Proč zasvětit svůj život veganství?

Jíst maso, nejíst maso… Tuto otázku v dnešní době řeší celý svět jako nikdy předtím. Jedna polovina se hádá za to, že je maso nezbytné pro zdravý život člověka, ta druhá by zase dala krk za to, že ho vůbec nepotřebujeme. Vegetariánství je jedním z nejdiskutovanějších témat tohoto století, slyšeli jste ale i o méně známějším veganství?

Veganství a jeho významobrazek

Člověk, který je vegan, nezahrnuje do své stravy žádné potraviny živočišného původu. To znamená nejen maso, ale také například mléčné výrobky, vejce a med. Vegan není veganem proto, že je to zdravé pro jeho tělo (proč je to skutečně zdravé vysvětlím později), ale čistě z morálních důvodů – zacházení s těmi, kteří nemohou mluvit, je totiž v dnešní době nehorázné.

Velkochovy

Možná jste nikdy nepřemýšleli nad tím, jak to chodí ve velkochovech, možná si myslíte, že to víte, ale dost tvrdá realita Vám bohužel uniká, anebo to skutečně víte a je Vám to prostě jedno… V každém případě jakékoli potraviny, které mají svůj původ ve velkochovech, jsou vysoce nekvalitní a pro Vaše tělo naprosto nevhodné.  Ať už jde o dobytek, nebo drůbež, všechna tato zvířata žijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách. Vzpomeňte si na léta 1939–1945, kdy byla druhá světová válka v plném proudu a v koncentračních táborech umíraly miliony nevinných lidí. Podobně to vypadá i v dnešních „koncentračních táborech“, které se ovšem skrývají pod názvem „velkochovy“.

Nejen, že zvířata musejí žít bez dostatečného prostoru (řekla bych, že jsou na sebe namačkaná tak, jako později v mrazáku v supermarketech), ale jsou vykrmována hormony, aby nabrala co největší hmotnost, čímž je způsobena kontaminace veškerých živočišných produktů chemikáliemi. V podstatě to znamená, že z konzumace těchto potravin nemáte žádné živiny, kvůli kterým je jíte. Kromě toho většina těchto potravin, které si později koupíte v obchodě, neobsahuje ani zdaleka tolik původního produktu, kolik by obsahovat měla (jedná se především o mléko, jogurty a sýry). Ve velkochovech se také často setkáváme s týráním zvířat, která se bohužel nemají jak bránit. Krávám jsou většinou odebrána mláďata – samičky se ušetří pro další produkci mléka, většina samečků je ale bezmilostně zastřelena. Na internetu také koluje několik videí, jak zaměstnanci chovné farmy tato zvířata napadají, kopou do nich a zacházejí s nimi surově.

Jatka

Ačkoli samotné velkochovy jsou v drtivé většině případů něco až nelidského, jistě si umíte představit, že na jatkách to také není žádná pohádka. Přesto se hodně lidí domnívá, že zvířata na jatkách jsou „jen“ rychle zabita a mají to téměř bezbolestně za sebou. Dovolte tedy, abych Vás vyvedla z omylu. Samotné utrpení začíná (nebo spíš pokračuje z chovu) už na cestě. Viděli jste někdy nákladní vozy, ve kterých jsou zvířata na jatka převážena? Nepochybuji o tom, že ano. Možná jste si dokonce všimli, jak jsou tam doslova „narvána“ jedno na druhé, aby se ušetřilo místo. Nejen, že jsou v nepředstavitelném stresu (což se mimochodem hodně odráží na kvalitě masa), ale při jejich přepravě dochází často ke zraněním, jako je například amputace končetin (u drůbeže). 

Na jatkách samotných probíhá zabíjení zvířat nechutným způsobem. Když zvířata nechtějí vystoupit z vozu (nejsou hloupá a bezcitná, jak si mnoho lidí myslí, dobře vědí, co je čeká), nutí je zaměstnanci pomocí elektřiny a kopanců, aby sama šla na smrt. Větší dobytek, jako jsou prasata, pověsí vzhůru nohama a podříznou jim hrdla, menší drůbež (většinou mláďata, nebo zakrslá drůbež) se hází do mixéru – později z nich vznikají párky (ve kterých se často „nedopatřením“ vyskytují i rozmixovaní hlodavci). Na internetu koluje video, kdy byla drůbež do mixéru hozena zaživa. Každopádně všem doporučuji podívat se na to, jak to ve skutečnosti vypadá na jatkách a ve velkochovech (videí na youtube najdete až moc) a uvidíte, že už nikdy v životě nebudete mít chuť na maso.

obrazekProč je veganství zdravé?

To, že konzumace masa je pro člověka nezbytná, je holý nesmysl. Jedná se pouze o stereotyp – většina lidí si totiž řekne, že člověk jedl maso odjakživa, takže je to přirozené. To, že někdo udělal spoustu let zpátky chybu, ještě neznamená, že bychom to my nemohli napravit. Když se nad tím totiž zamyslíte, maso není pro člověka ani v nejmenším přirozené. Podle teorie evoluce jsme se vyvinuli z opice, což je býložravec.

Naše orgány (příliš dlouhá střeva, která mají jen býložravci), ani naše zuby nejsou ke konzumaci masa přizpůsobeny. Opravdu bych chtěla vidět člověka, který si v parku uloví veverku a za syrova ji svými „tesáky“ zkonzumuje. Pokud jste zastánci teorie, že jsme byli stvořeni Bohem, říká Vám něco přikázání „Nezabiješ“? Někdo by mohl namítnout, že jsou tímto myšleni pouze lidé, Bůh ale přece miluje němé tváře stejně tak, jako nás, není to snad pravda? Jsme prostě býložravci skrz naskrz, což podle fyzických znaků nemůže nikdo popřít. Tak proč jíst maso, díky čemuž necháváme trpět nevinná zvířata?

Co se ostatních živočišných produktů týče, vezměte si například mléčné výrobky. Člověk by měl pít mléko, to nepopírám, jsme přece savci. Ale jen do té doby, než nás naše matky přestanou kojit. Viděli jste někdy, že by kozí mládě pilo krávě mléko? Ne. Je to další z nepřirozených věcí, na které jsme si navykli, a které považujeme za samozřejmost, aniž bychom nad tím přemýšleli. Vegetariánství je skvělé, ale veganství je ještě lepší. Je to nová cesta, která pomůže nejen Vám, ale i těm, kteří to nejvíce potřebují, a kteří nemohou sami bojovat za svou svobodu, a především za svůj život.

Kategorie: Zdravá výživa Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Dana Doubková | Pondělí 31. Říjen 2016, 21:41
No já myslím, že každý na to má svůj názor. Ať si je každý tím, kým chce být. :)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Kašková | Pátek 30. Prosinec 2016, 21:11
Tohle určitě psal vegan :-D to neni možný :-D
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět