Očkování proti různým typům žloutenky

Žloutenka aneb nemoc špinavých rukou často nemusí mít s hygienou co do činění a může namísto toho značit nějaké jiné závažné onemocnění, jako je například porucha vyvážení složek krvi nebo selhávání jater. Typickou žlutou barvu nemocných udává postupně se zhoršující kvalita filtrované krve, jež prochází všemi orgány, které může zatěžovat. Takto nemocného člověka poznáme podle zažloutlého bělma, kůže a ostatních tkání, ve kterých se postupně hromadí žluté barvivo indikující potíže.

 

obrazekŽloutenka typu A

I když se tento typ žloutenky vyskytuje nejčastěji, jedná se naštěstí o nejméně závažnou formu tohoto onemocnění. Tímto typem žloutenky často onemocní lidé, kteří žijí v horších sociálních podmínkách, či nemají správné hygienické návyky, neboť tato nemoc se získává fekálně-orální cestou. Možný je také přenos kontaminovanou vodou, jež sice v našich středoevropských podmínkách nehrozí, avšak lidé si tuto nákazu velmi často přinášejí z exotických cest v zahraničí, a to především ze zemí východu, jako jsou Indie nebo Indonésie. První příznaky onemocnění se začínají projevovat již v průběhu prvních 30 dní teplotou, nechutenstvím, bolestí hlavy, svalů a celkovou slabostí. V další fázi se k příznakům připojuje tmavé zbarvení moči a postupné zežloutnutí kůže a bělma. Při podcenění nemoci mohou přijít závažné komplikace vedoucí až k selhání organismu, ale při adekvátní zdravotní péči by se mělo onemocnění obejít bez vážnějších následků. Proti tomuto typu žloutenky je možné se celoročně očkovat, a to nejenom před plánovanou cestou do zahraničí, ale i při pobytu v tuzemsku.

 

Žloutenka typu B

Žloutenka typu B je velmi zákeřnou nemocí, u které se udává, že je asi 100x nakažlivější než virus AIDS. K přenosu může dojít prostřednictvím tělních sekretů při pohlavním styku nebo při kontaktu s kontaminovanou krví, jak se děje například u drogově závislých. Mezi první příznaky patří bolesti hlavy, svalů a kloubů, slabost a nevolnost, ale na druhou stranu se již objevilo mnoho případů, kdy se nemoc nijak neprojevila až do toho stadia, když už bylo moc pozdě. Toto onemocnění si v průběhu let vyžádalo již tisíce obětí na životech, a není tak radno je podceňovat. Naopak, již nejlépe v dětském věku se nechat proti němu očkovat. Výhodou očkování proti žloutence typu B je fakt, že pro celoživotní odolnost stačí pouze jedna dávka, po které si tělo všechny protilátky samo vyrobí.

 

Žloutenka typu C

V celém světě je tímto onemocněním infikováno až na 200 miliónů osob, a to především obyvatel rozvojových částí světa, jako jsou jižní Asie nebo Afrika. K nakažení dochází velmi často prostřednictvím dárcovství krve, neboť v těchto státech není zaveden dostatečně obsáhlý registr dárců. Nakazit se také můžete, pokud si na dovolené v některé z takovýchto zemí necháte udělat manikúru, pedikúru, piercing či tetování, protože nikdy nevíte, jestli provozovatel služby pracuje s vydezinfikovanými nástroji. Proti tomuto onemocnění bohužel do dnešního dne stále nebyla vyvinuta vakcína, proto zůstává jedinou ochranou proti nemoci obezřetnost.

Kategorie: Očkování Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: