Skořice na cukrovku, proti celulitidě i proti komárům

obrazekSpousta lidí si skořici a její vůni spojuje hlavně s atmosférou Vánoc. Je ale škoda nevyužívat léčivé schopnosti této kůry po celý rok. Má totiž vlastnosti, které vám pomohou účinně zahánět chuť na sladké, bojovat s nadbytečnými kilogramy i cukrovkou.

Nejkvalitnější skořice pochází z Cejlonu

Ve starověkém Řecku a Egyptě se skořice používala jako koření. Tehdejší lidé jí připisovali zázračné účinky. Už od dávných dob se získává z tropického stromu skořicovníku, tvoří jeho kůru. Za tu nejkvalitnější se považuje cejlonská. Pokud na ni narazíte, kupte ji.

Léčebné schopnosti kůry

Jaké pozitivní vlivy bude mít skořice na vaše zdraví, když ji vyzkoušíte?

  • Stabilizuje a snižuje hladinu krevního cukru.
  • Působí proti bakteriím a plísním.
  • Pomáhá snižovat cholesterol.
  • Zlepšuje trávení.
  • Ulehčuje při nevolnosti.
  • Brzdí rakovinné bujení.
  • Ulevuje při kloubních bolestech a revmatismu.
  • Podporuje chuť k jídlu.
  • Tlumí menstruační potíže.
  • Dokáže zmírňovat kašel a nachlazení.
  • Pomáhá při cukrovce

 

Americká diabetická společnost potvrzuje, že skořice dokáže ovlivňovat hladinu krevního cukru. Výzkumy ukazují, že umí snížit glykémii až o 18–30 %. Proto cukrovkářům při pravidelné konzumaci pomáhá stabilizovat glykemickou křivku.

Odborníci v Pákistánu ve své studii z roku 2003 navíc zjistili, že kromě glykémie má dobrý vliv i na hladinu cholesterolu. Jeho celková hodnota klesla o 12–26 %, ale přitom nedošlo ke snížení role ochranného HDL cholesterolu.

Musíme ale zdůraznit, že skořici je třeba užívat delší dobu, cca 40 dní, než se její účinky projeví. Při krátkém nebo nárazovém užívání to nemá příliš velký smysl.

 

Všestranné účinky se potvrzují

Americká studie, při které se nemocným rakovinou podával skořicový extrakt, potvrzuje pozitivní účinky i v tomto směru. Ovšem další výzkumy vysvětlují, že skořice podporuje ředění krve a dokáže zabránit vzniku krevních sraženin. Pozor by ale při konzumaci skořice měli dát lidé, kteří užívají léky na ředění krve!

Napomáhá také funkci tlustého střeva, ovlivňuje průjem, zácpu a další střevní potíže. Vůně skořice zlepšuje mozkovou činnost, hlavně paměť.

Z výše uvedeného vyplývá, že účinky kůry skořicovníku jsou opravdu všestranné. Musíte ji ale uchovávat tak, aby si své léčivé schopnosti udržela v maximální míře.

Věděli jste, že skořici je nutné správně skladovat, aby vám vydržela co nejdéle a její účinky byly co nejsilnější? Aby se zachovala její chuť a vůně, vložte ji do skleněné nádoby. Uzavřete ji a umístěte do místnosti, kde se udržuje pokojová teplota. Nemělo by na ni svítit slunce. Také mletou skořici je nejlepší uchovávat ve skleněné nádobě, nebo alespoň sáček uzavřít sponou či gumičkou.

Namíchejte si skořicový nápoj

Máte-li k dispozici dobře uskladněnou kvalitní skořici, můžete si podpořit obranyschopnost těla, umíchejte si skořicový nápoj.

obrazekIngredience:
500 ml neperlivé vody
1/2 citronu
med
skořice

Postup:
Připravte si asi 500 ml neperlivé vlažné vody. Vymačkejte šťávu z poloviny citronu, vlijte ji do vody a zamíchejte. Přidejte polévkovou lžíci medu a necelou čajovou lžičku skořice. Opět promíchejte.

Když budete tento nápoj pít, zlepšíte si imunitu, podpoříte odbourávání škodlivin, ale i snižování hmotnosti. Citron pomáhá vyrovnávat acidobazickou rovnováhu v lidském těle, což podporuje úspěšné odbourávání kilogramů. Skořice působí antimikrobiálně, stabilizuje glykémii. Podobně antibakteriální účinky má i med. Můžete skořici přidávat třeba i do koktejlů smoothie, ovšem v rozumném množství.

 

Pozor na alergickou reakci na skořici

Jedno české přísloví říká, že všeho moc škodí. O skořici to platí také. Budete-li konzumovat přehnané množství, může to způsobit alergickou reakci. Na pozoru by se v tomto směru měly mít hlavně těhotné ženy. Jako optimální denní dávka skořice se uvádí asi 3 gramy, což je necelá čajová lžička.

obrazekSkořicové zábaly proti celulitidě

Pokud bojujete s nadbytečnými kilogramy a celulitidou, vyzkoušejte si skořicové zábaly. Kupte si v obchodě velké balení tučného bílého jogurtu. Vložte ho do misky a kápněte do něj cca 4–5 kapek kvalitního olivového oleje. Přidejte pět lžiček skořice. Směs dobře promíchejte. Je-li směs příliš řídká, můžete ji zahustit trochou tvarohu, aby se lépe nanášela. Navrstvěte ji na pokožku a následně partie těla opatrně zabalte do mikrotenové folie. Pak si zalezte na gauč a zabalte se do teplé deky. Nechte skořici 40 minut působit. Pak odstraňte fólií a umyjte.

Podpora pěkné pleti i hubnutí

Skořicové zábaly pomáhají vyhlazovat pokožku, bojují proti usazování tuku. Jde ale samozřejmě jenom o podpůrný prostředek, který je potřeba spojit s dalšími aktivitami, jako je zdravý jídelníček a dostatek pohybu.

Podobnou podporu může skořice přinést i v případě snahy o hubnutí. Při dlouhodobém a pravidelném užívání dokáže zlepšit funkci inzulínu, což souvisí s již zmiňovanou léčbou cukrovky. Jestliže ale předpokládáte, že při doplnění jídelníčku půjde váha dolů sama, pletete se. Důležitá je všestranná snaha.

Tip na léto: Obtěžuje vás hmyz a nevíte si s ním rady? Pomocí může být skořicová esence. Komáři ji nemají rádi.

 

obrazekNejde o samospasitelný lék

Samozřejmě, že skořice není lékem na cukrovku. Nemyslete si, že sama o sobě dokáže zastavit rozvoj pokročilé cukrovky. Je ale jednou z možností, jak léčbě napomoci. Každopádně diabetici s těžkou formou choroby by se měli o větším množství skořice ve svém jídelníčku poradit s lékařem.

Testuje se ale i jiné využití skořice, například v léčbě Alzheimerovy choroby. Zařadíte-li ale skořici do svého jídelníčku, chybu rozhodně neuděláte. Pro lidské tělo má pozitivní přínos.

Kategorie: Alternativní medicína Autor: Lenka
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: