Kolik ovoce a zeleniny bychom měli denně sníst?

obrazekOvoce a zelenina nepatří v České republice k oblíbenému druhu stravy (v oblasti nejnižšího počtu konzumace ovoce a zeleniny se Češi na světovém žebříčku nacházejí na třetím místě). To je ale chyba.

 

Proč je konzumace těchto produktů tak důležitá?

Tak za prvé, ovoce a zelenina obsahují obrovský počet vitamínů, vláknin, minerálů a jiných tělu prospěšných látek, které náš organismus prostě potřebuje. Bez výjimek. Pokud se někdo naivně domnívá, že bez ovoce a zeleniny povede dlouhý a bezstarostný život, je na omylu. Takové lidi totiž čeká velmi krátký život z převážné části strávený u doktora. Zajímalo by mě, kdo takový život doopravdy chce.

Látky, které jsou v ovoci a zelenině obsaženy, chrání náš organismus před chorobami. Například brání vzniku rakoviny tlustého střeva – věděli jste, že je to jedna z nejčastějších nemocí, na které lidé v České republice umírají? A proč? Je to tím, že nemají dostatečný příjem ovoce a zeleniny, jak je statisticky dokázáno. Ovoce a zelenina rovněž působí jako prevence proti vysokému krevnímu tlaku a proti cukrovce.

Nejlepší je samozřejmě konzumace těchto produktů za syrova, protože tepelnou úpravou ztrácí veškeré tělu prospěšné látky a tím také mizí smysl jejich konzumace. Proto doporučuji ovoce a zeleninu tepelně nezpracovávat, protože jedině tak dosáhnete plného zdraví. Vhodným kompromisem je odšťavnit ovoce nebo rozmixovat.

 

Konzumace ovoce a zeleniny na den

Podle Světové zdravotnické organizace by měl jeden člověk sníst 400 gramů ovoce a zeleniny denně. Pro představu, průměrný Čech sní za den pouze 253 gramů, což je něco přes polovinu. Lidé by se nad tím měli zamyslet a uvědomit si, jak je konzumace ovoce a zeleniny důležitá.

Kategorie: Zdravá výživa Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Luminka | Středa 30. Listopad 2016, 10:57
Ovoce i zelenina je velmi důležitá. Proto každý den jím mandarinku, banán a jablko. Odpoledně mívám většinou zeleninový salát.
Souhlasím (2x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Dennisa | Pátek 30. Prosinec 2016, 21:26
uf, tak to rozhodně nesním. To bych se přejídala...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (2x) Odpovědět