Jak předcházet osteoporóze

Osteoporóza je onemocnění projevující se řídnutím kostí, ke kterému dochází v důsledku úbytku vápníku a jiných minerálů. Mezi vnější faktory, které zvyšují pravděpodobnost projevu osteoporózy, patří podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo také menopauza. Projevy osteoporózy snižují kvalitu života velmi významným způsobem. Onemocnění se projevuje například bolestmi zad nebo snadnou lámavostí kostí. Osteoporóze lze předcházet eliminací zmíněných vnějších faktorů.

Kdy je prevence nejúčinnější?

Nejpříhodnější dobou, kdy začít s prevencí, je dětství. Pokračovat je vhodné až do dovršení věku 30 let. To zajistí vytvoření maximální zásoby pro výstavbu kostní tkáně. Pro ilustraci: 30 % kostní hmoty je tvořeno od narození do tří let, dalších 20 % se vytváří od tří let do puberty, v období puberty představuje tvorba nové tkáně 30 až 40 %, zbývající část je vytvářena do věku 30 let. Z uvedených informací jasně vyplývá, že čím dříve je proces prevence započat, tím více zásob pro výstavbu kostní tkáně bude zajištěno.

obrazekJak upravit jídelníček?

Ve vašem jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na vápník, hořčík a vitamíny D, C a K. Potraviny obsahující zmíněné látky přispívají k rozvoji tkáně nejefektivněji. Potraviny, jejichž součástí jsou fosfáty, je nutné omezit, jelikož vážou ionty vápníku a zabraňují jeho vstřebávání do organismu. Dále se doporučuje nekonzumovat alkoholické nápoje ve větší míře a nekouřit.

Základním zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Zmíněné produkty jsou z hlediska konzumace mezi lidmi oblíbeny. Naleznou se ale ve společnosti tací jedinci, kteří konzumovat mléko z nejrůznějších zdravotních důvodů nemohou. Pro určité jedince může konzumace mléka, jakožto živočišného produktu, být představou nemyslitelnou, jde například o vegany. Dále je možné ve společnosti nalézt i takové členy, kteří mléko nekonzumují, jelikož nepatří mezi jejich oblíbené potraviny.

V případě, že součástí vašeho jídelníčku mléko nebude, měli byste věnovat pozornost vyhledávání alternativních potravin, které budou obsahovat vápník. Váš jídelníček si můžete sestavit ze zeleniny – brokolice, kapusta a čínské zelí jsou potraviny velmi bohaté na vápník. Dále je doporučováno konzumovat mořské ryby, zejména lososa, tuňáka nebo také sardinky. Jídelníček si můžete také zpestřit luštěninami, ořechy, mandlemi, tofu a dalšími výrobky, které můžete najít v obchodech se zdravou výživou.

Jakou roli hraje pohyb?

V případě prevence před osteoporózu hraje pravidelný pohyb velmi významnou roli. Dle názoru odborníků jsou vhodné zejména takové sportovní nebo fyzické aktivity, při kterých je kombinována rychlostní a vytrvalostní pohybová složka. Pokud nejste velkými sportovními nadšenci, měli byste vědět, že vhodnou pohybovou aktivitou je turistika. Tato aktivita kromě toho, že působí blahodárně na vaše zdraví, vám navíc umožní prožívat nové zážitky a poznávat nová místa. Lékaři velmi doporučují také plavání nebo cvičení ve vodě.

Je důležitá konzultace s lékařem?

Svoji pohybovou aktivitu byste neměli zapomínat konzultovat s vaším lékařem. Ten dokáže posoudit, zda je daná aktivita vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu ta vhodná. Ženám v období časné menopauzy je doporučováno nasadit hormonální substituční terapii.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: Marshmallow
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: