Spirulina – primitivní řasa s velkou silou

Spirulina je na rozdíl od mnohem známější chlorely stále trochu v pozadí. A to je škoda! I tato jednobuněčná sladkovodní řasa, která je bohatá na řadu živin, vitamínů a minerálů, má totiž velice blahodárný vliv na lidský organismus.

obrazekProč spirulina?

Ve srovnání s ostatními jednobuněčnými řasami je spirulina poměrně dlouhá. Zajímavostí je, že spirulina obsahuje kromě chlorofylu taktéž modré barvivo fytocianin, díky čemuž patří k modrozeleným řasám.

Co se týče účinků chlorofylu na náš organismus, působí dezinfekčně, a proto je vhodný během hojení ran. Rovněž ale podporuje prokrvování orgánů a má taktéž regenerační schopnosti.

To, že je spirulina opravdu nadupaná vitamíny a minerály, dokazuje i fakt, že obsahuje například o 300 % více vápníku, než je ho v kravském mléce, nebo o 3900 % více beta karotenu, než kolik se ho nachází v mrkvi.

Věděli jste, že název spirulina je odvozen z toho, že se tato řasa dokáže velice dobře a rychle množit a vytvářet velké kolonie, které mají spirálovitý tvar, z čehož vyplynulo i její pojmenování?

Zdroj bílkovin, beta-karotenu i vitamínu B12

Jak už bylo nastíněno v úvodu, spirulina je bohatá na řadu tělu prospěšných živin. Jedná se zejména o bílkoviny, vitamíny, minerální látky jako hořčík, draslík, mangan, selen, železo či vápník, dále sacharidy i enzymy.

Z vitamínů je třeba zmínit především vitamín B12, který se v rostlinných zdrojích vyskytuje pouze výjimečně.

 

 

Vzhledem k tomu, že je spirulina velice odolnou řasou, je vhodná i ke zpracování při vyšších teplotách, a to aniž by přišla o důležité živiny. Pozitivní stránkou spiruliny je i malý obsah tuků, přičemž většina z nich je tvořena důležitými mastnými kyselinami. Obsah esenciálních mastných kyselin ve spirulině ocení především ti, kteří touží zlepšit kvalitu svých vlasů, nehtů a pokožky.

Složení spiruliny taktéž napomáhá udržovat optimální hladinu cholesterolu v krvi. V neposlední řadě je skvělým pomocníkem při regulaci krevního tlaku.

Další účinky spiruliny:

  • prevence před vznikem očních onemocnění
  • důležitý zdroj bílkovin
  • napomáhá zmírňovat alergie
  • podporuje krvetvorbu
  • podporuje funkci jater a ledvin

 

Zajímavostí je, že spirulina není tvořena na rozdíl od ostatních řas celulózou, ale 95 % tvoří stravitelné polysacharidy, a proto je tato jednobuněčná řasa tak oblíbeným a užitečným doplňkem stravy.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: