Přírodní léčba k prevenci nemocí

obrazekLéčivé rostliny a jejich dějiny

Dějiny nauky o léčivých rostlinách jsou tak staré jako lidstvo samo. Všude na světě národy už od pradávna sbíraly rostliny nejen k jídlu, ale i k léčbě. Lidé pravděpodobně získali zkušenost, že rostliny mají i jinou než sytící funkci. Toto tisíce let staré empirické vědění bylo předáváno a prohlubováno z generace na generaci.

Také staří Egypťané využívali účinky léčivých rostlin ke svému prospěchu. Jedním z nejstarších popisů svědčících o znalosti léčivých rostlin je Ebersův papyrus. Toto dílo bylo sepsáno na Nilu již asi 1500 let př. n. l. Dnes je uloženo v Univerzitní knihovně v Lipsku. Dílo měří 20 m a obsahuje informace o více než 500 přírodních látkách ve více než 800 recepturách. Zde lze dočíst, že se mořská cibule používala na vodnatelnost, ředkev na dýchací potíže a česnek, popřípadě cibule jako přírodní „antibiotika“. Tak byly léčivé rostliny přimíchávány do jídel dělníků, kteří se podíleli na stavbě pyramid. Měly je v prvé řadě chránit před epidemiemi.

Babiččiny léky

Domácí léky na rýmu, kašel nebo chraptivost, stejně jako na zkažený žaludek nebo průjem byly většinou rodinnými recepty, které babička předávala další generaci. Dnes již babičky tuto roli hrát nemusejí, protože je nahradili lékaři. Kdo se však zajímá o lidové léčitelství, měl by se začít ptát starých lidí.

 

Fytoterapie dnes

Nauka o léčení rostlinami, odborníky nazývána fytoterapie, je dnes mnohem více  než pouhým empirickým výzkumem. S přibývající vírou v techniku a výrobou syntetických léků bylo rostlinné lékařství zpočátku vytlačeno moderní medicínou. Mezitím se dospělo k tomu, že nauka o léčení bylinami má své opodstatnění. Jednak existuje mnoho vědeckých analýz, které umožňují izolovat z rostlin určité cenné látky a pojmenovat je podle jejich působení, jednak studie ukazují, že tyto látky dosahují léčivých účinků u určitých onemocnění.

Člověk, součást přírody

My lidé jsme pouhou součástí přírody, která prostřednictvím stravy vyživuje zhruba 70 bilionů tělesných buněk. Proto rostlinná strava po stovky milionů let evoluce rozhoduje o naší přeměně látkové a ovládá ji – ovoce a zelenina jsou současně výživou a lékem. I když je výživa základem dobrého zdraví, jídelníček mnoha lidí je nevyhovující. Neobsahuje ideální množství vitamínů a minerálních látek. U většiny lidí je příčinou omezený výběr potravin. Příroda je k nám štědrá. My však jejích darů vděčně a rozumně nevyužíváme. Naše strava neobsahuje dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, které jsou právě nejbohatší na důležité nutriční látky.

Všechny tyto příklady dokazují, že příroda je obrovským zdravotním aparátem, kde jeden prvek těsně navazuje na druhý. Tento poznatek umožňuje stále více chemických léčiv nahradit ovocem a zeleninou. Jsou cenově výhodné, zcela bez rizika a vedlejších účinků a nepotřebujeme na ně lékařský předpis. Tyto přírodní látky rozdělujeme do šesti skupin: vitamíny, bílkoviny, sacharidy, minerální látky, tuky a voda. Různých chemických substancí je takové množství, že existuje léčebný prostředek prakticky proti každé lidské chorobě.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: