Účinná proteinová, ketonová dieta

Základem proteinové nebo ketonové diety jsou vysoce kvalitní bílkoviny. Ty jsou tělu dodávány ve velkém množství spolu se zvýšením příjmu některé zeleniny a naopak se současným úplným omezením sacharidů a samozřejmě tuků. V těle tato dieta funguje tak, že pokud zdroje cukru a energie (sacharidy) nejsou v potravě dodávány, začne je tělo odebírat ze své zásobárny – tuku. Tím, že dodáme současně zvýšený obsah bílkovin, nedojde k odebírání ze svalové hmoty, ale pouze z tukových vrstev těla. Změna, při které dochází ke změně zdroje energie, a tím i metabolismu, se nazývá ketóza. Látky, které při téhle přeměně vznikají, se nazývají ketolátky. Tyto látky snižují pocit hladu, vyvolávají dobrou náladu a příliv energie.

obrazekCo tedy můžu a nesmím jíst?

U proteinové diety jde hlavně o to, z jídelníčku vyloučit všechny přílohy jako rýži, brambory, těstoviny, obiloviny… Také musíme vyloučit sladkosti a sladké a příliš zralé ovoce.  Jídelníček se potom skládá hlavně z živočišných proteinů, které najdeme  mase, sýru, mléce, jogurtech, vejcích a rybách, a také ze zeleniny a hlavně až tří litrů tekutiny. Příjem tekutin je důležitý, protože při ketóze je rychlý úbytek tekutin v těle. Tekutina by v nejlepším případě měla být doplněna i o sodík a draslík.

Jaký průběh má proteinová dieta?

V první části diety, která trvá maximálně šest týdnů – spíše dva až čtyři týdny – jíme pětkrát denně proteinové jídlo a doporučené a povolené druhy zeleniny. Touto zeleninou je např. pórek, květák, brokolice, ředkvička, saláty a další.

Další fáze trvá tři až osm týdnů a jíme třikrát denně opět proteinové jídlo doplněné bílkovinou z libového masa, vajec a ryb. Do zeleniny můžeme přidat rajče, papriku, česnek, cibuli a další.

V dalších etapách diety jíme všechny druhy zeleniny, ovoce a další jídla bohatá na bílkoviny. Strava je rozdělena na 5 porcí denně a můžeme zařazovat dle potřeb proteinové jídlo. Do jídelníčku je povoleno zařazovat cukry a začít se stravovat dle původních zvyklostí.

Pro udržení shozené váhy a nevrácení kil v podobě jo-jo efektu je ale třeba dodržovat několik zásad. Především jde o pravidelný pohyb, který by měl doprovázet každou snahu o hubnutí. V jídelníčku bychom měli omezit omáčky, knedlíky, brambůrky. Stále bychom měli pokračovat ve zvyku zeleninové přílohy k jídlu. Alkohol je doporučeno omezit na malé množství týdně – např. jedno pivo či skleničku vína.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: Daisy
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: