Jóga – cesta jak porozumět svému tělu i své duši

Jóga je jednou z nejstarších nauk o životě. Původně byla čistě spirituální cestou a teprve během staletí vznikly dnes rozšířené formy jednotlivých cvičení, orientované na tělo. Přitom má mnoho metod a technik, které zatím existují, jedno společné – působí na člověka harmonizujícím a celkově uzdravujícím vlivem.

obrazekJóga – uzdravující cesta k sobě samému

Jeskynní malby a nálezy sošek nám dovolují usuzovat, že způsob jógových cvičení je starý více než 3500 let. První písemné doklady nacházíme v hinduistických filozofických spisech, upanišadách, které vznikly kolem roku 700 před Kristem. Nejvýznamnější prameny dnes praktikované jógy jsou sútry indického učence Pataňdžaliho, který žil pravděpodobně ve 2. století před Kristem.

Cílem tělesných a dechových cvičení, jakož i mentálních technik je klidné a zdravé zacházení s vlastním tělem. Jóga zároveň podporuje práci s vnitřními konflikty v myšlení a cítění a při tom je pomáhá řešit. Jóga má člověku poskytnout mentální oporu a témata, jimiž se autoři zabývali již před 3500 lety a která jsou i dnes vysoce aktuální. Jóga poukazuje na konkrétní postupy, jak odhalit vzorce vyvolávající stres, abychom se přiblížili sami sobě a přitom rozvíjeli schopnost vnitřní odolnosti, díky níž budeme schopni čelit nárokům života uvolněněji. K této proměně nás vede široké spektrum cviků.

V různých situacích je třeba zaujmout odstup, abychom se do nich nezamotali. Jóga přispívá k citlivosti, ke změně perspektivy a na základě reflexe napomáhá vytvářet nové vize a cíle. Kdo trvale uplatňuje hlavní zásady jógy, vědomě zvládne životní vzestupy i poklesy a dosáhne svých vlastních cílů. Darem jógy je klidný smysluplný život.

Odkud pochází název jóga?

Pojem „jóga“ se odvozuje ze sanskrtského slova yuj – zapřahání tažných zvířat do jha. V přeneseném smyslu se tím pojmenovává hlavní princip jógy: všestranná integrace těla, ducha a dechu. Nejprve chce jóga jako způsob cvičení zpřístupnit našemu prožívání tři roviny. Dech staví z hrubohmotné, fyzické úrovně most k jemné, duchovně – duševní rovině. Pracujete-li se svým tělem pozorně, dokážete měnit dechové a mentální vzorce. Jóga zahrnuje tělesná cvičení – asány, dechové techniky a metody k hlubokému uvolnění.

Asi nejznámější a u nás nejhojněji praktikovanou formou jógy je hathajóga. Pojem hatha znamená intenzivní snažení, sílu a tvrdošíjnost. Slovo hatha se skládá ze dvou sanskrtských slov – ha je slunce a tha je měsíc. Slunce a měsíc symbolizují dvě protichůdné energie, které jsou vlastní každému člověku. Slunce je symbolem mužských, aktivních, navenek zaměřených kvalit, racionálního vědomí a těla. Měsíc zastupuje ženský, intuitivní, receptivní a ustalující princip pro oblast snů, emocí a ducha.

Rovnováha ducha a dechu

Žádoucí rovnováhy těla, ducha a dechu jóga dosahuje harmonizováním gun, tří kvalit bytí:

  • Radžas – pohyblivého a dynamického prvku
  • Tamas – klidného a stabilního prvku
  • Sattva – světlé, jasné a čisté kvality

Tato rovnováha se v duchu projevuje bdělým a jasným rozumem a harmonií chtění a uvolnění. Klid a vyrovnanost dechu pak umožňují optimální zásobování kyslíkem i přiměřené odlehčení funkčním procesem.

Kategorie: Cvičení, sport Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Bára R | Neděle 27. Listopad 2016, 22:00
Jogu jsem se snažila cvičit doma. A moc mě to nezaujalo. Ale možná ve skupině by to bylo lepší. Nevíte někdo o joze v jižních čechách?
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Potrefka | Středa 28. Prosinec 2016, 12:44
Na jogu chodim pravidelne. prijemny relax.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět