Jsem těhotná a hrozně mi otékají nohy. Je nějaké řešení, které neublíží miminku?

obrazekOtékání nohou v těhotenství není neobvyklým jevem, s tímto problémem se potýká většina těhotných žen. Otékání nohou je způsobeno zadržováním vody v těle a v horkých letních měsících se může ještě zhoršovat. Nyní si ukážeme pár tipů a triků, jak můžeme tento nepříjemný jev zmírnit.

Je otékání nohou normální?

Otékání nohou i pocit nadýmání břicha je důsledkem zadržování většího množství vody v těle, zvláště koncem těhotenství. Velký podíl na tom má i snížený návrat krve z dolních končetin. Proto většina těhotných žen trpí otoky kotníků a nohou, což se projevu hlavně po delším sezení nebo stání.

Otoky nohou mohou být pro těhotnou ženu velmi nepříjemnou záležitostí. Pokud však nejsou provázeny dalšími příznaky, pak se většinou nejedná o závažnější problém nebo nebezpečí pro nastávající maminku a její děťátko. Je normální, že se otoky zhoršují s postupem dne a v noci pak bývá situace nejhorší. Během nočního spánku by měly otoky zmizet. Jestliže otoky do rána nezmizí, nezmírní se, nebo je oteklá jen jedna končetina, je vhodné vyhledat pomoc lékaře. Objeví-li se otok znenadání nebo ve větším rozsahu, může to znamenat mnohem závažnější problém, který už je nutné řešit komplexněji, a to kontrolou krevního tlaku a vyšetřením moči na přítomnost bílkovin.

Tipy na zmírnění otoků v těhotenství

Prvním tipem a radou všech lékařů je vyvážená strava s dostatkem bílkovin, která dokáže zmírnit jak otoky, tak pocit nadýmání. Vhodné je zvýšit konzumaci česneku, syrové cibule a jablek. Naopak je nutné vynechat z jídelníčku nadměrně slaná jídla, jelikož sůl podporuje zadržování vody v těle.

Důležitý je i pohyb. Pomoci může pravidelné cvičení nebo alespoň procházky. Nikdy neseďte nebo nestůjte dlouho v jedné pozici. Občas pomůže právě procházka nebo procvičení kotníků a jejich následné vyhození na stoličku. Pokud se zdá, že otok nemizí, pomoci může jemná masáž místa, které oteklo. Studený obklad je také vhodnou volbou.

Během dne je také nutný dostatek odpočinku. Nejlepší polohou je pozice vsedě s nohama na židli podložené polštářem, které musí být v úrovni nad pasem. Ve spánku je nejlepší poloha na levém boku, která usnadňuje návrat krve zpět do srdce.

Nezapomínejte ani na kvalitní a pohodlnou obuv, případně kompresní punčochy. Není dobré nosit ponožky a podkolenky s těsnými gumičkami.

V neposlední řadě je potřeba dodržovat pravidelný pitný režim. Vhodné je pít nejméně šest až osm sklenic vody denně. Nevypití dostatečného množství tekutin bude mít za následek zadržování vody v těle, což způsobuje právě oteklost a pocit nafouknutí. Doporučuje se pít obyčejnou vodu a naopak je nutné vynechat kávu, čaj a nápoje, které obsahují kofein, jež způsobují odvodňování, ale otoky to nezmírní.

Závažná onemocnění

Pokud dojde k rozšíření otoků na celé bérce, stehna, podbřišek, ruce a obličej, jedná se o závažný důkaz hromadění tekutin v těle a to může být příznakem závažného onemocnění, tzv. preeklamsie. Proto je nutné při každé návštěvě lékaře kontrolovat váhový přírůstek, aby byl tento případný stav včas objeven a léčen. Těhotná žena trpící touto nemocí musí být po celou dobu těhotenství pečlivě sledována.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: