Trápí Vás zápach z úst? Poradíme Vám, jak ho zvládnout!

Příčin zápachu z úst je nepřeberné množství a tím se jedná o komplikovanou záležitost i z lékařského hlediska. Celá čtvrtina dospělých trpí dlouhodobým a častým zápachem z úst, který se nazývá halitóza. Ta může být jedním z příznaků závažnějších zdravotních problémů, mezi něž patří záněty trávicího ústrojí, onemocnění jater nebo ledvin, ale také diabetes nebo onkologické onemocnění. Krátkodobý zápach z úst způsobují přemnožené bakterie a často především zubní kaz. Tomuto typu špatného dechu se dá účinně bránit.

obrazekCo má vliv na špatný dech?

Zapáchajícím dechem ve velké většině případů trpí milovníci masa. Jeho zahnívající částečky v okolí dásní, mezi zuby a pod zubními korunkami jsou pro bakterie příznivým prostředím. Ke špatnému dechu také kupodivu přispívají některé diety. Jedním příkladem je dieta založená na vysokém příjmu bílkovin a sníženém příjmu sacharidů. Pokud budete konzumovat méně než 100 gramů sacharidů denně, bude to mít za následek metabolický stav zvaný ketóza. Ta způsobuje spalování tuků místo cukrů v organismu, ale i špatný dech. Rovněž kyselé nápoje, jako jsou limonády, káva a alkohol, jsou příčinou špatného dechu. Vedle toho snižují pH v ústech, které umožňuje růst bakterií, a tím i špatný dech.

Pomoc proti špatnému dechu

Po jakémkoliv jídle nebo pití je důležité vypláchnout si dutinu ústní vodou, která vyrovnává pH v ústech. Významným a účinným prostředkem proti zapáchajícímu dechu je zelený čaj, který obsahuje antibakteriální složky, působící proti bakteriím v dutině ústní, a pomáhá udržet svěží dech.

Účinně maskují špatný dech esenciální oleje, které jsou obsažené v petrželi, bazalce, koriandru, kopru, mátě nebo ve skořici. Vedle toho, že byliny rychle řeší zapáchající dech, obsahují také množství chlorofylu. Zelený pigment pomáhá také neutralizovat vnitřní tělesné pachy. V obchodní síti jsou k dispozici koncentrované chlorofylové tablety.

Jak čistit dutinu ústní

Dutina ústní obsahuje doslova miliony bakterií a z více než 700 druhů bakterií v ústech je identifikovaná a prostudovaná méně než polovina. To je důvodem, proč nikdo přesně neví, jak bojovat s pachy, vylučovanými bakteriemi jako vedlejším produktem trávení jejich výživy. Množství bakterií v dutině ústní se sníží dodržováním ústní hygieny. Hlavním zdrojem bakterií je přísun potravy. Zuby je nutné čistit si 2x denně a také používat zubní nit, která pomáhá odstranit zbytky potravy mezi zuby a v oblasti dásní. Doporučené je zahrnovat do denní ústní hygieny i vyčištění jazyka. Na čištění jeho povrchu je vyvinuta speciální škrabka.

Které potraviny nezpůsobují špatný dech

Potraviny, které nezpůsobují zapáchající dech, jsou bohaté na vitamín C. Je to především ovoce, jako jsou citrusy, bobuloviny nebo melouny. Bakterie v prostředí, které obsahuje velké množství vitamínu C, odumírají. Navíc celer, mrkev nebo jablka odstraní i částečky jídla mezi zuby a v prostoru dásní a také stimulují produkci slin.

Další doporučení

Při zapáchajícím dechu z úst je jedním z faktorů také kouření. Cigarety v ústech zanechávají řadu chemikálií a přispívají ke spoustě zdravotních komplikací. Díky kouření se na zubech hromadí plak, ve kterém se bakterie množí. Kouření také způsobuje vysoušení sliznic dutiny ústní, které také způsobuje hromadění bakterií. Proto je ideální nekouřit.

Při péči o zuby je důležité navštěvovat zubního lékaře 2x ročně. Při výskytu zubního kamene by se prohlídka u dentisty měla uskutečnit 4x ročně. I důkladná péče o dutinu ústní přispívá k příjemnému dechu.

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: