Nechte své děti očkovat proti meningokokové meningitidě!

Meningokoková meningitida neboli zánět mozkových blan je onemocnění vyvolané bakterií Neisserie meningitis. Vyskytuje se na celém světě, někde se šíří endemicky. Trvale vyšší výskyt je v oblasti subsaharské a rovníkové Afriky. K nákaze dochází při styku s nemocným nebo bacilonosičem, přenáší se kapénkovou cestou. Inkubační doba je 3 až 4 dny, někdy i méně. Onemocnění je náhlé, s vysokou teplotou, silnými bolestmi hlavy a ztuhnutím šíje, ztrátou vědomí a typickým krvácením do kůže. Někdy se dostaví i šok, který vede až ke smrtelnému průběhu onemocnění. Očkování je povinné do oblastí Saúdské Arábie a Mekky.

 

obrazekOčkování jako jediná prevence

Přitom očkování je skutečně jedinou rozumnou prevencí vzhledem ke způsobu, jakým se meningokoková bakterie šíří. Těžko vaše dítě přestane navštěvovat školu nebo školku nebo jezdit městskou hromadnou dopravou. Nemůžete mu zakázat jezdit na dětské tábory a chodit se svými vrstevníky do společnosti. Setkání s bacilonosiči se tak v podstatě nelze vyhnout. V České republice je možné vybírat ze dvou druhů konjugovaných vakcín. Monovalentní a vícevalentní. První zmiňovaná ochrání vašeho potomka vždy proti jedné konkrétní skupině. Její výhodou je možnost vakcinace již od druhého měsíce života. Děti do 1 roku se však očkují výjimečně a musí se jim podat tři dávky. Po roce věku už stačí zmíněná jedna dávka, ke které se nově doporučuje přeočkování.

 

Nejúčinnější rady

Nechte své dítě očkovat. Přestože pravděpodobnost nákazy je relativně nízká, nikdy ji nemůžete vyloučit. Před odjezdem do zahraničí zkonzultujte se svým lékařem, s jakými skupinami IMO se vaše dítě může setkat – zvláště v případě, kdy dítě jede do nového kolektivu (sportovní zájezdy, studijní pobyty, stáže, práce v zahraničí).

 

Prevence proti pneumokoku

V rámci prevence si nastudujte, jak rozpoznat některé z příznaků nemoci – například malé krvavé skvrny na kůži, které se objevují nejčastěji na břiše a nohách. Od běžné alergické vyrážky lze odlišit meningokokové skvrny tzv. skleničkovým testem – přiložením tenkostěnné skleničky na kůži. Pokud se v místě přitisknutí objeví výbled, jedná se o alergickou reakci. Pokud skvrny pod skleničkou zůstanou, jedná se pravděpodobně o krvácení do kůže způsobené meningokokovou infekcí.

Zajistěte, aby bylo vaše dítě vhodně informováno o možnosti prevence a rizicích IMO. V mladistvých kolektivech je bohužel informovanost o této nemoci a její prevenci minimální, což může mít špatné následky. U meningokoků jde především o čas. Má-li vaše dítě vysoké horečky a nereaguje na podání antipyretik, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Kategorie: Očkování Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: