Rozhovor s panem Egonem Reiterem specialistou na Dornovu metodu

Mé pozvání přijal terapeut Egon Reiter, který se deset let profesionálně věnuje Dornově metodě. Dornova metoda se řadí mezi jemnou manuální terapii, která dokáže vaše obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy. Touto metodou dochází k napravení kloubů, obratlů a celkově se vyrovnává statika těla.

Pane Reiter,dovedl byste nám v krátkosti říci, co je Dornova metoda a jaké metodiky se při ní využívá?

Ano, Dornova metoda je jemná manuální terapie, která odstraňuje různé potíže a bolesti pohybového aparátu, jako např.: bolesti zad, kyčlí, kolen, krku, hlavy, skolióza, rozdílná délka dolních končetin… a také problémy s koncentrací, také u dětí, dále vysoký krevní tlak, neplodnost, závratě, znecitlivění rukou… je těžké vyjmenovat všechno, ale je to všechno to, co potřebuje ke své funkci páteř. Určitě záleží i na zkušenosti terapeuta a mě se jedná o důkladně správné zacházení páteří, nejen při jakýchkoliv potížích, zásadně mohu také poradit každému kdo je naprosto bez potíží a chce zkvalitnit život.

Myslíte si, že jsou onemocnění, kterým lze předcházet a lidé si tak za ně trošku zodpovídají sami?

Bohužel, je to skutečně tak. Celá západní populace je prosycena chronickými pohybovými potížemi, které každý jednotlivec prohlubuje svými pohybovými návyky a jako by toho nebylo dost, prohloubené je předá dál dětem jako výchozí vzorce. Jedním z nejznámějších zlozvyků, který si možná ani člověk neuvědomuje, je sezení "s nohou přes nohu".Tímto sezením dochází k tomu, že noha je nesprávně vytočená a kloub má tendenci vyjíždět ven. Tím se postoj člověka vychyluje k jedné straně.

K dalším častým potížím se řadí spaní pouze na jedné straně, kdy dojde k trvalým posunům tkáně. Běžně bývá hlava v předklonu, je kolikrát těžké si přiznat, že břicho je vvalené, také vystrčený zadek, nevědomě bývají ramena v trvalé křeči směrem nahoru a mnoho dalšího.  Tím se po letech rozhodí celý organismus a divit se potom někdy za 10,20,40 let, že najednou „z ničeho nic“ je tu nemoc, bolest, nevypovídá zatím o velké zodpovědnosti. Nemůže za to ani stárnutí. Nikdo této zodpovědnosti sám za sebe nikoho nezbaví. Snažím se proto motivovat druhé především včas.

Jak probíhá samotné ošetření?

Nejprve provedu komplexní rozvahu situace, na co bude odezva těla rychlá a na co třeba také zatím žádná a to obvykle v průběhu ošetřování kloubů a páteře pacienta. Rozvahu dál už jen prohlubuji. Dornova metoda se provádí přirozeným a volným pohybem pacienta, za pomocí jemných tlaků palců a nebo celé ruky maséra/dornisty. Používám pouze přirozené pohyby, žádné křupání a s co nejvíce uvolněnými svaly, přesně tak to tělo přijme nejlépe. Svaly nejprve uvolním masáží podle potřeby.

Nebolí to?

Metoda je nebolestivá a pacient se mnou vždy spolupracuje, neboť se veškeré posuny provádí za pohybu klienta. Častěji bývá problém, že pacient bolest zamlčuje a to je velký problém.

Co je zapotřebí si přinést na terapii?

Vhodné je volné oblečení. Ať už jde o těžkého pacienta, nebo někoho zcela bez potíží, tak oba musí být odhodlaní, že chce své fyzické tělo skutečně řešit, nesmí se bát a utíkat od něj. Takže odhodlání.

Máte nějaké doporučení pro pacienty, kteří k Vám chodí? Co jim nejčastěji radíte?

Během léčby, musím pacientům opakovat, že je zapotřebí dostatečně pít. Tělo tak mnohem lépe vylučuje uvolněné nečistoty a usazeniny. Stačí, aby svou hmotnost vynásobili 0,03 a dozví se potřebné množství. Neboť tento údaj představuje množství tekutin, jež mají během dne vypít. Jakmile začnou lépe fungovat ledviny, močový měchýř,mozek, mícha, začnou pacienti přirozeně pít správně, protože znovu pocítí včas žízeň. Pocit žízně mizí i u zcela zdravých lidí např. stresem, který jinak ani nevnímají.

Obecně je určitě nutné, aby se vyvarovali prochladnutí ošetřovaných míst, jakékoliv případné otužovací procedury je nutné se mnou konzultovat, to platí pro každého a větší fyzická námaha ihned po ošetření, je velmi individuální věc.

Kolik ošetření je potřeba absolvovat, aby došlo k odstranění obtíží?

U každého člověka je to individuální. Ale bývá u mě pravidlem, že už v průběhu prvních minut ošetření a po dvou návštěvách, je úleva trvalejší. Z praxe mohu říci, že je nejlepší, když s pacientem provádím terapii jednou až dvakrát týdně, pak je postup rychlý. Při velkých a dlouholetých obtížích bývá navíc pomalé zlepšování demotivující a pacienti mají snahu od svého těla utíkat a neřešit ho. Pacient mně musí důvěřovat a spolupracovat se mnou. Cvičení provádí pacienti i samostatně doma.

Pro koho je Dornova metoda určena?

Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, jež jsou trochu mobilní.

A poslední otázku dnes, pomáhá metoda všem?

Samozřejmě, pomáhá všem a je vhodná na všechno. Je proto snazší vyjmenovat spíš, kdy metoda nepomáhá, nebo se až nesmí používat. Zejména při těhotenství 1-3 m., rakovině, těžké nemoci,  osteoporóze a artróze, nachlazení a chřipce. Zásadně vždy jde o otázku míry uplatnění metody. Je pak i jedno, co přesně budete dělat, s jakou metodou a s kým, jen to musí mít prokazatelně dobré výsledky a přesně takové vám všem přeji.

Pane Reiter, dovolte mi, abych Vám poděkovala za náš rozhovor a věřím, že se spolu zase setkáme při dalším zajímavém rozhovoru.

 

 

 

Kategorie: Alternativní medicína Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: