují i jiní činitelé, mezi které spadají například viry a plísně. Nezbývá nám tedy nic jiného než spoléhat na pravidelné prohlídky u lékaře a nepodceňování příznaků.

Zánět mozkových blan

Meningitida aneb zápal mozkových blan patří mezi jedny z největších strašáků rodičů malých dětí, u kterých mívá toto onemocnění často fatální následky. Nemoc se rozděluje na 3 podskupiny – na typy A, B, C, přičemž je ovšem očkování možné pouze u dvou z nich (A, C). Nemoc je způsobena jak bakteriemi, tak viry, jež mohou při oslabeném imunitním systému kromě krevního řečiště napadnout také měkkou blánu mozkovou a způsobit tak nedostatečné prokrvování mozku, jež může skončit ohluchnutím, oslepnutím, epileptickými záchvaty, nebo dokonce i smrtí.

Sepse

Sepse, nebo také otrava krve, je jedno z dalších onemocnění, kterému můžeme předcházet očkováním proti pneumokokové infekci. Je to stav, při kterém se do krve dostávají nežádoucí látky, jež vyvolají infekci, která se postupně šíří do všech orgánů lidského těla, kde vyvolává další zdravotní obtíže. Toto onemocnění se projevuje nevolností, ospalostí až apatičností nemocného, jenž pomalu upadá do třasu a horečky způsobené reakcí těla na cizorodé částice.  Při tomto stavu je nutná okamžitá návštěva lékaře, jenž stanoví další postup léčby a umístí nemocného na jednotku intenzivní péče.

Kategorie: Očkování Autor: Lenka
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
JanaB | Pondělí 28. Listopad 2016, 23:11
Proti pneumokokovi jsme nechali oočkovat. Především z důvodu, že manžel měl zápal plic, když byl malý. Lepší prevence.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět