Kofein – pomocník proti únavě nebo její spouštěč?

obrazekKofein je alkaloid, pocházející z kávovníku arabského, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Kofein je pravděpodobně nejrozšířenějším stimulantem na světě, který se užíváním ve větším množství stává drogou. V lidském organismu funguje kofein jako stimulátor centrální nervové soustavy, dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost. Nápoje obsahující kofein, jako káva, čaj, limonády a energetické nápoje, se těší velké oblibě. Jde o nejpopulárnější psychoaktivní látku na světě, ale na rozdíl od ostatních je legální a její prodej se neřídí žádnými omezeními.

Proč kofein?

Kofein vám dodá energii a pomůže se soustředit i na těch nejnudnějších přednáškách. Naopak při jeho nedostatku se můžete cítit ospale, bez energie, nesoustředěně, deprimovaně a také nesmíme zapomenout na nepříjemnou bolest hlavy. Tělo si na pravidelnou dávku kofeinu zvykne a postupně ji začne ke svému normálnímu fungování vyžadovat. Nedostatek kofeinu se projeví na tlaku krve a aktivitě mozku. Nedostatek kofeinu se rovněž projevuje pocitem únavy a ospalosti.

Jak kofein účinkuje?

V závislosti na různých faktorech se kofein dostává do krve během 30–60 minut. Pomocí krve se kofein dopraví do různých tkání těla a poté se postupně vylučuje spolu s močí. Za jak dlouho je kofein z těla eliminován, velmi záleží na individuálních faktorech: především věku, stavu jater, těhotenství a případném užívání některých léků. U zdravého dospělého člověka je poločas kofeinu (čas, za jaký tělo eliminuje jednu polovinu celkového množství kofeinu) přibližně 4 hodiny. U těhotných žen je poločas delší, zhruba 9 až 11 hodin. Pokud byste dali například kolu velmi malému dítěti, poločas kofeinu by se mohl vyšplhat až na 30 hodin.

Závislost na kofeinu

Stejně jako alkohol a nikotin, tak i kofein snadno prochází mozkovou bariérou, která odděluje krevní oběh od ostatních tkání mozku. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že působí jako antagonista na adenosinových receptorech. Adenosin je přírodní látka, která má na starosti regulaci mozkové aktivity a řízení stavu spánku a buzení. Zjednodušeně řečeno, když molekula adenosinu nasedne na svůj receptor, začneme pociťovat únavu. Molekula kofeinu je strukturně velmi podobna adenosinu. Může se tak vázat na adenosinové receptory, ale bez toho, aniž by je aktivovala. Jedná se o takzvanou kompetitivní inhibici. Kofein blokací specifických adenosinových receptorů v nervové tkáni udržuje stav bdělosti. Pokud kofein konzumujete pravidelně a často, tělo si na něm překvapivě rychle vytvoří závislost a k dosažení nabuzujícího účinku budete potřebovat postupně vyšší a vyšší dávky. Tato závislost ale naštěstí většinou do pěti dnů, poté co kofein nekonzumujete, zmizí.

Kategorie: Závislosti Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Ptáček25 | Pátek 30. Prosinec 2016, 21:28
Já už bez kofeinu neumím žít. Dvě kávy denně minimálně.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět