Nebezpečí preeklampsie v těhotenství

Preeklampsie se vyskytne asi u šesti procent těhotných žen. Jedná se o velmi závažné onemocnění, které by nemělo být podceňováno. K projevu preeklampsie dochází zpravidla ve druhé polovině těhotenství, tedy někdy kolem šestého měsíce. Jedná se o onemocnění, které se u těhotně ženy projevuje zvýšeným krevním tlakem, dochází také k vylučování bílkovin v moči. Bohužel příčina tohoto onemocnění prozatím není známa. Častou součástí preeklampsie je eklampsie, což je stav, kdy je život ohrožen.

 

obrazekProjevy preeklampsie

Preeklampsie se projevuje jako hypertenze. Důležitá je závažnost hypertenze. Mezi první příznaky tohoto onemocnění patří silné bolesti hlavy, mžitky před očima, pocit celkové slabosti, bolesti v horní oblasti břicha a další projevy. Největší nebezpečí pro těhotné ženy představují změny v placentě, které ohrožují vývoj plodu. Ženy, které mají cukrovku, zvýšený tlak před těhotenstvím, obezitu, srdeční obtíže mají vyšší pravděpodobnost prožití preeklampsie.

Eklampsie probíhá ve čtyřech stádiích. V první fázi je charakteristická neklidností těhotné, dochází ke škubům obličejových svalů, k silné bolesti hlavy. Dále nastupuje fáze tonických křečí. Ty postihují šíjové a zádové svalstvo, postižená má pocit, že je napjatá. Další fáze se projevuje generalizovanými záškuby svalů celého těla, které mohou trvat několik minut. Poslední fází je kóma, které je doprovázeno hlubokým dýcháním.

Hlavní nebezpečí

Onemocnění poškozuje zdraví matky. Přispívá k poškození vnitřních orgánů, krvácení do mozku a v nejhorším případě vede k selhání ledvin či otoku plic. Vzhledem k tomu, že v době těhotenství jsou k sobě matka a její dítě připoutány pupeční šňůrou, dochází také k poškození plodu v děloze. To bývá způsobeno nedostatečným prokrvením placenty a zhoršením přenosu kyslíku a živin. Velké riziko pro matku a její dítě představuje předčasné odloučení placenty, které by vedlo k odumření plodu a k velkým ztrátám krve matky s následnou poruchou krevní srážlivosti.

 

Léčba preeklampsie

Včasná diagnóza preeklampsie má zásadní význam. Na pravidelných prohlídkách by měl být měřen krevní tlak, měří se také hodnoty bílkovin v moči. V případě, že je diagnostikovaná lehká forma preeklampsie, postačí jako léčba klidový režim. Na snížení krevního tlaku se doporučuje omezit solení, v závažnějších případech jsou předepisovány prášky na tlak, které mají vyšší účinnost. Pokud se jedná o velmi zásadní zvýšení tlaku, kdy je tlak zvýšen nad hodnoty 150/95, by měla být žena hospitalizována v nemocnici. Léčba vysokého krevního tlaku je zásadní. Důležité je léčit nastávající matky, které to skutečně potřebují, rozlišovat, kdy se jedná o stav, kdy je pouze zvýšen krevní tlak, či stav, který lze označit jako postižení preeklampsií. Toto rozhodnutí je na uvážení každého lékaře. Součástí léčby ženy postižené preeklampsií je podávání antikonvulziva, což je lék proti křečím.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Jílová E | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:20
Také jsem se bála, že mám preeklampsii, naštěstí mi to bylo vyvráceno.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět