Jak bojovat proti molům?

Šatní i potravinoví molové jsou nezvaní hosté, kterých je velmi obtížné se zbavit. Většinou se jedná o běh na dlouhou trať, který může trvat i několik týdnů.

Šatní mol nesnáší cedrové dřevo

Šatní mol (Tineolabisselliella) je malý motýlek se stříbrnými křídly bez tmavých skvrn, který k vám jednoduše přiletí oknem. Šatní mol si rád pochutná na kabátech, svetrech a tričkách. Vyhledává totiž hlavně bavlnu, která obsahuje velké množství kreatinu - hlavní potravy tohoto škůdce. Šatních molů není jednoduché se zbavit, a proto je nejvhodnější začít u prevence. To znamená, že se vytvoří takové podmínky, které budou šatním molům jejich život co nejvíce znepříjemňovat.

obrazek

Mezi nejdůležitější opatření patří pravidelné větrání, které šatní molové bytostně nesnášejí. Obzvláště, pokud je to v zimních měsících. Pokud k tomu přidáte dostatečné množství denního světla, tak máte téměř vyhráno. Šatním molům se totiž velice dobře daří ve tmě a vlhku. To jsou pro ně ideální podmínky ke kladení vajíček. Z toho důvodu je proto vhodné oblečení čas od času vyvětrat na čerstvém vzduchu, čímž zamezíte vzniku vlhkosti. V souvislosti s tím je také dobré skříň kompletně vyčistit a oblečení poté přerovnat.

Pokud si myslíte, že na šatní moly vyzrajete pomocí ochranných obalů na oblečení, tak jste na omylu. Molové se totiž dokážou prokousat téměř jakýmkoliv materiálem – igelitem i papírovým kartonem. Proto jsou na trhu k dostání boxy, jejichž dno je vyrobeno z aromatického cedrového dřeva, které šatním molům nevoní.

obrazekDalší „pomůckou“ proti šatním molům může být zavěšený chmel, jehož pronikavou vůni mol nesnáší. To samé platí i pro sušenou levanduli, která navíc vaši skříň příjemně provoní. Pokud chcete sáhnout po chemických přípravcích, pak se osvědčily tzv. lapače. Ty jsou napuštěny feromony, které přilákají samečky a ti se poté na pásku přilepí. Tyto lapače se buď přilepí na skříň, nebo volně pověsí. V neposlední řadě je možné zakoupit gelové sáčky nebo sprej hubící i larvy molů.

Na potravinové moly s vysavačem

Potravinový mol neboli zavíječ moučný (Ephestiakuehniella) je dvakrát větší než mol šatní a na rozdíl od něho má na křídlech tmavé skvrny. Potravinového mola si nejčastěji přinesete domů s „kontaminovanými“ potravinami, nebo k vám prostě, stejně jako mol šatní, vletí oknem. Pokud bydlíte v panelovém domě, tak se k vám tento škůdce dostane s největší pravděpodobností stoupačkami či digestoří.

Potravinové moly naleznete nejčastěji v mouce, cukru, ořeších, strouhance či kávě. Zkrátka milují všechny sypké potraviny. Proto jsou vhodné k jejich skladování uzavíratelné dózy a nikoliv původní papírové sáčky.

Pokud potravinového mola objevíte, je třeba všechny napadené potraviny nekompromisně vyhodit. I když máte pocit, že jste moly zlikvidovali, tak někde mezi potravinami mohou přežívat ještě jejich larvy či nakladená vajíčka a vše byste museli po pár dnech opakovat. V souvislosti s likvidací potravin je třeba i důkladně vymýt police, neboť se v nich mohou skrývat zakuklené housenky. Abyste měli 100% jistotu správně odvedené práce, je vhodné použít vysavač a všechny kouty spíže vysát s nejvyšším výkonem. Na závěr se doporučuje police vystříkat vhodným zdravotně nezávadným prostředkem proti lezoucímu hmyzu.

Boj s potravinovým molem je dlouhodobá záležitost, neboť jeho život je tříměsíční. Z toho důvodu je vysoká pravděpodobnost, že do 14dnů objevíte mola dalšího. Proto je nutná pravidelná kontrola potravin a spíže každý týden. Pokud neobjevíte mola do 2–3 týdnů, tak si můžete pogratulovat. Podařilo se vám celou „rodinu“ vyhubit.

Kategorie: Rady a tipy Autor: Hana L.
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Sulpicia | Středa 10. Květen 2017, 23:45
Sušenou levanduli proti šatním molům používám léta, zatím se osvědčila.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět