Jak nejlépe zatočit se škodlivým stresem?

obrazekDnešní svět je poměrně často označován za uspěchaný, dynamicky se měnící, až chaotický. A je to právě ten svět kolem nás, který na nás působí a tím ovlivňuje náš život. Záleží na povaze každého z nás, do jaké míry se těmito externími faktory necháme ovlivňovat a stresovat.

Obecně lze konstatovat, že stres je faktorem, který vyvolává tělesné nebo psychické napětí. Ve stresu může být každý z nás bez ohledu na věk. V případě, je-li stres chronický, hrozí nám vážné zdravotní komplikace. Dlouhodobý stres představuje stav, kdy je organismus nadměrně zatěžován. Následkem nadměrné zátěže organismu může být snížená imunita, infarkt, mrtvice, rakovina a jiné závažné zdravotní obtíže. Ačkoli není možné se stresu zcela vyhnout, existuje způsob, jak jeho působení eliminovat. Prvním krokem je uvědomit si jeho škodlivost. Pojďte se podívat, jak můžete prožívaný stres zmírnit nebo se mu přímo vyhnout.

 

Jak začít nový den

Každý Váš den by měl začínat snídaní, která by měla obsahovat lehké jídlo s vysokým podílem vlákniny. Určitě byste na snídani neměli zapomínat, protože pro Vaše tělo je to zdroj velmi cenné energie. Tip pro Vás, zkuste si vytvořit nějaký Váš ranní rituál, na co se budete těšit. Pusťte si ke snídani Vaši oblíbenou písničku, která Vás příjemně povzbudí do práce nebo školy. Pokud máte ráno času více, můžete si zkusit dát i sprchu, která by Vás měla zbavit případného napětí. Doporučuje se při ranní sprše používat sprchové gely s vůní citronu nebo třeba zeleného jablka. Tyto vůně by Vám měly pomoci k dosažení pocitu uvolnění. Neměli byste ráno zapomínat na to se upravit. Tělo a mysl jsou propojené, takže když budete mít pocit, že nevypadáte dobře, nebudete se dobře ani cítit.

 

Jak pracovat bez stresu

Ať už jste v práci, nebo ve škole, mějte na paměti, že se nesmíte nechat ovlivnit svým okolím (například kolegy ve stresu, kamarády, studenty ve stresu). Ve svém pracovním prostoru byste měli mít systém a pořádek, budete mít pak menší problém něco najít a bude se Vám lépe pracovat. Když uděláte chybu, mějte na paměti, že jste jen člověk a chybovat je lidské. Poučení se z chyb Vám prospěje mnohem víc než jejich neustálé omílání a zveličování. Nezapomínejte, že se nemůžete nikdy zavděčit všem, takže se o to ani nesnažte. Pokud se Vám v práci něco povedlo, měli byste se umět odměnit a hlavně pochválit.

Určitě nezapomínejte na oběd. Potraviny bohaté na kyselinu listovou, například špenát, chřest nebo fazole, pomáhají v boji proti depresi či úzkosti. Určitě Vám neuškodí konzumace ryb, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které působí na šedou kůru mozkovou a emoce. Zapomínat byste neměli během dne ani na konzumaci čerstvého ovoce nebo zeleniny, tyto potraviny obsahují antioxidanty a vitamíny. Během dne můžete mlsat například dýňová nebo sezamová semínka, ta obsahují aminokyselinu tryptofan, která produkuje serotonin, kterému se někdy říká „hormon štěstí“.  Zásadní je se během dne nepřejídat a nehladovět. A určitě nesmíte zapomínat dopřát Vašemu organismu dostatek tekutin. Doporučuje se vypít dva až tři litry za den.

 

Jak naložit s časem po práci

Záleží na množství volného času, určitě by Vám prospělo věnovat se nějakému sportu nebo chodit alespoň na procházky. V případě, že se rozhodnete pro sport, ideální jsou lekce spinningu, kickboxu a mnoho jiných aktivit. Pokud sportu zrovna neholdujete a na procházky není ideální počasí, můžete vyzkoušet masáž. Správně provedená masáž dokáže zázraky. Důležité ale je při masáži nemluvit s masérem, ale soustředit se na odpočinek.

Pokud jste zrovna ve fázi, kdy potřebujete šetřit finanční prostředky, a tudíž se Vám nechce platit za masáž, zkuste si sednout jen tak doma, kreslit si, zpívat si, dívat se na vtipná videa, která najdete na internetu a smát se a odpočívat. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli aktivitu, pamatujte, že důležitý je také vydatný spánek. Během spánku totiž dochází k významným regeneračním procesům.

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Eržika1 | Pátek 28. Říjen 2016, 20:08
Fakt je, že poslední dobou jsem stále ve stresu. Na vině je málo spánku. Musím to zlepšit.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět