Gamblerství – nešvar (nejen) moderní doby

Gamblerství představuje chorobnou závislost na hraní hazardních her. Závislost je tak silná, že vede k poruše osobnosti. Gambleři jsou lhostejní vůči své rodině a okolí, ignorují pocity druhých, mají silnou potřebu hrát, jsou poháněni vidinou snadného výdělku. Dle názorů lékařů se jedná o závislost jako každou jinou.

Nejrizikovější skupina

Muži ve věku okolo 30 let, kteří žijí sami, jsou zástupci skupiny, u které je nejvyšší riziko, že se stanou hazardními hráči. Spouštěčem závislosti na hazardních hrách může být například zážitek z velké výhry, náročná životní situace nebo zvraty v profesním životě. Empiricky bylo prokázáno, že polovina patologických hráčů trpí depresemi.

obrazekOsobnostní rysy gamblera

Osobnostních předpokladů pro vznik závislosti na hraní je hned několik. Jedná se zejména o poruchu sebehodnocení, počáteční výhry posilují nízké sebevědomí, vyvolávají pocit výjimečnosti. Člověk není schopen korigovat vnitřní napětí, to je ventilováno vzrušením ze hry, probíhá fixování k hazardu místo nejistoty v životě (například ve vztazích).

Faktory posilující rozvoj závislosti

Stav, kdy mají peníze pro gamblera obrovský význam. Dalšími faktory jsou enormní soutěživost, přehnaná potřeba být společensky uznávaný, vnitřní neklid, workoholismus.

Specifika myšlení gamblera

Gambler žije v iluzi, je přesvědčen, že má kontrolu nad výhrami i prohrami. Dle gamblerů je prohra pouze dílem momentálních nepříznivých jevů, přičemž je obecně známo, že pravidla hazardních her staví hráče do znevýhodněné pozice. Gambler tedy přeceňuje šance na výhru, situace, kdy je prohra těsná, podněcuje jeho touhu hrát, jelikož si myslí, že v příští hře je výhra jistá. Myšlení gamblerů je charakteristické sérií špatných rozhodnutí, tj. tolikrát jsem už prohrál, teď musím vyhrát.

Jak poznat gamblera

Závislý člověk na hazardních hrách ztrácí zájem o dění v rodině, je uzavřený, roztěkaný, podrážděný, trpí častými výkyvy nálad. Gambler je často mimo domov, vyhledává každou záminku, aby si mohl jít zahrát, často to dělá i tajně. Častým rysem chování gamblerů je zlehčování narůstajících finančních problémů, lhaní o finanční situaci. V případě, že gambler nemá peníze na hru, je schopen uchýlit se i ke krádeži peněz nebo jiných cenností v domácnosti.

Důsledky gamblerství

Gamblerství zasahuje všechny oblasti života. Závislý gambler není schopen kontrolovat své chování. Tato závislost zpravidla vede člověka na okraj společnosti. Důsledky gamblerství bývají tragické. Člověk je izolovaný od společnosti, trpí pocity viny, je finančně zruinovaný, čímž je prakticky dotlačen k páchání trestné činnosti a mnohdy až k pokusu o sebevraždu.

Léčba gamblerství

Závislý člověk se musí podrobit psychoterapii. Léčbu této závislosti hradí pojišťovna. V ČR se vyléčí asi polovina závislých lidí. U vyléčených lidí bývá proces začlenění do normálního života velmi obtížný díky nakumulovaným dluhům z období hráčské vášně. Tito lidé většinou v životě před vyléčením ztratili známé a rodinu. Stejně jako vyléčený alkoholik nesmí začít pít, tak vyléčený gambler by již nikdy neměl začít hrát, jelikož by se stal opět závislým.

Kategorie: Závislosti Autor: MagdalenaNova
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: