Krásná a zdravá bez kosmetiky a léků

obrazekZdají se vám návštěvy lékárny příliš drahé? Utrácíte za kosmetiku, která neprospívá vaší pleti tak, jak by měla? Poradíme, jak se o sebe postarat za co nejméně peněz a jak se vyhnout utrácení za léky, které můžete snadno nahradit bylinkami z vlastní zahrádky.

Slaná voda místo nosních kapek

Namísto nakupování nosních kapek proti rýmě si je jednoduše vyrobte doma sami. V půl litru vody rozmíchejte lžičku hrubozrnné soli a přiveďte k varu. Zchladlý roztok poté inhalujte nebo pomocí kapátka aplikujte přímo do nosu. Stejný roztok můžete i kloktat při bolestech v krku.

Domácí sirup proti kašli

Proti kašli můžete také dětem vyrobit sirup: 20 g fialkových květů nechte vyluhovat v litru vody a přislaďte medem. Podávejte dětem 2x denně, dokud suchý kašel neustoupí.

Vrbovou kůrou proti horečce

Nechte 4 dny vyluhovat 50 g vrbové kůry v litru bílého vína. Víno sceďte a uchovávejte v zavřené lahvi v chladničce, při horečce vypijte jednu malou sklenku ráno a jednu večer.

Tvaroh na spáleniny

Místo krémů po opalování stačí začervenalá místa potírat tvarohem, rány se do několika hodin zhojí.

 

Koupel jako antiperspirant

V půl litru vody vařte půl hodiny směs 25 g přesličky, 25 g šalvěje, 30 g kopřivy a 30 g kozlíku. Odvar poté nalijte do koupele. Taková koupel vám vynahradí týdenní používání deodorantu.

Drahé kapky do očí?

Z reklam víme, že přechválené kapky proti únavě očí nejsou zase tolik levné. Raději vložte dva navlhčené sáčky heřmánkového čaje do ledničky (klidně i použité). Až budou dostatečně vychlazené, přiložte si je na 15 minut na oči.

Šampon proti lupům

Drahé šampony proti lupům ne vždy fungují. Mají však často oprávněně na svých obalech obrázek kopřivy. Tato pro svou žahavost ne příliš oblíbená rostlina umí být i velmi užitečná. Dvě velké hrsti kopřiv nechte dva dny vyluhovat v půl litru 40% alkoholu. Tonikum poté používejte při mytí vlasů a do pár dní se lupů zbavíte.

obrazek

Heřmánek na revmatismus

Léky a přípravky proti tomuto problému taky nejsou zrovna levné, zvlášť když často fungují pár dní a poté se komplikace vrátí. Do 200 ml kuchyňského oleje zahřátého na 50 °C přidejte 10 g heřmánku. Postižená místa poté pravidelně masírujte touto směsí.

Česnek a vlaštovičník na bradavice

Máte-li problémy s bradavicemi, stačí je potírat rozpůleným stroužkem česneku a problém za několik dní zmizí.

Pokud se vám příliš nezamlouvá odér česneku, můžete využít i účinky vlaštovičníku. Ze stonku této rostlinky vytéká šťáva, která účinně bradavice likviduje. Stači nechat šťávu několikrát denně nakapat přímo na bradavici. Do týdne je pryč.

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: Gazela
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: