Přírodní zdroje nejdůležitějších vitamínů a minerálů

Způsobů, jak upevňovat lidské zdraví, existuje mnoho. Ve vašem jídelníčku by se měla vyskytovat jídla, která jsou bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. Vitamíny představují takové látky, které se starají o ty nejdůležitější procesy v lidském těle. Mají vliv zejména na látkovou výměnu a vstřebávání. Pokud nemá vaše tělo dostatečné množství vitamínů, může tento stav vyústit v nejrůznější typy onemocnění. Minerály a stopové prvky mají také velmi významnou roli pro lidský organismus, ale nejsou potřebné v tak velkém množství jako zmíněné vitamíny. Také minerály a stopové prvky se podílí na různých biochemických reakcích v těle.

obrazekVitaminy

Vitamin A získáte konzumací jater, vaječného žloutku nebo másla. Ve formě beta karotenu je přítomen také v rostlinách. Tento vitamin je velmi důležitý zejména pro kvalitu zraku, kostí, kůže a sliznici trávicího ústrojí. Vitamin B1 se vyskytuje ve vepřových játrech, pivovarských kvasnicích, celozrnné mouce či ve vaječném žloutku. Zmíněný vitamin je velmi důležitý v procesu přeměny cukrů na energii. Vitamin B2 neboli riboflavin je možné získat například z luštěnin, jater, obilných klíčků, masa, vajec, sýru, másla a dalších potravin. Podílí se na procesu, během kterého je získávána energie pro organismus. Vitamin B3 je důležitý při látkové výměně, dále také pro regulaci krevního tlaku a pro vývoj a růst těla. Naleznete jej v listové zelenině, rýži, droždí, houbách, celozrnné mouce a jiných surovinách. Vitamin B5 neboli kyselina pantotenová se podílí na podpoře koenzymu A, což je látka nezbytně nutná pro metabolické procesy celého těla. Vyskytuje se ve vnitřnostech, kvasnicích, vejcích či mléce. Vitamin B6 napomáhá rozkladu bílkovin, sacharidů a tuků a jejich přeměně na energii. Vyskytuje se například v kukuřici, kvasnicích, mase, játrech, listové zelenině, celozrnné mouce, banánech či bramborách. Vitamin B9 čili kyselina listová se podílí na reprodukci genetického materiálu buněk, je také velmi důležitý pří tvorbě protilátek. Obsahuje jej například chřest, listová zelenina, luštěniny nebo pomeranče. Vitamin B12 je důležitý pro tvorbu genetického materiálu buněk a při tvorbě červených krvinek. Vitamin B12 je obsažen zejména v játrech, vejcích, mase, zakysaném mléce a sýrech.

Vitamin C sehrává důležitou roli při vytváření genetického materiálu buněk a dále také při tvorbě červených krvinek. Vitamin C je nezbytný pro metabolismus, podporuje vstřebávání železa, tvorbu bílých krvinek a vývoj kostí a zubů. Vyskytuje se například ve zralých šípcích, zelenině, ovoci, rybízu a v další zelenině. Vitamin D se vytváří v kůži, vlivem UV záření je transportován do jater, z nichž putuje do ledvin. Tento vitamín podporuje vstřebávání vápníku a fosforu. Rybí tuk, některé oleje, kvasnice, vaječný žloutek, rajčata, kakao, mléko či houby jsou potraviny velmi bohaté na vitamín D. Vitamin E je proslulý svými antioxidačními účinky. V současnosti je zkoumán v souvislosti s prevencí před zhoubnými nádory. Vyskytuje se v klíčcích, sójovém oleji, který je lisován za studena, dále jej můžete získat z vaječných žloutků, masa, mléka a z dalších surovin. Vitamin H představuje důležitou součást procesu přeměny cukrů a tuků. Dále hraje důležitou roli během procesu tvorby mastných kyselin, které tvoří stěny buněk. Vitamin H získáte ze sušených hub, vaječných žloutků, mléka, kvasnic, jater a ledvin.

Minerály a stopové prvky

Draslík je kupříkladu velmi důležitý pro správné fungování srdce a je nezbytný pro nervový a svalový systém. V případě, že Vaše tělo trpí nedostatkem draslíku, může se to projevit poškozením ledvin, svalů či srdeční arytmií. Získáte jej například z banánů, brambor, karotky, luštěnin, rajčat, pomerančů a tak dále. Fluor je jeden z nejvíce důležitých stavebních prvků kostí, zubů a jeho nedostatek se projeví sníženou odolností zmíněných částí. Můžete jej získat z pitné vody, lístku a větviček čaje, obilnin, vajec či mořských ryb. Hořčík hraje důležitou roli při látkové výměně, ale dlouhodobý nadbytek hořčíku může vyvolat ospalost. Ryby, fazole, minerální vody a rozinky jsou potraviny bohaté na výskyt hořčíku. Jód představuje nezbytnou látku pro štítnou žlázu, podílí se na tvorbě hormonů, které se podílejí na regulaci a rychlosti látkové přeměny. Pokud trpíte nedostatkem jódu, jezte mořské živočichy, mořské řasy nebo si dopřejte sůl s obsahem jódu. Vápník udržuje chemickou rovnováhu, je nezbytný pro stavbu kostí a svalů, jeho nedostatek může vyústit v osteoporózu. Jeho dlouhodobý nadbytek ale zdraví také neprospívá, vede k tvorbě ledvinových kamenů. Vápník je obsažen například v mléčných výrobcích. Železo se podílí na zásobě těla energií, používá se při léčbě chudokrevnosti. Pokud nemáte v těle dostatek této látky, můžete být vaše imunita snížena. Luštěniny, listová zelenina, játra jsou potraviny, kde je hojný výskyt železa zajištěn.

Kategorie: Výživové doplňky Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Jániková | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:03
Vejce se i dost často vyskytují v různých dietách, právě kvůli vitamínům.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět