Nejčastější druhy cestovního očkování

V momentě, kdy začnete plánovat svou cestu do zahraničí, objednejte se ke svému lékaři na konzultaci, zda potřebujete nějaké očkování. Tyto informace jsou často k dohledání také na internetu, porada s lékařem je ale vždy nejlepší. V případě návštěvy země, do které je očkování doporučené či povinné, vás lékař odešle do Centra očkování a cestovní medicíny.

U dlouhodobých cest do rozvojových oblastí se objednejte 3 měsíce před plánovaným odletem, nebo i dříve. Některá očkování totiž vyžadují několikatýdenní odstupy, jiná nabývají účinnosti až po více aplikovaných dávkách. V případě odjezdu na poslední chvíli je však vhodnější konzultace i pár dnů před odjezdem než žádná. V prvním kroku výběru očkování je uvedení kontinentu, který jste se rozhodli navštívit. Každá země vyžaduje rozdílné očkování, proto je nutné prostudovat si vždy rizika dané země.

 

obrazekDůležité očkování na cesty do zahraničí

Virová hepatitida typu A a B

Virové hepatitidy jsou ze všech cestovních nemocí, proti kterým lze očkovat, vůbec nejčastěji se objevující nákazou. Vyskytují se celosvětově, vyšší riziko je v tropických oblastech a v zemích s nižším hygienickým standardem, nakazit se ale můžete i na dovolené ve Středomoří. A vyvarovat se nákaze opravdu není jednoduché. Hepatitida A se přenáší nejčastěji z kontaminované vody, tím pádem i z ovoce a zeleniny nebo třeba z ledových kostek v nápoji. K nákaze hepatitidou B postačí malé množství infikované krve. Oba viry jsou navíc extrémně odolné – vydrží sucho, zmražení i krátkodobé povaření. Očkování na cesty do zahraničí je doporučováno pro pobyt v oblastech s vysokým výskytem virových hepatitid, pro pobyty opakované či delší než 3 měsíce a osobám v úzkém kontaktu s místním obyvatelstvem.

Meningokoková meningitida

Toto očkování je povinné pro cestovatele do Mekky. Doporučováno však je i do rovníkové Afriky a jižní Asie (Nepál, Mongolsko), kde pravidelně vznikají epidemie meningitidy. I v České republice je ročně hlášeno kolem 180 případů onemocnění. Infekce se přenáší vzdušnou cestou, má velmi krátkou inkubační dobu, příznaky se rozvíjejí v řádu hodin.

Břišní tyfus

Břišním tyfem, rovněž přenášeným kontaminovanou vodou a potravinami, na světě ročně onemocní asi 16 milionů lidí. Přesto je cestovateli často podceňován. Riziko nákazy je vysoké hlavně v jižní a jihovýchodní Asii, například v Indii se nakazí více než 1 z 1000 turistů. Poměrně riziková je však i Střední a Jižní Amerika a téměř celá Afrika. Očkování se provádí jednou dávkou vakcíny, která vyjde zhruba na 500 korun a poskytuje ochranu na tři roky.

Cholera

Podobně jako u břišního tyfu jsou rizikovými oblastmi tropické a subtropické státy s nižším hygienickým standardem, zejména Indie, některé státy Afriky a Jižní Ameriky. Člověk se nakazí z kontaminované vody při pití, jídle či koupání. Očkování zároveň chrání i proti střevním onemocněním s podobnými příznaky způsobovanými kmenem bakterie E. coli (ETEC).

Vzteklina

U nás je od roku 2003 minulostí, ve světě na ni však každoročně umírá až 50 000 osob. Velkým problémem je vzteklina hlavně v Asii, na ostrovech v jižním Pacifiku a v severní Africe. Přenáší se slinami, tedy nejčastěji pokousáním. Zdrojem nákazy jsou většinou vzteklí psi, ale i opice či netopýři. Pokud se virem vztekliny nakazí neočkovaná osoba, musí jí být bezprostředně podáno protilátkové sérum a zahájeno očkování. V opačném případě je infekce smrtelná. Spolehlivou ochranou však je preventivní očkování. To je doporučováno každému, kdo se v oblasti výskytu vztekliny bude zdržovat déle než 1 měsíc.

Kategorie: Očkování Autor: Janka
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Pavla14 | Středa 28. Prosinec 2016, 13:09
Tohle je dobré vědět. Děkuji za poučný článek. Příští rok se chystáme do tropů.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět