Pěstování bylinek v bytě

Máte rádi bylinky a rozhodli jste se je pěstovat doma? Pak pro vás máme článek o pěstování bylinek v bytě, respektive v interiéru. Jak tedy na to?

Základními pravidly pro pěstování bylinek v bytě jsou světlo, teplo a umístění mimo průvan.

Bylinkám je třeba zajistit dostatek světla a mírné teplo

obrazekZajistěte bylinkám pokud možno dostatek světla. Opatrně však u oken situovaných na jižní stranu. Zde je vhodné umístit bylinky jen v zimním období a pokud možno při intenzivním poledním slunci mírně přistínit.  Okenní skla fungují jako lupa a mnohonásobně zvyšují intenzitu slunečního záření. Máte-li možnost volby, tak ideálním místem pro umístění bylinkové zahrádky jsou východní a západní okna.

A aby to nebylo ještě tak jednoduché, neměla by se razantně střídat teplota. To znamená topit jen mírně a při větrném a chladném počasí moc nevětrat.

Jak zamezit zahnívání kořenů?

Při pěstování bylinek v bytě se výběr nádob většinou podřizuje stylu zařízení domácnosti. Důležité je zohlednit šířku parapetu a vyhnout se kovovým nádobám, které nejsou pro pěstování bylinek vhodné.

Nejpodstatnější na květináči není jeho design či materiál, ale kvalitně provedená drenážní vrstva. Ta vznikne tak, že dostatečné množství otvorů přikryjeme keramickými střepy a zasypeme cca do výše 2 cm štěrkopískovou směsí a na takto připravenou drenážní vrstvu nasypeme zeminu. Výborný nápad je umístit na dno misky vrstvu keramzitu a až na něj položit květináč. Přebytečná voda odteče do misky a keramzit ji zadrží, tímto malým trikem zamezíte přemokření substrátu a následnému zahnívání kořenů.

Pokud koupíte zeminu či substrát v běžném obchodě, bude obsahovat více živin, než většina bylin potřebuje. Substrát zeslabíte přidáním písku či drobného štěrku.

obrazek

Četnost zálivky je závislá na teplotě a vlhkosti vzduchu

Zalévejte raději méně než více. Krátkodobé sucho je pro bylinky menší nebezpečí než přemokření. Četnost zálivky je závislá na teplotě a vlhkosti vzduchu. Zemina by neměla být ani vyschlá ani přemokřená.

Velkolisté bylinky jako např. šalvěj či bazalka nepohrdnou občasným rosením. Bylinky nepřihnojujte žádnou chemií.

obrazekUsnadněte si práci: Pěstujte bylinky v minizahrádkách Tregren

Vyzkoušejte revoluční novinku od finské společnosti Tregren Ltd., která vám umožňuje vypěstovat si bylinky, bazalkou počínaje a například šalvějí konče, pohodlně doma ve své ekologické minizahrádce s minimální potřebou času a téměř stoprocentní úspěšností.

Víte, že Tregren je společnost specializující se na vývoj a výrobu ekologických, moderních a pohodlných krytých zahrad založených na technologii ActiveGrowing?

 

Jak pěstování v minizahrádkách funguje?

Celý systém je založený na hydroponickém pěstování, což je pěstování ve vodním prostředí bez použití zeminy. Vaše bylinková minizahrádka bude potřebovat pouze doplňovat vodu s živinami pro správný růst. Veškeré potřeby rostlinek pak zajistí přístroj sám a vy si budete poté moci dochucovat pokrmy čerstvými bylinkami, které si sami vypěstujete v pohodlí domova, bez použití chemie či jiných neekologických přísad.

Celý zabudovaný systém zásobuje rostlinky dostatkem světla, tepla a reguluje také vzdušnou vlhkost.

Rozhodnout se můžete i pro pěstování v „sadbovacích tabletách“ či pro klasické pěstování koupených bylinek, oba tyto způsoby minizahrádky Tregren umožňují.

Tento ekologický i ekonomický způsob zahradničení vás jistě zaujme svou jednoduchostí a bude také velmi zajímavým designovým doplňkem vaší domácnosti.

Kategorie: Rady a tipy Autor: Hana Mladá
Vaše názory k článku (3)
Seřadit:
Daniel | Sobota 21. Říjen 2017, 11:16
Tak to jsem rád, že už vím, jak pěstovat bylinky dokonce i v bytě!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Radka E. | Neděle 22. Říjen 2017, 09:20
Skvělé rady, snad se mi díky nim bude dařit s panelákovou zahrádkou lépe!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Martina Čáková | Neděle 22. Říjen 2017, 10:40
Vždycky mi u bylin uhynuly kořínky, jsem ráda, že jsem tu narazila na odstavec o tom, jak tomu zamezit. :)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět