Pórek proti krevním sraženinám i na revma

Pór zahradní, pro nás známý jako pórek, byl oblíbenou zeleninou už ve starověku. Je to dvouletá rostlina, která by na vaší zahrádce neměla chybět. Pórek pochází z Asie a pro svoje léčebné schopnosti byl využíván již v antickém Řecku a Římě. Pórku si Římané vážili tak moc, že pro něj měli zvláštní, samostatné zahrádky.

Pórek je neodmyslitelnou součástí české kuchyně a díky jeho jemné chuti podobné cibuli, se dá použít do skoro do každého pokrmu. Pojďme si říct, proč je vůbec dobré zařadit pórek do našeho jídelníčku...

obrazekVliv pórku na naše zdraví

Tato užitková zelenina obsahuje řadu minerálních látek, vitamínů, esenciálních látek a biologicky vysoce hodnotné bílkoviny. Je to vlastně přerostlý česnek, který má svoji typickou vůni a šťavnatost. Jeho zelená část obsahuje 2x více vitamínů než bílá, to je důvod, proč by se měly jíst i jeho listy. To platí zejména u jarní odrůdy pórku, pěstované k použití za syrova.

Pórek má diuretické (močopudné) účinky. Protože odvodňuje, je vhodný pro revmatiky a lidi trpící dnou. Pórek podporuje trávení a zabíjí bakterie a kvasinky ve střevech a žaludku. Tím pomáhá pří nadýmání a zácpě, odstraňuje nechutenství. Vysoký obsah vlákniny má blahodárný vliv na střevní peristaltiku, čistí žaludek a střeva. Pŕek celkově zvyšuje výkon žlučníku a jater, působí proti vzniku žlučových kamenů.

Další účinky pórku jsou:

  • snižuje hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a krevní tuky
  • podporuje mozkovou a srdeční činnost,
  • chrání srdce a artérie proti arterioskleróze a vysokému krevnímu tlaku,
  • působí jako antioxidant - regeneruje a omlazuje, posiluje imunitní systém,
  • podporuje prokrvování tkání a tvorbu vazivových tkání,
  • preventivní prostředek při chorobách žil, působí proti krevním sraženinám.

 

Pěstování a druhy pórku

Svou sílu pórek v přírodě dlouze čerpá, roste až 150 dní. Pěstuje se jako jednoletá nebo dvouletá rostlina.

Je obrovské množství druhů pórku – jen u nás je jich zaregistrováno 20.

Základní dělení póru je:

  • Zimní pórek – je mohutnější, odolný vůči mrazům pod nulou, může se sklízet po celou zimu. Zužitkuje se z něj však menší část než z odrůdy letní.
     
  • Jarní, letní a podzimní pórek – jsou určené ke krátkodobé spotřebě. Tento druh se využívá hlavně ve velkovýrobách do mrazírenských zeleninových směsí, závodních jídelen a podobně. Obsahuje vitamíny, např. provitamin A, Thiamin, B, C (obsahuje ve 100 g pórku 15 mg), E, karoten a minerální látky, např. draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, selen.
     

Pórek v kuchyni

U nás se říká: „bez cibule neuvaříš!“ To stejné ale platí o pórku ve Francii nebo třeba Belgii. využití pórku v kuchyni je opravdu široké, patří k univerzálním druhům zeleniny. Dá se využít při všech způsobech kuchyňské úpravy pokrmů. Pórek lze použít do základů všech omáček do polévkových vývarů, do pórkové polévky a salátů.

obrazekRecept: Vynikající pórková pomazánka


Suroviny:
3 pórky
2 stroužky česneku
2 lžíce bílého jogurtu
1 lžička majonézy (pouze na chuť, pokud nechcete, přidejte více jogurtu)
200 g tvrdého sýru

Postup:
Pórek důkladně omyjeme a nakrájíme na menší kousky do mixéru Vitamix. Dále do Vitamixu přidáváme postupně tvrdý sýr nakrájený na kostičky, česnek, lžičku majonézy a bílý jogurt. Mixér Vitamix nám z toho všeho udělá pomazánkovou konzistenci. Vše společně zapneme v mixéru a rozmixujeme do hladka.
 

Nákup a uchování pórku

Při nákupu pórku dávejte pozor, aby byly konce listů čerstvé, zelené a pevné. Nesmí se skladovat pomačkaný – začal by hnít.

Pórek ukládejte do chladničky, kde vydrží minimálně celý týden. Dříve se pórek uchovával jako cibule ve sklepě.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: