Optimismus oddaluje stárnutí organismu

obrazekJe známo, že čas nelze zastavit, běží neustále svým tempem, ať se nám to líbí, nebo ne. Můžeme ho však zkusit trochu obelstít a vyhlásit boj proti stárnutí. O stárnutí se říká, že je to jediná spravedlnost na světě.

Je jasné, že dožít se vysokého věku by chtěla rozhodně většina z nás. Jak řekl sportovní lékař a prezident Americké asociace medicíny proti stárnutí Ronald Klatz: „Stárnutí není nevyhnutelné“, který se zapojil do boje proti stárnutí v souvislosti především s onemocněními a poškozováním zdraví ve vyšším věku. Cílem jeho medicíny proti stárnutí se stalo dosažení co nejlepšího možného zdravotního stavu pro každého z nás. Dosud nejstarší člověk na světě, byla to žena, se dožil 122 let.

 

Stárne každý

Základem teorie stárnutí je především to, že biologické stárnutí lidského organismu vede k poškození buněk, tkání a orgánů a má za následek vznik různých onemocnění. Pokud se budeme snažit poprat s těmito stárnoucími mechanismy co nejdříve, můžeme docela zredukovat či odstranit působení těchto nežádoucích vlivů na naše zdraví. Z evolučně-biologického hlediska je stárnutí přirozeným procesem, který však nelze optimalizovat, jelikož živé organismy se snaží o rozmnožování, nikoliv o prodlužování života. Délka života je však do určité míry ovlivněna také genetikou.

 

Jak bojovat proti stárnutí?

Lidé se v dnešní době dožívají 80–90 let a přitom zůstávají fyzicky a mentálně čilí. Celý proces stárnutí můžeme oddálit různou tvořivou činností. Pomáhá zejména pravidelný pohyb, fyzická kondice, zdravý životní styl, nezanedbání prvních příznaků nemoci, moderní medicína, psychická aktivita a všeobecně štěstí v duši. Je důležité žít příjemnými okamžiky, protože každý den nám přináší něco pozitivního. Je třeba jen ubrat rychlost, dívat se a vše vnímat, nebránit se přirozenému smíchu.

Optimismem k dlouhověkosti

Říká se, že optimismus přináší věčné mládí. Mnoho lidí si klade otázku: „Proč někteří lidé stárnou rychleji a jiní jakoby nestárli?“ Je to hodně závislé na psychice člověka. Optimističtí lidé, kteří vyjadřují lehce své emoce, bývají otevření, veselí a dožívají se více let než lidé uzavření. Proto je dobré se léčit optimismem, jelikož prodlužuje život (až o osm let) a zlepšuje zdraví. Vědci tvrdí, že optimismus umí oddálit stárnutí více než pravidelné cvičení. Optimističtí pacienti se také po operaci zotavují rychleji než pesimisté. Studie stoletých lidí ukazují, že to jsou lidé velmi optimističtí a umí si svého života užít.

Pozitivní myšlení

Pozitivní a radostný pohled na svět podporuje imunitu lidí a patří mezi nejdůležitější obranné systémy pro zachování dobrého zdraví. Ne nadarmo se říká: „Radostné srdce hojí rány“. Člověk by měl přijímat věci tak, jak přicházejí. To znamená, že i negativní věci se dají vnímat jako dobré. Záleží především na tom, jak se k nim postaví. Přitom velké ambice na dlouhověkost mají i ti, kteří objeví pozitivní myšlení třeba až po sedmdesátce. Pozitivní postoj ke zvyšujícímu se věku je proto stejně důležitý jako být zdravý. Strachem z přibývajících let se totiž proces stárnutí urychlí.

A v jakém věku jsou lidé nejvíce šťastní? Dle výzkumů je to ve dvaceti letech, poté míra štěstí začíná klesat a na nejnižším bodu se zastaví kolem 45 let. Pak ale prudce stoupá a lidé kolem sedmdesáti let se cítí opět šťastni jako ve dvaceti. Pro mnohé z nich je to nejkrásnější období jejich života, protože v mládí životu příliš nerozuměli a mnoha věcí si nevážili.

Proto myslete pozitivně a buďte optimističtí!

Kategorie: Proti stárnutí Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: