Pigmentové skvrny – příčiny vzniku a jak s nimi zatočit

Vznik pigmentových skvrn většinou nemůžeme příliš ovlivnit. Vznikají dědičnou predispozicí, hormonálními vlivy nebo působením UV záření. Většinou se vyskytují u žen, ale dokáží potrápit i muže. Otravné a nepříjemné jsou především pigmentové skvrny na kůži obličeje, kde se i tvoří nejčastěji, a to na čele, spáncích a okolo úst nebo na dekoltu a krku. Se zvyšujícím se věkem se mohou tvořit tzv. stařecké skvrny, které mohou vzniknout u mužů i žen.

obrazekCo je příčinou vzniku?

Kromě již zmíněných obecných příčin se pigmentové skvrny objevují často u žen v těhotenství vlivem hormonální nerovnováhy. U těchto skvrn je nejčastější možnost, že zmizí po úpravě hormonů po porodu. Pigmentace kůže může být doprovodným jevem některých kožních onemocnění nebo nedostatečné funkce jater. Může souviset také s příjmem některých léků.  

Jak se jich můžeme zbavit?

Způsobů je několik, ale většina je během na dlouhou trať.

Chemický peeling:

Metoda, kterou je třeba zvážit, protože má svá rizika. Chemickým peelingem odstraníme vrstvu kůže i s pigmentovými skvrnami a melaninem, který zabarvení tvoří. U většiny jedinců jsou jediným záporem několikadenní jizvičky na obličeji. Bohužel se může i stát, že pleť se začne barvit mnohem víc.

Laser:

Může vyvolat stejný efekt = hyperpigmentaci kůže. Jedná se o jednorázový zásah, kdy se na zbarvenou kůži nechá působit laser. Po ošetření vznikají stroupky, pod kterými se brzy vytvoří nová kůže bez skvrn.   

Impulsivní pulsní světlo (IPL):

Působením laseru vypuzujeme pigment z těla. Zákroky jsou opakované a vhodné především pro světlejší typy. Nevýhodou je, že těsně po zákroku skvrny výrazně ztmavnou a až později vymizí.

Přírodní léčba:

Pomocí kosmetických přípravků – existují bělící a zesvětlující séra, která díky obsaženým kyselinám tlumí tvorbu melaninu. Tento způsob je dlouhodobý a ne vždy, bohužel, přinese uspokojivé výsledky. Pomoci a částečně ovlivnit mohou stav pleti i potravinové doplňky.

Důležitá je prevence

Především se chránit před přímým slunečním světlem ochrannými krémy a pomůckami. Při dědičné dispozici se vyhnout především soláriím a při vzniku u hormonální nebo jiné léčby změnit přípravky, pokud je to možné.

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Olga G | Pondělí 28. Listopad 2016, 22:52
Jo tohle zná mamka. Pigmentové znaménko a co vše může způsobit. musela se podrobit vyjmutí a od té doby se musí mazat nejméně faktorem 50. Takže i když jste zdrávy, neopalujte se bez vysokého faktoru. Může vás to stát zdraví.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět