Přínos očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování snižuje riziko onemocnění rakovinou děložního hrdla. Zároveň snižuje výskyt vulvárních, vaginálních a cervikálních lézí a dalších chorob, které jsou spojené s HPV. Ke vzniku rakoviny děložního čípku dochází v souvislosti s infekcí některých typů lidských papillomavirů (HPV). Viry jsou přenášeny pohlavním stykem a infekce probíhá zcela bezpříznakově, proto celá řada jedinců neví o tom, že jsou přenašeči choroby. Díky vakcinaci proti rakovině děložního čípku se vytvoří protilátky proti rizikovým typům lidských papillomavirů. Nechrání však před všemi typy papillomavirů, ale vytváří protilátky proti typům HPV virů, které souvisí s rozvojem rakoviny děložního čípku.

Vakcinace proti papillomavirům

K rozvoji obranyschopnosti dochází po očkování proti konkrétním typům viru, které jsou ve vakcíně obsaženy. Vakcíny obsahují jen neškodné části virů a vakcínou se není možné nakazit. Používané vakcíny působí na rakovinotvorné typy virů – HPV 16 a HPV 18, které zapříčiňují až 70 % rakoviny děložního hrdla. Navíc je prokázána ochrana i proti typům HPV 31 a HPV 45. Zabraňují celkem až 80 procentům všech případů rakoviny děložního hrdla. Zároveň snižují riziko rakoviny pochvy a zevních rodidel a rozvoje předrakovinových změn děložního hrdla.

obrazekAplikace a bezpečnost vakcíny

Aplikaci vakcín provádějí praktičtí lékaři pro děti a dorost a gynekologové. Jsou bezpečné a riziko při podání je minimální. Vakcinace se provádí aplikováním injekce do ramenního svalu. Optimálních výsledků s vysokou spolehlivostí se dosahuje u dívek a žen před prvním sexuálním stykem. Očkování však má smysl i pro ženy do 45 let věku. Vakcína však nedokáže ochránit proti všem typům HPV. Je rovněž nutné docházet na pravidelné preventivní gynekologické kontroly.

Principem vakcíny je aktivování imunitního systému člověka a vytvoření paměťových buněk a protilátek proti virovým strukturám. Napodobují antigenní struktury viru a nehrozí tak nebezpečí vyvolání nemoci. Žádný virus totiž v očkovací látce není. Současné HPV vakcíny nejsou terapeutické, protože virus nemohou imunitní mechanismy zaměřené proti jeho povrchovým strukturám identifikovat.

Popis onemocnění

Rakovinné onemocnění děložního čípku je na celém světě druhým nejčastějším nádorovým onemocněním po rakovině prsu. Celosvětově zemře každé dvě minuty jedna žena. Způsobují jej tzv. lidské papillomaviry – jinak HPV viry. Přenáší se pohlavním stykem i nekoitálními sexuálními praktikami, kontaktem s kůží nakaženého partnera v oblasti genitálu. Před přenosem virů neposkytuje dokonalou ochranu ani kondom. Spolehlivou prevencí jsou pravidelné gynekologické prohlídky a očkování jednou z dostupných vakcín. V naší republice je diagnostikováno kolem 16 tisíc případů rakoviny děložního čípku, každoročně onemocní tisíc žen a 400 jich na rakovinu děložního čípku umírá, a to i velmi mladých žen.

Bezplatné očkování

Dívky ve věku 13 let se mohou nechat očkovat proti rakovině děložního čípku zdarma. Očkování je dívkám hrazeno z prostředků základního zdravotního pojištění. HPV vakcínou se očkuje do 19 let u dětského lékaře, u gynekologa nebo ve specializovaném centru.

Mýty o očkování

Jedním z mýtů je tvrzení, že po zahájení sexuálního života nemá smysl očkovat a očkování poskytuje přínos pouze dívkám před zahájením sexuálního života. Vakcína samozřejmě chrání i ženy, které jsou sexuálně aktivní.

Druhým málo známým mýtem je skutečnost, že očkování je jen pro ženy. Očkování mužů snižuje riziko celé řady nebezpečných i nepříjemných onemocnění a snižuje riziko, že bude přenašečem infekce.

Posledním mýtem je ten, že vakcína vyvolává infekci. Vakcíny jsou napodobeninami virů a skutečné viry neobsahují. Jsou tvořeny povrchovými bílkovinami virů, nikoliv však jejich geny, proto nemohou způsobit onemocnění.

Kategorie: Očkování Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Sandra9 | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:44
Já jsem konkrétně ohledně tohoto očkování skeptická. Svou dceru bych očkovat nenechala. Pokud chodí na pravidelné prohlídky, tak se přece nemá čeho bát.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (9x) Odpovědět