Ženšen brání vráskám, stařecké demenci a dalším potížím při stárnutí

Pod označením ženšen asijský, čínský, nebo korejský se skrývá rostlina z čeledi aralkovitých ‒ ženšen pravý, česky všehoj ženšenovitý a latinsky panax ginseng. Někdy je mylně označována jako ženšen sibiřský léčivá rostlina Eleuterokok. Ženšen, jehož název je odvozen z čínštiny, se používá po dlouhá staletí. V překladu se jedná o složeninu dvou slov ‒ člověk a život zní přibližně český význam. Ženšen obsahuje celou řadu důležitých látek, mezi kterými můžeme jmenovat antioxidanty, saponiny, peptidy nebo polysacharidy. Mezi významnými antioxidanty jsou v ženšenu obsaženy maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. Výrazný účinek na stimulaci imunitního systému má polysacharid ginsan.

obrazekÚčinky ženšenu

Vědecky je dokázáno komplexní působení ženšenu na organismus člověka. Působí na centrální nervovou soustavu, na imunitní systém, ale i na oběhový systém nebo na žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní). Ženšen patří mezi léčivé rostliny, jejichž účinky zvyšují celkovou odolnost člověka proti fyzickému a psychickému přetížení ‒ adaptogeny.

Použití ženšenu

Všeobecně je ženšen používaný jako látka, která celkově zvyšuje kondici ‒ tzv. roborans. Využití má k prevenci stresu a při různých druzích neuróz. Méně známými jsou účinky afrodiziakální nebo působení při diabetu. Prokázané účinky jsou u neurastenie, jejímiž příznaky jsou střídání podrážděností a únavy, poruchy soustředění, bolesti hlavy, poruchy spánku a další obtíže. Ve zprávě Světové zdravotnické organizace se ženšen uvádí jako regenerační a profylaktický (profylakce ‒ prevence) prostředek. Při používání ženšenu se zlepšují jak duševní, tak i fyzické schopnosti. Vhodné je používat ženšen také při rekonvalescenci, slabostech, únavě, vyčerpání nebo ztrátách soustředění.

Dalšími významnými účinky jsou příznivé působení na aterosklerózu, vysoký krevní tlak, proti nespavosti, ale i při poruchách erekce nebo neplodnosti. Působí také proti vráskám, při stařecké demenci a ostatních potížích, které souvisejí se stárnutím. Doporučena pro užívání ženšenu je dvouměsíční kůra, po které následuje měsíční přestávka a pak je možné pokračovat s další kůrou.

Zpracování ženšenu

Při zpracování ženšenu je několik různých postupů. Základním způsobem zpracování je sušení na slunci, dalším způsobem je paření v lihovém nálevu nebo cukerném roztoku. Po paření se ženšen suší umělým teplem. Složení přípravků s obsahem ženšenu se liší podle původu suroviny, kultivace rostliny a zvoleného způsobu zpracování.

Nežádoucí účinky ženšenu

Pokud by nenastala mezi léčebnými kúrami nutná přestávka, mohlo by nastat zvýšené nashromáždění účinných látek v organismu, které by mohly v některých případech způsobit nežádoucí účinky, podobně jako při užívání vyšších než doporučených dávek. Nežádoucími průvodní jevy při nepřerušeném užívání ženšenu nebo při užívání vyšších dávek jsou zvýšený krevní tlak, nespavost, nervozita a poruchy trávení.

Pokud chtějí ženšen užívat nemocní lidé, měli by svůj záměr konzultovat s ošetřujícím lékařem. Například u diabetiků může dojít k mírnému snížení hladiny cukru v krvi. Stejně by měli postupovat nemocní, kteří užívají prostředky proti srážlivosti krve a diuretika (pro zvýšené vylučování vody z organismu). Nedoporučuje se užívání ženšenu u dětí a těhotných a kojících žen.

Ženšen stále užívá spousta lidí, je doporučován jak léčiteli, tak i lékaři medicínských oborů. Prospěšný je již několik století a v rozumné míře bude prospěšný všem.

Kategorie: Proti stárnutí Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: