Stačí člověku k přežití pytlík chia semínek?

V poslední době k nám pronikají různé „superpotraviny“. Mají vysokou výživovou hodnotu, a proto se stávají vhodným doplňkem jídelníčku. Do této kategorie se řadí i chia semínka, která jsou z pohledu obsahu vitamínů a minerálů bez nadsázky malým zázrakem.

Poklad aztéckých běžců

Chia semínka jsou plodem Šalvěje hispánské, která už před 4000 lety rostla v oblasti Latinské a Střední Ameriky. Stala se oblíbenou stravou zdejších Indiánů, kteří žili v souladu s přírodou a dokázali odhalovat její tajemství. Proto se semínkům také často přezdívá poklad aztéckých běžců. Když Indiáni poznali výživnou hodnotu těchto semínek, vyhledávali je a dělali si zásoby. Přitom už v dávných dobách šlo o poměrně vzácné rostliny.

Historická perlička: V období cca kolem roku 900 př. n. l. jsou chia semínka dokonce tak vzácná, že se v oblasti dnešního Mexika používají jako platidlo.

Víte, že chia semínka ne sebe dokážou vázat vodu a zvětší tak svůj objem až dvanáctinásobně? Umožňuje jim to obsah vlákniny, který činí asi 33 gramů na 100 gramů semínek. Ze semínek se vytvoří gel, který lidskému organismu v případě potřeby může dodat i vodu. Proto je Indiáni měli jako zdroj vody v dobách velkého sucha. Pytlíček plný semínek jim stačil na pokrytí základních energetických potřeb na delší dobu, pokud byli na cestách či se potýkali s neúrodou.

obrazekJaké je nutriční složení?

Proč jsou chia semínka tak hodnotná a co vlastně obsahují?
Největší podíl připadá na sacharidy (cca 37,5 gramů ve 100 gramech semínek).
Další díl připadá na tuky (32 gramů), z toho větší část (si 20 gramů) na omega 3 mastné kyseliny.
Konečně nejméně (21 gramů) je zde bílkovin.
Nechybí minerály a stopové prvky: vápník, hořčík, draslík, železo, zinek.
Součástí jsou samozřejmě i vitamíny, především C a E.
Výhodou je, že jde o nízkoenergetickou potravinu. Se 100 gramy semínek do svého těla dostanete pouhých 524 kcal.

Pomáhají udržovat hladinu krevního cukru

Sacharidy se ze semínkového gelu uvolňují postupně. Dokážou proto udržovat stabilní hladinu krevního cukru a lidské tělo nasytí na delší dobu. Z vlákninového gelu dokáže tělo vstřebat jak tekutinu, tak i sacharidy a má proto dostatek výživy. Během času se hydrofilní gel v lidském těle změní na glukózu. Omega 3 mastně kyseliny zase působí příznivě na kardiovaskulární systém.

Nej chia semínek:
Proč byste měli chia semínka vyzkoušet? Protože obsahují:
3krát více železa než špenát
2krát více draslíku než banán
5krát více vápníku než mléko
9krát více omega 3 mastných kyselin než sója
2krát více proteinů než většina ostatních semínek a zrn

Tip pro vás: Chia semínka nemají výraznou chuť, což je velká výhoda. Dají se díky tomu využít velmi všestranně v kuchyni. Můžete si je přidat do různých pomazánek, ale také do salátů. Stejně dobře se ale dají nasypat do ranního müsli a do jogurtu. Kromě toho je můžete využít i na pečení jako zpestření různých moučníků.

Jaké nemoci pomáhají léčit?

Postupně uvolňované sacharidy pomáhají diabetikům udržet stabilní glykémii.
Vysoký obsah proteinů znamená regeneraci pro svalstvo sportovců a těžce pracujících lidí.  
Draslík, sodík a hořčík pomáhají udržovat správou rovnováhu vody v těle.
Antioxidanty v podobě vitamínů C a E dokážou bojovat s volnými radikály, které vznikají v důsledku stresu, nevhodné životosprávy a dalších faktorů.
Omega 3 mastné kyseliny působí pozitivně na snižování hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů a chrání kardiovaskulární systém.
Vápník tvoří základní stavební kámen vašich kostí.

Tip pro vás: Dopřejte si denně 2–3 lžíce chia semínek denně pro zdraví. Vzhledem k tomu, že tvoří s vodou gel, můžete je namočit do vody, přidat med a citron a vyrobíte si chutný hustý nápoj. Také můžete chia semínka rozmixovat do smoothie koktejlů.

Pozor na: Vysokou cenu chia semínek. V úvodu jsme zmiňovali, že Šalvěj hispánská je vzácnou rostlinou a její plody v podobě semínek jsou tím pádem drahé. Proto hledejte vhodný zdroj semínek, kde nebudou mít předražené produkty. Dnes už semínka běžně dostanete v prodejnách se zdravou výživou, ale vyplatí se hledat na internetu a objednávat větší balení, vyjde to laciněji. Pokud byste pátrali po levnější variantě semínek s podobně hodnotným nutričním složením, můžete sáhnout po dostupnějších a finančně ne tak nákladných lněných semínkách.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: debora
Vaše názory k článku (3)
Seřadit:
Tereza Z | Pondělí 31. Říjen 2016, 21:31
jako sportovec jsem tohle nevěděla. Tak to je vyzkouším.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Lída D | Úterý 29. Listopad 2016, 19:59
Ano dá se sehnat levnější chia semínka. Nedávno jsem si dala hezky jogurt, musli a chia semínka a to byla ňamka.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Laťka | Středa 28. Prosinec 2016, 12:24
Mě by třeba zajímalo, když už je používali indiáni, proč se o chia semínkách mluví hodně až teď??
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět