Radikální očistné kúry

Jak vygruntovat střeva, žaludek a játra?

S blížícím se začátkem jara se stávají aktuálními očistné kůry. Přemýšlíte i vy o očistě po náročné zimě plné výkyvů počasí i nálad? Chcete přivítat jaro s organismem vyčištěným od toxických látek a metabolismem nastartovaným k optimálnímu spalování? Pokud se nebojíte ani opravdu radikální očisty, sáhněte po naší nabídce detoxikačních kůr.

obrazekPokožka zrcadlí stav střev

Víte, že očista trávicího systému je stejně důležitá jako každodenní čištění zubů, česání, mytí vlasů nebo sprchování? Ano, všichni pečujeme o vnější části těla, ale na jeho vnitřek zapomínáme. Přitom správná funkce trávicího systému je nezbytná. Její poruchy se mohou projevit i nepěkným stavem pokožky. Všechny toxické látky musí z těla někudy ven. Pokud je neopustí trávícím systémem a usadí se v lidském těle, stávají se pro nás časovanou bombou a zárodkem chorob.

Čistěte pravidelně svá střeva, předejdete tím vzniku mnoha civilizačních chorob včetně třeba ekzémů. 

Jak, o tom si nyní povíme.

Klystýr má smysl i dnes

Klystýr. Spousta z vás se nejspíš s touhle procedurou setkala jenom ve starých knížkách. Kdysi to byla docela oblíbená metoda, ovšem svůj smysl má i dnes. Vyplachuje totiž střeva. Můžete si klystýr vyzkoušet i vy sami. Potřebujete k tomu nádobu zvanou irigátor. Tvoří ji buď plastový sáček či případně nádoba ze smaltu, hadička a rektální trubička.  Jak to sami doma zvládnete?

Postup zvládnete i sami doma

Nachystejte si asi dva litry teplé vody, měla by mít teplotu asi 36–37 °C. Nalijte ji do irigátoru. Plastový sáček si zavěste na háček (infuzní stojan) asi do výše vaší hlavy. Ústí rektální hadičky zvlhčete olejem. Nyní můžete v poloze na zádech s pokrčenými a oddálenými dolními končetinami zasunout hadičku do rektálního otvoru. Ovšem můžete být na boku, v klubíčku, záleží na vás, jaká poloha bude nejpříjemnější. Nechte tekutiny vtékat. Platí, že čím výš visí irigátor s tekutinou, tím rychleji teče dovnitř. Hadičku byste měli mít při ruce, abyste na ni dosáhli. Když bude tlak tekutiny moc velký, přerušte její přívod peánem na hadičce.

Vyčistěte si zanesené trávení

Zkuste alespoň 10 minut v sobě tekutinu zadržet. Pak si doběhněte na toaletu a vyprázdněte se.

K čemu je klystýr dobrý? Vyčistí střeva, jejich vnitřní povrch pak bude mnohem lépe zásobovat vaše tělo živinami. Jako když vymyjete zanesený filtr. Běžně se klystýr provádí v nemocnicích před porodem či operací, před vyšetřením tlustého střeva. Pokud si děláte klystýr doma, moc to s ním nepřehánějte, odstranili byste si střevní mikroflóru. První týden ho provádějte každý den, pak jednou či dvakrát do měsíce.

Tip pro vás: Klystýr můžete dělat třeba z teplého odvaru z heřmánku či řepíku, nebo na dva litry vody přidat lžíci citronové šťávy.

obrazekČisté střevo pracuje lépe

Co říkají lidé, kteří klystýr zkusili a pravidelně ho provádějí? Shodují se, že se vám zvýší energie, získáte pocit větší lehkosti a pijte hodně vody.Tlusté střevo se propláchne a zbaví nánosů nečistot na stěnách. Je jisté, že čisté střevo pracuje mnohem lépe. Nedochází k nemocem vzniklým kvůli usazeninám na střevních stěnách. Víte, že úklid je i prevencí proti rakovině tlustého střeva? Když ho budete pravidelně dělat, máte podstatně větší šanci, že se vám rakovina vyhne.

Výplach solí vyžene nečistoty

Pro další radikálnější metody očištění těla od metabolických zplodin používali Indové názvu vamanadhauti. Pokud netušíte, o čem je řeč, jedná se vlastně o vypláchnutí žaludku slanou vodou. Ajurvéda, stará indická medicína, ho velice doporučuje, a dokonce lidi navádí, aby si tuhle proceduru dopřávali denně. Ovšem každý tohle nesnese. Pojďme si ale předvést, jak se to dělá.

Všechen obsah půjde ven

Pro začátek si ohřejte litr a půl vody. Měla by být vlažná. Nasypte do ní potom tolik soli, aby se změnila ve velmi slaný, pokud možno nasycený roztok. Teď už se můžete dát do pití. Ovšem pozor. Musíte pít ráno na lačno. Pijte pomalu, maximum, co zvládnete. Počítejte s tím, že chuť není nic moc, ale co byste neudělali pro své zdraví, že? Nechte roztok v sobě asi po dobu pěti minut. Pak vyvolejte zvracení. Jak? Jednoduše, strčte si prsty do krku. Všechen odpad půjde ven.

Nezapomínejte hodně pít

V záchodové míse po očistě zvracením neuvidíte nic příjemného. Ale když zkusíte solný výplach po dobu několika dní každé ráno, nakonec bude to, co ze sebe dostanete, úplně čisté. Naučíte se také, jak správně vyvolat zvracení.

Co potom? Nejdéle do hodiny byste se měli najíst. Snězte něco lehce stravitelného. Mějte na paměti, že solný výplach dehydratuje organismus, proto je nutné hodně pít.

Věděli jste, že žaludeční kyseliny jsou tak silné, aby dokázaly rozleptat i žiletku? Právě proto se žaludeční stěny obnovují každé tři dny a jejich správnou funkci není radno podcenit.

obrazekOlivový olej a citronová šťáva pomohou játrům

Pokud už jste v tom radikálním jarním gruntování organismu, měli byste si udělat pořádek i ve žlučových cestách, tedy v játrech a žlučníku. Nejdřív se ale na očistu připravte. Jeden až dva dny před samotnou akcí pijte hodně odšťavněné šťávy. Obsahuje kyselinu maleinovou, která rozproudí žluč v játrech. Nejezte buď nic, nebo jenom lehká jídla. Zapovídá se alkohol, tučné a sladké pokrmy, polotovary, konzervovaná jídla. K regeneraci jater vám pomůže nápoj, který sice chuťově také není nic moc, ale svůj efekt splní. Připravte si citronovou šťávu a olivový olej, obojího stejné množství. Slijte tekutiny k sobě a promíchejte. Dejte si deci tekutiny a lehněte si na noc blízko toalety. Jak se začnete čistit, budete ji potřebovat.

Zbavíte se drobných žlučových kamínků

Věděli jste, že největší účinek má tato kůra, pokud dvě hodiny před vypitím a minimálně dvě hodiny po něm nebudete nic jíst? Dál už nechte všechno na přírodě. Žluč nahromaděná ve žlučníku odejde do jater a odtud trávicí soustavou ven. Můžete se tak zbavit i drobných žlučových kamínků.

Druhý den ráno si dejte litr teplé vody s vymačkanou šťávou z poloviny citronu. Za hodinu pak už můžete jíst, a to lehká jídla. Potřebujete ale hodně pít, a to vodu nebo čaje z bylinek.

Očista jater je důležitá.

Tušili jste, že pokud na ni zapomenete, může se to projevit třeba tzv. stařeckými skvrnami na kůži a to i v poměrně mladém věku, třeba už po třicítce?
 

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Regina Jo. | Neděle 27. Listopad 2016, 21:53
Velice zajímavý a přínosný článek. Budu se muset začít očišťovat. V poslední době se necítím nejlépe.
Souhlasím (2x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět