Vyberte správné krmivo pro vašeho psa

Zdravá životospráva se netýká jen nás lidí, ale také našich čtyřnohých miláčů. Pokud vám na vašem psovi záleží, jistě mu krmivo pečlivě vybíráte. A my vám ve výběru psího krmiva pomůžeme.

obrazekTrh s krmivy pro psy je velmi široký a může nám tak dělat potíže vybrat z pestré nabídky tu správnou stravu právě pro našeho psa. K dostání je nepřeberné množství různých typů psího krmiva. Do jisté míry je to dáno i tím, kolik psích plemen vůbec existuje. Do dnešních dnů evidují kynologové více než 400 uznaných plemen, přičemž rozdíly mezi nimi jsou mnohdy až neuvěřitelné. Jen pro představu – hmotnost anglického mastifa (jednoho z největších plemen na světě) může být až padesátkrát větší než hmotnost plemene nejmenšího, tedy čivavy. A je samozřejmě logické, že takoví psi budou mít odlišné nároky na výživu.
V následujícím článku se tedy pokusíme vysvětlit, podle čeho se řídit, abyste vybrali svému psovi to nejlepší.

Co si uvědomit, než začnete vybírat krmivo pro psa?

Pestrobarevné obaly psích granulí s fotografií plemene psa, kterého máte doma. To by mohlo evokovat pocit, že právě toto krmivo je ideální pro vašeho pejska stejné rasy. Bohužel tomu tak není. Při výběru krmiva pro vašeho psa je určitě vhodné zohlednit jeho plemeno, ale není to rozhodující faktor. Mnohem důležitější je věk psa a jeho aktivita. Je logické, že mladí psi, kteří jsou aktivnější a obvykle i zdravější, vyžadují jinou stravu než psi staršího věku. Specifickou skupinou jsou pak štěňata.

Dalším faktorem pro výběr krmiva je velikost vašeho psa. Zatímco pro malé psy jsou vhodné menší granule s vyšším obsahem tuků a bílkovin, krmivo pro velké psy by mělo obsahovat určitý podíl nezbytné kloubní výživy.

Než tedy začnete vybírat vhodné krmivo, uvědomte si:

1. Věk vašeho psa
Pokud máte doma štěně, vybírejte z krmiv řady Junior. Pro dospělé psy volte řadu Adult a pro starší pejsky se zaměřte na řadu Senior.

Pozor! Mnoho výrobců dávkuje krmení psům takřka po roce – takže seženete produkty určené pro psy ve věku jednoho, dvou, pěti, deseti let. Bohužel se v tomto případě nejedná o nic jiného než snahu na vás vydělat.

obrazek2. Jak je váš pes aktivní?
Velmi důležité je přihlížet k tomu, jak je váš pes aktivní. Pobývá často venku, je aktivní, na místě nepostojí, nebo s pejskem sportujete? Pak si všímejte těch krmiv pro psy, která jsou označena slovem „sport“ nebo „active“. Váš pejsek totiž potřebuje stravu s vyšší energetickou hodnotou.

Pokud máte doma pejska, kterému se ven moc nechce, často lenoší, jakákoli aktivita ho brzy unaví, pak si všímejte krmiv s označením „light“. Takové krmivo nemá příliš vysokou energetickou hodnotu, čímž lze snížit hrozbu obezity u vašeho pejska a následné zdravotní komplikace.

U obézních pejsků je také vhodný vyšší obsah vlákniny v krmivu, ideálně okolo 5 %. Vláknina totiž krmivu dodává objem. Standardně je její obsah v dietním krmivu větší, navíc má málo kalorií.

3. Složení krmiva
Zásadním parametrem pro kvalitní a zdraví prospěšné krmivo je jeho složení. Většina levných krmiv obsahuje obilniny, pro psy hůře stravitelné. Ve psích slinách však není obsažen dostatek enzymu amylázy, který napomáhá k jejich trávení.

Co by krmivo pro psy mělo obsahovat?

Nejdůležitějším prvkem ve všech druzích krmiva je maso. Výrobce musí na prvním místě vždy uvádět surovinu, které je v krmivu nejvíce. Takže pokud hledáte kvalitní krmivo, musí na této první pozici stát vždy maso, a to nejlépe konkrétní druh. Pokud si na obalu přečtete, že výrobek obsahuje produkty živočišného původu, nebo masové deriváty bez bližšího určení, rozhodně se nejedná o kvalitní krmivo, které pejskovi dopřeje vyváženou a pestrou stravu.

Co by tedy krmivo pro psy mělo obsahovat?

1. V krmivu by mělo být ideálně alespoň 30 % masa, tedy živočišných bílkovin. Rostlinné bílkoviny nejsou pro psa dobře stravitelné, zatěžují jeho játra a ledviny.

2. Tuky jsou hlavním zdrojem energie a v krmivu by jich mělo být alespoň 10–20 % (u standardně aktivních jedinců). Tuky zvyšují chutnost krmiva, jsou velmi dobře stravitelné. Kromě toho poskytují zdroj esenciálních mastných kyselin.

3. Sacharidy jsou zdrojem rychlé energie a šetří bílkoviny. Jejich obsah v krmivu by však neměl přesahovat obsah bílkovin. Nadbytek sacharidů se ukládá jako tuk.

obrazek

4. Vitamíny a minerály (popel) jsou podstatnou složkou vyvážené stravy psa. I když například vitamíny K a C si umí pejsek vytvořit sám – vitamínů K a C tedy není v potravě mnoho potřeba. Naopak je potřeba doplňovat vitaminy A, D, E, H (biotin) a vitamíny skupiny B. Co se týče minerálů, jsou důležité vápník, fosfor, sodík, draslík.

5. Obsah vlákniny se doporučuje mezi 2–4 % pro úpravu trávení psa.

Pozor: Bílkoviny jsou v obilninách, a ještě více v luštěninách. Výrobci tohoto faktu využívají ve snaze ušetřit tak, že vyrobí granule, které obsahují hodně proteinů, ale ne z masa, což není na první pohled vidět. Pokud chceme svému pejskovi dopřát kvalitní a vyváženou stravu, musíme proto sledovat nejen obsah bílkovin, ale i jejich zdroje a zpracování.

U všech složek krmiva je důležité, aby bylo složení co nejvíce upřesněno. Upřesnění nehledejte pouze v případě masa a jiných živočišných produktů. Stejně upřesněny by měly být použité tuky a oleje, barviva aj. Čím více upřesnění, tím více můžete granulím a masu pro své psy věřit.

Co se týče konzervantů v psím krmivu, je lepší kupovat pro pejsky stravu konzervovanou pomocí vitamínu E, která je sice dražší, ale je zdraví méně škodlivá než strava s chemickými konzervanty. Dobré krmivo by také mělo obsahovat co nejnižší procento soli. Dá se poznat dle výše sodíku – do 0,5 % je to v pořádku.

Krmivo pro kastrované pejsky

Kastrovaný jedinec (pes i fenka) je obecně výrazně náchylnější k tloustnutí, takže pokud pro něj nezvolíte rovnou dietní variantu jeho oblíbených granulí s označením „light“, poohlédněte se, zda by se nenašla verze určená právě pro kastrované psy. Takové jsou označeny jako „sterilized“.

Krmivo pro psy citlivé či alergické na složky stravy

Pro citlivé jedince může být velkým problémem určitá složka v krmivu. Někdy může jít dokonce o maso, jeho určitý druh. Tady je potřeba časem vypozorovat, zda vašemu psovi náhodou příliš nevyhovuje jehněčí, hovězí, kuřecí atp.obrazek

Nevhodnou surovinou je v případě alergií i tuk. Může obsahovat malé množství bílkovin a spustit tak alergickou reakci.

Zkuste v takovém případě zjistit, zda by vašemu pejskovi nevyhovovalo krmivo označené jako „sensitive“. To by mělo obsahovat pouze ty opravdu nezbytné složky, čímž se snižuje riziko, že na některou z nich bude váš pes alergický.
 

Jak je to s bio krmivy?

Také v sortimentu krmení pro zvířata nalezneme produkty označené jako „bio“. Pokud se jedná o verzi standardního krmiva, která se liší pouze ekologickým původem, pak z hlediska psa nejde o žádný problém. V současné době se však objevují trendy, kdy se majitelé psů rozhodli krmit své miláčky bezmasou stravou. Před tím však veterináři důrazně varují! Psi jsou od přírody masožravci a tento způsob výživy pro ně rozhodně není vhodný.

Kvalitní krmivo má vliv i na srst a drápy vašeho psa

U zdravého a dobře živeného psa by měla být srst lesklá, nelámavá, kůže bez lupů, drápy v dobrém stavu a měl by mít elán a chuť do života. Je důležité sledovat stolici, která by měla mít dobrou konzistenci a být pravidelná. Řídká, častá a silně zapáchající stolice je známkou špatného krmení, v horším případě špatného zdravotního stavu.

 

Kategorie: Rady a tipy Autor: Karla Pěnková
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: