Špinění a krvácení v těhotenství

obrazekNejvětším a nejčastějším strašákem těhotných žen je špinění a krvácení v těhotenství.  Ne vždycky jsou však signálem závažného problému. Každá žena prožívá těhotenství jinak a jejich obtíže se od sebe liší. Některé ženy mívají častější výtoky než obvykle. Jiné ženy trpí těhotenským špiněním.

Vždy by se však žena o svých problémech měla poradit se svým gynekologem. V některých případech by se však měla žena okamžitě dostavit na pohotovost, a to zejména v případě silného krvácení v průběhu těhotenství, jakéhokoliv krvácení v 2. a 3. trimestru či jakéhokoliv krvácení doprovázeného bolestí, křečemi, horečkou, zimnicí, děložními kontrakcemi, nebo jestliže prodělala v minulosti potrat či mimoděložní těhotenství.

 

Špinění v těhotenství

Špinění znamená lehké krvácení z vagíny podobné menstruaci, je ovšem mnohem slabší. Může být různé barvy, nejčastěji krvavé až hnědavé. Špinění sice nepředstavuje v průběhu těhotenství normální stav, ale v průběhu prvních tří měsíců bývá u těhotných žen docela časté

Slabé špinění se může objevit zejména v prvních měsících těhotenství. Příčinou je zahnízďování vajíčka do děložní sliznice. Pokud žena nemá bolesti břicha a cítí se v pořádku, nebude to znamenat nic závažného. Špinění se často objevuje také po pohlavním styku, při kterém dochází k natržení cévky poševní sliznice, která je během těhotenství překrvená a její podráždění vyvolává slabé špinění. Některé ženy se potýkají se špiněním během celého těhotenství a přivedou na svět bez potíží zdravé miminko.

 

Krvácení v těhotenství

Krvácení není normálním jevem v žádném stadiu těhotenství, proto by měla každá žena konzultovat ihned svůj stav s lékařem a neměla by ho podceňovat. Krvácení je varovným signálem, že se může v těle matky dít něco komplikovanějšího, ovšem nemusí to nutně znamenat, že je něco v nepořádku. Krvácení má mnoho příčin lišících se v různých stádiích těhotenství.

Důvodem krvácení v raných fázích těhotenství, tj. v 1. trimestru může být:

  • Implantační krvácení – drobné krvácení, které se objevuje 10 až 14 dní po oplodnění vajíčka. Příčinou je uhnízdění oplodněného vajíčka ve stěně dělohy.
  • Mimoděložní těhotenství – slabé krvácení temně hnědé krve doprovázené bolestmi v podbřišku. V tomto stavu je žena vážně ohrožena na životě.
  • Potrat – až v polovině případů je krvácení příznakem hrozícího či probíhajícího potratu. Dochází k němu většinou v prvních 12 týdnech těhotenství. Krev je tekutá, červená a často ve sraženinách a tento stav je doprovázen křečemi v podbřišku.
  • Další příčiny – záněty děložního hrdla, vaginální infekce, sexuální onemocnění jako kapavka, chlamydióza či herpes, podráždění čípku při pohlavním styku či lékařském vyšetření.

Nejčastějšími příčinami krvácení ve 2. a 3. trimestru jsou:

  • Krvácení z placenty – při nepravidelném ukotvení placenty nebo předčasném odlučování placenty. Tyto stavy probíhají v posledních 4 týdnech těhotenství.
  • Předčasný porod – krvácení mezi 20. a 37. týdnem těhotenství doprovázené pravidelnými kontrakcemi, tupou bolestí zad či odtokem plodové vody.
  • Odchod hlenové zátky – ve formě řidšího buď bezbarvého hlenu, nebo s příměsí krve. Dochází k němu několik dní nebo hodin před porodem.
  • Porod – krvácení doprovázejí otevírání děložního hrdla při porodu.

Krvácení je většinou doprovázeno vzrůstající únavou, velkou žízní, závratěmi a omdléváním. Při velké ztrátě krve dochází ke zrychlení pulsu a je nutné bezpodmínečně ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Dáša S | Pátek 30. Září 2016, 15:02
Na začátku těhotenství asi v druhém měsíci jsem také trochu krvácela. Doktor však nezjistil nic. Přesto jsem porodila krásného chlapečka na termín přesně. :)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět