Workholismus aneb závislost na práci

Workoholismus je závislost na práci. Tento celosvětově používaný pojem vznikl ve Spojených státech amerických analogií s alkoholismem. V České republice se samotný pojem začíná objevovat až po roce 1989.

Workoholikem se člověk stává v případě, že se stává práce v životě jedince dominantním tématem. Takovému člověku práce likviduje koníčky a zájmy, často partnerský i sociální život a stává se nejčastějším předmětem konverzace.

 

obrazekOsoby ohrožené workoholismem

Workoholismus postihuje hlavně osoby s vyšším vzděláním a častěji muže než ženy. Větší riziko vzniku závislosti je také u lidí, kteří vykonávají funkci na vysokém postu. Většinou to bývají také lidé unikající z konfliktní rodinné atmosféry nebo si prací kompenzují komplexy méněcennosti nebo nízkou sebedůvěru. Tito lidé bývají osamělí nebo nespokojení v partnerském vztahu, a proto si z práce udělají jedinou náplň svého života.

Workoholici často slibují více, než mohou splnit, dělají několik věcí najednou, a když nepracují, cítí se vinní. Ze začátku workoholik sbírá úspěchy, později ale nastává zlom, je vyčerpaný a nedokáže udržet nasazené tempo, čímž se jeho práce stává méně efektivní.

Nejvíce ohroženými skupinami zaměstnanců jsou učitelé, policisté, lékaři, burzovní makléři, letečtí dispečeři nebo novináři.

 

Příčiny a zdravotní problémy

Workholismus je opět závislost jako kterákoliv jiná. Jejími abstinenčními příznaky jsou nervozita, stres, špatný spánek a další. Problémem je, že nelze nařídit abstinenci, jelikož každý člověk pracovat musí.

Životní styl workoholika se postupně podepisuje na jeho tělesném i duševním zdraví. Často se u něj vyskytují bolesti hlavy, únava, vyšší riziko srdečních onemocnění nebo potíže s dechem. Jeho imunitní systém je oslaben, což se projevuje častým nachlazením, potížemi s pohybovým ústrojím a vysokým krevním tlakem. Velmi často hodně kouří, pije, bere léky a špatně se stravuje.

Vše následně ovlivňuje psychiku a chování člověka. Takto postižený člověk trpí častými výbuchy, je neklidný, trpí nespavostí, nesoustředěností, neumí projevovat náklonnost a komunikovat na bližší sociální úrovni. V těžkých případech dochází až k infarktům a mozkovým mrtvicím.

 

Léčba workoholismu

Stejně jako kterákoliv závislost se dá léčit. Jak už bylo zmíněno výše, je to velmi obtížné, protože práce je nedílnou součástí našeho života a není možné nařídit abstinenci. Proto je velkou podmínkou zájem a motivace postiženého člověka, čehož je velmi těžké dosáhnout.

Začátek léčby spočívá ve stanovení si svých životních hodnot, zájmem o jiné věci než práci a především v oddělení práce od soukromého života. Dalším důležitým prvkem je kontrola celkového tělesného a duševního stavu, čehož je možné dosáhnout pomocí různých relaxačních technik, pravidelnou stravou a dobrou životosprávou. Neméně důležitá je i existence partnerského či jiného mezilidského vztahu. Právě opora a důvěra dokážou ty největší zázraky.

Kategorie: Závislosti Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Malíková B | Pondělí 31. Říjen 2016, 21:33
Workoholiky bohužel znám, ale nechtějí si nechat pomoci. Musí chtít hlavně sami.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět