Hypnóza – pomocník při psychických i fyzických potížích

Hypnóza je psychický stav, při kterém dochází ke změně stavu vědomí, kterou je možné terapeuticky využít. Používá se převážně k léčení neuróz, poruch spánku, závislostí a řešení dalších psychosomatických obtíží.  Hlavními znaky jsou zvýšená sugestibilita, což znamená, že hypnotizovaná osoba v tomto stavu dokáže přebírat tvrzení hypnotizéra a přeměňovat je bez kritického uvažování v příslušné prožitky, přesvědčení nebo automatické jednání, a změněný stav vědomí, který umožňuje pohlcení sugerovanými zážitky a prožívání změn vnímání, emocí a paměti jako reálných.

obrazekHypnabilita

Předpokladem pro navození stavu hypnózy je individuální schopnost jedince pohroužit se do hypnózy – tato schopnost se nazývá hypnabilita. Hypnabilita se může vyskytovat v různém stupni a v závislosti na ní může mít navozená hypnóza různou hloubku. Základní hypnabilita je určena maximální hloubkou hypnózy, do které se může subjekt pohroužit za normálních podmínek. Tato vlastnost  se vyvíjí, vrcholí mezi 9. a 12. rokem a po zbytek života již klesá. Děti na rozdíl od dospělých reagují více na hypnotizaci senzoricko-halucinatorního typu než na uspávací techniku se zavíráním očí. Výzkumy potvrzují významný, ale malý vliv postojů, motivace a očekávání na výsledné schopnost hypnability. Osoba hypnotizéra, metody hypnotizace a prostředí při hypnóze mají na průměrnou hypnabilitu vliv většinou nevýznamný. Přibližně 10–15 % populace hypnotického stavu nikdy nedosáhne.

Průběh hypnózy

Během hypnózy dochází k dosažení maximální relaxace pacienta. V hypnóze probíhají v mozku procesy, díky kterým se lze vrátit v čase a najít vzpomínky na dřívější události, které nebývají za bdělého stavu dostupné. Často je tak možno vzpomenout si na události zapomenuté, či přímo vytěsněné. Lze tedy vyvolat i vzpomínky na nějakou velmi příjemnou událost, kterou dotyčný v hypnóze může znovu prožít. Stejně tak je možné opětovně vyvolat nějakou nepříjemnou událost z minulosti, která vyvolává v pacientovi jisté bloky, a pracovat na jejich trvalém odstranění.

Jelikož hypnóza patří mezi duševní činnosti, má svůj neurofyziologický podklad v mozku. Hypnóza rozšiřuje možnosti sugestivního ovlivnění fyziologických reakcí i některých fyziologických funkcí, které běžně nepodléhají vůli. Sugesce mohou u hypnabilních osob odstranit nebo podstatně snížit vnímání bolesti, přičemž však reakce i nadále odpovídají působení bolestivého podnětu. Mezi charakteristické projevy hluboké hypnózy patří amnézie neboli reverzibilní neschopnost vybavit si vzpomínky na události z hypnózy, ale to pouze u hlubších hypnotických stavů.

Využití hypnózy

Hypnózu je možné využít v mnoha oblastech. Dokáže léčit neurózy, poruchy spánku, sociální fobie, zhoršenou koncentraci, obezitu, ale i anorexii a bulimii. Své široké uplatnění nalezne také v řešení psychosomatických potíží. Dalšími odvětvími, ve kterých hypnóza pomáhá, jsou veškeré závislosti, jako závislost na nikotinu, automatech, lécích a alkoholu. Dokáže bojovat proti zvýšené impulzivitě, lehkým depresím, trémě nebo sníženému sebevědomí. Vedou se dokonce diskuze o prospěšnosti hypnózy v případě léčby astmatu či ekzémů.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: