Pes a životní styl

Hodně novopečených pejskařů je překvapena tím, jak se jejich život změní k lepšímu, když si pořídí nového psího kamaráda. Najednou mají mnohem více pohybu, protože se psem musí chodit pravidelně na venčící vycházky i na delší trasy, aby pes vybil nadbytečnou energii. Často zjistí, že jim ubudou přebytečná kila, zlepší se jim kondice a mnohdy navážou i nová přátelství s dalšími pejskaři, které potkají ať už na vycházce, na cvičáku, při různých psích soutěžích nebo na výstavách.

Aktivity se psem

Maďarský ohař a canicrossVizsla miluje canicrossKromě vycházek nabízí dnešní svět bezpočet možností, jak aktivně trávit čas se psím parťákem. Mezi nejrozšířenější patří asi výcvik poslušnosti, někdo se dá i na stopy či obrany. V posledních letech se velice populárním stal trénink agility, coursingu, flyballu nebo třeba canicross - tj. běh se psem na odpruženém vodítku. Často také vidíme psy běžet při kole (tady ale pozor, nemělo by to být na hlavní silnici!) nebo po boku běžícího páníčka.

Neméně důležité je zaměstnat psovi i hlavu. Tady se osvědčilo učení psích triků (pac, točení se kolem své osy, panáčkování i mnoho dalších, mnohdy složitějších triků), tanec se psem - dogdancing a nově také Hersenwerk neboli psí hlavolamy.

Mezi oblíbené a užitečné psí aktivity patří záchranářství (pes prolézá sutiny a hledá zavaleného člověka, kterého obvykle při výcviku zastupuje figurant), hledání drog a výbušnin, canisterapie a mnoho dalších.

Vliv pořízení psa na psychiku

Zejména starší osamělí lidé, kteří si pořídí pejska (ideálně trochu staršího, třeba z útulku), najednou pookřejí, protože mají opět pro koho žít. Dobré je to také pro děti, kde je pes učí zodpovědnosti - samozřejmě tady musí mít vše pod dohledem rodiče.

Zkrátka pořízení psa s sebou přináší mnohá pozitiva, ale samozřejmě také povinnosti, jak už to u všeho živého bývá. Stále platí, že pes je nejvěrnější přítel člověka a kolikrát nám pomůže, když jsme třeba smutní a na lidi kolem nemáme zrovna moc náladu.

Vizsla a služební výcvikMaďarský ohař na závodech v poslušnosti

 

Kategorie: Ostatní Autor: houslistka
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: