Závislost na nakupování

Závislost na nakupování neboli oniománie, známá také jako shopaholismus, je neovladatelná touha nakupovat, v důsledku čehož jedinec nakupuje buď zbytečně mnoho předmětů, nebo dokonce předměty, které jsou nepotřebné. Předměty doma skladuje, anebo je téměř nepoužívá. Nakupování probíhá nejen v kamenných obchodech, ale také prostřednictvím internetu. Osmdesát procent trpících takovou poruchou tvoří ženy, které nakupují převážně kosmetiku, oblečení, kabelky, boty a další věci. Oproti tomu závislí muži kupují zejména elektroniku, počítačové předměty či sportovní oblečení.

 

obrazekJak se závislost projevuje?

Jedinec pociťuje dlouhotrvající touhu něco koupit nebo objednat, touhu nějakou věc vlastnit. Tato intenzivní touha je typická pro všechny impulzivní poruchy. Činí mu intenzivní potěšení těšit se na samotný nákup. Ten pak vnímá jako pocit vzrušení až euforie, kterou v některých případech také doprovázejí výčitky a pocity nejistoty, zda byl nákup správný. Podobný pocit způsobuje rozbalování zakoupeného předmětu. Po koupi či objednání následují často pocity, jako je strach, úzkost, především z obavy, že člověk utratil moc peněz. Jedinec je schopen zdůvodnit koupi takového předmětu nebo před partnerem snížit její skutečnou cenu tak, aby koupě byla akceptována, tvrdit, že se jednalo o výhodný nákup. Nebo si tito lidé vymýšlejí, odkud vzali finanční zdroje, nebo o nákupu blízké prostě neinformují. Tyto stavy se mohou týkat jak osob, které mají jen malé finanční prostředky, tak naopak osob bohatých, ale společností izolovaných.

 

Závislost jako útěk od problémů

K závislosti na nakupování mohou být připojeny i jiné psychické problémy, které tuto závislost spouští, aby snížila nadměrnou úzkost, vzniklou například chronickým stresem, pocity samoty, smutku, hněvu, nudy, pocitem nespokojenosti v běžném životě, pocity deprese, nedostatečnou realizací v životě nebo partnerskými problémy. V extrémních případech mohou být přítomny zároveň poruchy nálad, poruchy příjmu stravy a další.

 

Nákupy jako droga

Následky nutkavého nakupování jsou často velmi vážné a závislí lidé si tyto důsledky téměř nikdy neuvědomují. Shopaholismus vždy vede k obrovským dluhům, zničení rodinných i kamarádských vztahů, pracovním problémům, depresím a úzkosti. Problém vidí experti především v tom, že nutkavé nakupování se zpočátku společnosti jeví jako neškodné podivínství a nepohlíží na něj jako na problém. Postupem času se však toto chování zintenzivňuje. Tehdy také někteří lidé začínají své nákupy či dluhy tajit a schovávat − podobně jako alkoholici schovávají lahve. Ačkoli následky této poruchy mohou být velmi vážné, shopaholismus je léčitelný. Nicméně je nutné, aby postižení vyhledali odbornou pomoc psychologa, případně psychiatra. Člověk závislý na nakupování potřebuje také řádnou podporu a pomoc od svého okolí. 

Kategorie: Závislosti Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Barbí | Pátek 30. Prosinec 2016, 21:30
Tak podle tohohle článku jsem zralá na psychiatrii. Moc přitažené za uši, ne?
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět