Se psem neustále v pohybu

obrazekPes je příjemný společník a člen rodiny. Napadlo vás ale také, že pes vám může pomoci s pohybem, kondicí a třeba i zhubnout? Správná strava a dostatek pohybu jsou totiž důležité nejenom pro vás, ale i pro vašeho čtyřnohého kamaráda. I pes, pokud má nadváhu a málo pohybu, trpí řadou zdravotních komplikací a neduhů, které ho obtěžují, zbytečně mu komplikují a zkracují život. Je to stejné jako u lidí. Proto je důležité krmit ho kvalitní a správnou stravou určenou pro psy, která mu zajistí dostatek vitamínů a minerálů. Nepřehánět to s pamlsky a v žádném případě mu nedávat to, co jíte vy, protože některé potraviny, které lidé běžně konzumují, mohou být pro psy toxické. Pokud se budete řídit těmito pokyny a vašemu pejskovi dopřejete dostatek pohybu, pak mu zajistíte dlouhý a spokojený život.

obrazekPsí sport agility

V dnešní době existuje pro psy celá řada aktivit, do kterých se mohou aktivně zapojit i jejich majitelé. Mezi ty nejznámější určitě patří agility. Agility je sport, který vznikl v roce 1978 v Anglii, odkud se rozšířil do celého světa. Dalo by se říci, že se jedná o obdobu parkuru. Jde o nejrychlejší a správné překonání dráhy za určitý čas. Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném pořadí a směru, bez chyb a v co nejrychlejším čase. Tento sport velmi prospívá fyzické kondici majitele i jeho pejska a výrazně upevňuje společné vztahy.

Základem agility jsou rozestavěné překážky. Tyto překážky musí váš pes překonat správným způsobem. Pro každou překážku je nutné naučit vašeho pejska jiný povel a tyto povely si nesmí být podobné, aby se psovi nepletly. Vhodné je rovněž povely doprovázet i určitými gesty, která vám při závodech ušetří tolik potřebný čas.

Překážky v agility můžeme rozdělit do tří kategorií:

  • Překážky probíhací,
  • kontaktní
  • a skokové.

 

K probíhacím překážkám řadíme nejrůznější tunely a slalomy. Překážkami s kontaktními zónami jsou houpačka, kladina, stůl a šikmá stěna. A konečně, mezi překážky skokové patří skok daleký, skok vysoký, proskokový kruh a viadukt.

Při závodech se obecně rozlišují dva druhy parkurů, open a jumping. V openu mohou být použity různé druhy překážek, v jumpingu se nepoužívají překážky s kontaktními zónami.

Protože v agility mohou závodit různé rasy psů, je logické, že se v průběhu závodu upravují velikosti překážek na příslušnou velikostní kategorii závodících psů.

Věnovat se agility můžete závodně v rámci členství v klubu nebo jen tak pro radost doma na zahradě. V dnešní době se dají agility překážky totiž pořídit za dobré ceny v jakémkoli obchodě s chovatelskými potřebami. Chystáte-li se začít s agility, určitě by bylo vhodné setkat se s někým, kdo se tomuto sportu věnuje a kdo vám předá vlastní zkušenosti a rady. Je-li váš čtyřnohý kamarád v dobré zdravotní kondici, pak můžete začít. Pokud má však nějaké zdravotní problémy nebo komplikace, určitě se nejprve informujte u veterináře. Chcete-li se v budoucnu účastnit i závodů, váš pes musí být starší 18 měsíců a musí mít všechna platná očkování.

Kategorie: Cvičení, sport Autor: Bětka V.
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: