Prevence proti chřipce, viróze a nachlazení

obrazekNaše oblíbené téma je, jak se bránit chřipce, virózám všeho druhu a nachlazení. Jednotný recept snad nikdo nenajde. V těchto názorech se liší odborníci z oblasti farmak, lékaři a také jak my nazýváme „babky kořenářky“. Je mnoho receptů, jak se připravit s těmito nemocemi bojovat. Zkusíme si popsat ty hlavní a nejznámější.

Jak můžeme bojovat proti chřipce?

V první řadě si řekněme o vakcíně u lékaře. Tuto vakcínu hradí i některé z našich zdravotních pojišťoven a je využívána lidmi všech věkových kategorií. Ale není to, a to i podle lékařů, prevence 100% účinná. Každý lékař vám raději poradí změnu životního stylu a pak je to na druhé straně i o způsobu oblékání. Není dokázáno, že tyto nemoci přicházejí s mokrým oblečením. Lékaři studiem na Common Cold Centre  v Cardiffu zjistili, že lidé, kteří měli nohy ve studené vodě po dobu 20 minut, měli dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku nachlazení než ti, kteří měli nohy odpočinuté a prohřáté. Chtěli tímto dokázat, že pokud tento virus chřipky v sobě nosí, je velká pravděpodobnost onemocnění. Ti lidé, kteří tento virus v sobě nenosili, mohli například jít s mokrými vlasy do mrazu, aniž by onemocněli.

Nejvyšší riziko je ale v přenosu tohoto viru. Je vysoce infekční a šíří se kapénkami a malými kapičkami hlenu. K prevenci patří hygiena rukou, těla a vyhýbání se dotyku sliznic nemocného. Zabrání vitamín C rýmě? To je otázka, která nebyla vědecky dokázána a ani vyvrácena. Výsledky přezkumu potvrdily, že vitamin C může pomoci předcházet nachlazení u lidí vystavených v krátkodobém období intenzivní fyzické aktivitě, jako je maraton běžců nebo lyžařů, ale ne v obecné populaci.

Co na to Echinacea? Ani tady výzkum neprokázal velké lékařské úspěchy. Přezkumem se nakonec projevily nepatrné úspěchy, ale ne u veškeré populace. Echinacea by se neměla podávat dětem do 12 let.

Dalším zkoumaným prvkem proti chřipce byl zinek.  Aktualizace z Cochrane přezkumu studií o zinku a nachlazení z roku 2013 naznačuje, že užívání doplňků zinku do 24 hodin od počátečních příznaků nemoci urychlí zotavení z nachlazení a sníží závažnost příznaků u zdravých lidí. Dlouhodobé užívání zinku se nedoporučuje, protože by to mohlo způsobit nežádoucí účinky, jako je nevolnost a pachuť v ústech. Dalším podrobným výzkumem je zapotřebí zjistit doporučenou dávku.

Jaká tedy jsou preventivní opatření?

Jakmile začíná chřipková sezóna, zvyšte svoji hygienu rukou o několik desítek procent. Pokud si s někým podáváte ruce, umyjte si je. Nedotýkejte se očí a nosu. Je to nejsnadnější způsob, jak si dostat infekci do svého těla. Choďte brzy spát a hodně odpočívejte. Pokud se cítíte špatně a je vám „pod psa“, spěte alespoň 8–10 hodin denně. Vybudujte si návyk konzumace zdravých potravin a vitamínů. Můžete se také pokusit získat, nebo alespoň zvýšit imunitu cvičením a pohybem. A v poslední řadě se vyhýbejte nemocným osobám s chřipkou a nachlazením a davům lidí, kde je nejvyšší riziko nakažení virem.

Chřipka může vést k fatální sekundární infekci, jakou je zápal plic. Pokud má pacient oslabený imunitní systém, je toto riziko o to větší. Může být detekováno zhoršujícím se kašlem, těžkostmi s dýcháním, vykašláváním krve nebo přetrvávajícími a opakujícími se horečkami. Tady je okamžitá lékařská pomoc nezbytná.

Jaké je tedy doporučení na závěr? Učte se hygienickým návykům včetně svých dětí a při vzniku onemocnění zůstaňte doma v teple a odpočívejte!

Kategorie: Prevence nemocí Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Františka | Úterý 29. Listopad 2016, 20:21
U mě funguje hlavně cpát se grepama a echinacea. Lepší lék není.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět